Skocz do zawartości

Zdjęcie

Analogowy obiektyw do lustrzanki cyfrowej.

Ten temat został zarchiwizowany. Oznacza to, że nie możesz dodać do niego odpowiedzi.
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Szynszyl

Szynszyl

Debiutant

• Użytkownik
  • 77 postów

Napisano 10 marzec 2010 - 13:49

Witam

Mam pytanko, wiem ?e jest mo?liwo?? pod??czenia analogowego obiektywu z czasów PRL-u do lustrzanki cyfrowej. Tylko jak to zrobi??? Mam aparat canon eos 350D i obiektyw Pentacon electric 4/200 MC 3202177, którego u?ywa?em do mojej praktici LTL.

Jednym s?owem co jak i za ile??

#2 model

model

Stały bywalec

• Zwycięzcy
  • 902 postów

Napisano 10 marzec 2010 - 14:20

Hmmm z tego co sie oreientuje to potrzebujesz adapter canon m42 tutaj masz liste aukcji na aledrogo

http://www.allegro.pl/listing/search.ph ... =canon+m42

nie u?ywa?em nigdy takich adapterów wiec nie powiem Ci faktycznie czym sie ro?ni? te za 30zl od tych za 200zl. Pewnie Preskaler moglby Ci w tym pomoc.Pozdrawiam

Nikon Nikon D90 + Tamron 17-50 2.8 + Tamron 10-24 + Nikkor 35 1.8 + Nikkor 80-200 2.8 + Nikkor 70-300 4.5-5.6 VR + Metz 58 AF-1 + Metz 40 AF+delta 14 macro flash

<!-- m -->http://makroswiat.weebly.com/<!-- m -->

#3 Szynszyl

Szynszyl

Debiutant

• Użytkownik
  • 77 postów

Napisano 10 marzec 2010 - 14:28

Dzi?ki wielkie

#4 Szynszyl

Szynszyl

Debiutant

• Użytkownik
  • 77 postów

Napisano 17 marzec 2010 - 15:51

Mam jeszcze pytanko, co z przys?onami?? Bo w Canonie przes?on? ustawia si? w aparacie, jednym s?owem jak wygl?da ca?a zabawa z takim obiektywem (pomiar ?wiat?a migawka przes?ona ostro?? i jej potwierdzanie)??

#5 model

model

Stały bywalec

• Zwycięzcy
  • 902 postów

Napisano 17 marzec 2010 - 15:59

NIe mowie tego na 100% bo nie mam canona, ale wydaje mi si? ze korzystanie z obiektywow m42 jest mozliwe tylko w trybie manualnym, wiec wowczas na samym obiektywie mozesz ustawic recznie przyslone. Chyba ze jest to obiektyw np nikkora serii G gdzie nie ma takiej mozliwosci

Nikon Nikon D90 + Tamron 17-50 2.8 + Tamron 10-24 + Nikkor 35 1.8 + Nikkor 80-200 2.8 + Nikkor 70-300 4.5-5.6 VR + Metz 58 AF-1 + Metz 40 AF+delta 14 macro flash

<!-- m -->http://makroswiat.weebly.com/<!-- m -->

#6 Szynszyl

Szynszyl

Debiutant

• Użytkownik
  • 77 postów

Napisano 17 marzec 2010 - 16:55

Hmmm a mo?e kto? co? powiedzie? z u?ytkowników canona??

#7 filozof97

filozof97

Praktika czyni mistrza :-D

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 3363 postów

Napisano 17 marzec 2010 - 17:32

obiektywów M 42 u?ywa si? tylko manualnie, bo ONE S? TYLKO MANUALNE!
problemem mo?e by? bolec przys?ony, który w obiektywach z automatycznym domykaniem przys?ony domyka ja przed zrobieniem zdj?cia
adapter zazwyczaj starczy najta?szy, bo ten bolec to mo?na kawa?kiem ta?my i papierka zablokowa?

#8 Szynszyl

Szynszyl

Debiutant

• Użytkownik
  • 77 postów

Napisano 17 marzec 2010 - 17:53

Wiem ?e s? manualne, jednak mi chodzi o pomiar ?wiat?a czy dzia?a??

#9 sledzik

sledzik

Stary wyga

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 2298 postów

Napisano 17 marzec 2010 - 17:56

No i s? te? adaptery z blokad? bolca :) Co do potwierdzania ostro?ci to nie wiem jak to funkcjonuje, znaczy si? przy zwyk?ym adapterze tego potwierdzenia nie ma, ale czyta?am co? o adapterach z potwierdzeniem ostro?ci, z tym, ?e poj?cia nie mam jak to dzia?a. Pomiar ?wiat?a b?dzie dzia?a? w canonie, a wszystko jak to w trybie manualnym, przys?ona r?cznie na obiektywie, ostros? te? na obiektywie.
Licence to Interpret Starring: The Viola Player - agent 000, or even less... "My name is Player, Viola Player"

#10 Rhino

Rhino

Srednio zaawansowany

• Użytkownik
  • 339 postów

Napisano 17 marzec 2010 - 18:12

z tym, ?e poj?cia nie mam jak to dzia?a

aparat wyda d?wi?k który informuje ?e ostro?? jest dobrze dobrana to jest w?a?nie potwierdzenie ostro?ci..
7D/400mm. 5.6 L

#11 Preskaler

Preskaler

Stary wyga

• Użytkownik
  • 7950 postów

Napisano 17 marzec 2010 - 18:25

Wszystko w zasadzie zosta?o ju? powiedziane z wyj?tkiem tego "bolca". W tym typie obiektywu nie ma go. S? jedynie w "ruskich". W Prakticach jest z boku prze??cznik A/M i nale?y go ustawi? na "M"! Wtedy mo?emy ustawia? przys?on? (bo ostro?? i tak mo?na w obu po?o?eniach) i b?dzie nam mierzy? ?wiat?o. Kr?c?c pier?cieniem przys?ony b?dziesz obserwowa? przyciemnianie obrazu i zmniejszanie si? linijki ?wiat?omierzowej. Ustawiasz na ?rodek a po ustawieniu ostro?ci (kr?c?c drugim pier?cieniem) naciskasz spust. Nie wiem czy Twój aparat ma LV. Je?i nie to trudniej b?dzie ustawia? ostro??.

#12 sledzik

sledzik

Stary wyga

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 2298 postów

Napisano 17 marzec 2010 - 19:27

z tym, ?e poj?cia nie mam jak to dzia?a

aparat wyda d?wi?k który informuje ?e ostro?? jest dobrze dobrana to jest w?a?nie potwierdzenie ostro?ci..

Nie no, nie przesadzajmy, a? tak g?upia nie jestem :P chodzi?o mi o techniczne sprawy bardziej, bo obiektywy m42 nie maj? af, ani elektroniki, i w ogóle chodzi mi o to, ?e nie wiem sk?d aparat wie, ?e jest dobra ostro??, a nie jak o tym komunikuje.

A ostro?? da si? ustawi? przez wizjer, u mnie si? to udaje, gdzie wizjer a300 nie jest ani du?y ani jasny :)
Licence to Interpret Starring: The Viola Player - agent 000, or even less... "My name is Player, Viola Player"

#13 fotogut

fotogut

Debiutant

• Użytkownik
  • 13 postów

Napisano 20 kwiecień 2010 - 19:03

Adapter i pod??czasz. Ja mam pentacona 50mm 1.7 z adapterem i jeszcze sam nawierci?em w nim dziure, aby nie lata? po przykr?ceniu do pentaxa k10d. Przys?on? ustawiam r?cznie (te? musia?em j? przyblokowa? r?cznie, bo inaczej nie dzia?a?a), ale czas aparat ustawia sam, wi?c da si? robi?. Obiektyw kupi?em za 50z?, a portreciki robi lepsze ni? tamron 17-50:P
"Zbrodnią jest poddanie się systemowy, który niszczy indywidualność." - O. Welles

#14 Preskaler

Preskaler

Stary wyga

• Użytkownik
  • 7950 postów

Napisano 20 kwiecień 2010 - 20:06

I znów si? spó?ni?em! Du?o t?umaczenia jest z tym sk?d aparat wie...? Napisa?em ju? raz o tym przed chwil?, opisa?em si? jak g?upi i... ciach - z?ar?o! Nie mam si?y drugi raz pisa?. Ka?dy aparat maj?cy AF ma tak? funkcj? "detekcji" ostro?ci. To jest niezale?ne od zainstalowanego obiektywu, jednak firmy tak robi? aby z obcym obiektywem, ten system potwierdzania ostro?ci, nie dzia?a?. W obiektywie umieszczona jest elektronika daj?ca info, ?e to jest swój obiektyw. Te drogie pier?cienie adaptacyjne maj? takiego czipa, który oszukuje aparat i "mówi" mu, ?e to jest swój obiektyw. Wtedy ten oszukany aparat daje "bip" przy wyostrzeniu. Ja wiem czy to taki rarytas? Bez tego te? mo?na wyostrzy? a taki ?lepiec jak ja to nawet pomo?e sobie LV z x5 lub x10 i w okularach jako? wyostrzy. :)
Co do pomiaru ?wiat?a to ju? bez konieczno?ci oszukiwania dzia?a w Canonie. Ja robi? tak, ?e najpierw ustawiam sobie ostro?? przy ca?kowicie otwartej przys?onie a potem zamykam ja stopniowo a? uzyskam prawid?owe wskazania ?wiat?omierza. Wtedy - pstryk i gotowe. :mrgreen:

Nie wiesz jaki kupić aparat, lustrzankę, sprzęt fotograficzny, aparat na komunię czy na gwiazdkę? Dyskutujemy i pomagamy w wyborze, opisujemy aparaty cyfrowe, lustrzanki i kompakty, nowoczesne i kolekcjonerskie. I to nie tylko tak popularnych firm, jak Canon, Nikon, Pentax, Sony czy Panasonic W dziale giełda fotograficzna znajdziesz oferty kupna i sprzedaży sprzętu fotograficznego, wystartowania w konkursie fotograficznym. Fotograficzne forum dyskusyjne to miejsce dla wszystkich wielbicieli fotografii.