Skocz do zawartości

Zdjęcie

Analogowy obiektyw do lustrzanki cyfrowej.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Szynszyl

Szynszyl

Debiutant

• Użytkownik
  • 77 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 10 marzec 2010 - 13:49

Witam

Mam pytanko, wiem że jest możliwość podłączenia analogowego obiektywu z czasów PRL-u do lustrzanki cyfrowej. Tylko jak to zrobić?? Mam aparat canon eos 350D i obiektyw Pentacon electric 4/200 MC 3202177, którego używałem do mojej praktici LTL.

Jednym słowem co jak i za ile??

#2 model

model

Dyskutant

• Zwycięzcy
  • 902 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 marzec 2010 - 14:20

Hmmm z tego co sie oreientuje to potrzebujesz adapter canon m42 tutaj masz liste aukcji na aledrogo

http://www.allegro.pl/listing/search.ph ... =canon+m42

nie używałem nigdy takich adapterów wiec nie powiem Ci faktycznie czym sie rożnią te za 30zl od tych za 200zl. Pewnie Preskaler moglby Ci w tym pomoc.Pozdrawiam

Nikon Nikon D90 + Tamron 17-50 2.8 + Tamron 10-24 + Nikkor 35 1.8 + Nikkor 80-200 2.8 + Nikkor 70-300 4.5-5.6 VR + Metz 58 AF-1 + Metz 40 AF+delta 14 macro flash

<!-- m -->http://makroswiat.weebly.com/<!-- m -->

#3 Szynszyl

Szynszyl

Debiutant

• Użytkownik
  • 77 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 10 marzec 2010 - 14:28

Dzięki wielkie

#4 Szynszyl

Szynszyl

Debiutant

• Użytkownik
  • 77 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 17 marzec 2010 - 15:51

Mam jeszcze pytanko, co z przysłonami?? Bo w Canonie przesłonę ustawia się w aparacie, jednym słowem jak wygląda cała zabawa z takim obiektywem (pomiar światła migawka przesłona ostrość i jej potwierdzanie)??

#5 model

model

Dyskutant

• Zwycięzcy
  • 902 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 marzec 2010 - 15:59

NIe mowie tego na 100% bo nie mam canona, ale wydaje mi się ze korzystanie z obiektywow m42 jest mozliwe tylko w trybie manualnym, wiec wowczas na samym obiektywie mozesz ustawic recznie przyslone. Chyba ze jest to obiektyw np nikkora serii G gdzie nie ma takiej mozliwosci

Nikon Nikon D90 + Tamron 17-50 2.8 + Tamron 10-24 + Nikkor 35 1.8 + Nikkor 80-200 2.8 + Nikkor 70-300 4.5-5.6 VR + Metz 58 AF-1 + Metz 40 AF+delta 14 macro flash

<!-- m -->http://makroswiat.weebly.com/<!-- m -->

#6 Szynszyl

Szynszyl

Debiutant

• Użytkownik
  • 77 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 17 marzec 2010 - 16:55

Hmmm a może ktoś coś powiedzieć z użytkowników canona??

#7 filozof97

filozof97

Praktika czyni mistrza :-D

• Użytkownik
  • 3316 postów
  • LokalizacjaSiemiatycze
  • Sprzętni gniot sia, ni łamiot sia

Napisano 17 marzec 2010 - 17:32

obiektywów M 42 używa się tylko manualnie, bo ONE SĄ TYLKO MANUALNE!
problemem może być bolec przysłony, który w obiektywach z automatycznym domykaniem przysłony domyka ja przed zrobieniem zdjęcia
adapter zazwyczaj starczy najtańszy, bo ten bolec to można kawałkiem taśmy i papierka zablokować

#8 Szynszyl

Szynszyl

Debiutant

• Użytkownik
  • 77 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 17 marzec 2010 - 17:53

Wiem że są manualne, jednak mi chodzi o pomiar światła czy działa??

#9 sledzik

sledzik

Aż Admin Go Lubi

• Użytkownik
  • 2296 postów
  • LokalizacjaSzczecinek, Szczecin
  • Sprzęta700

Napisano 17 marzec 2010 - 17:56

No i są też adaptery z blokadą bolca :) Co do potwierdzania ostrości to nie wiem jak to funkcjonuje, znaczy się przy zwykłym adapterze tego potwierdzenia nie ma, ale czytałam coś o adapterach z potwierdzeniem ostrości, z tym, że pojęcia nie mam jak to działa. Pomiar światła będzie działać w canonie, a wszystko jak to w trybie manualnym, przysłona ręcznie na obiektywie, ostrosć też na obiektywie.
>DeviantArt<
Forum fotograficzne
Licence to Interpret Starring: The Viola Player - agent 000, or even less... "My name is Player, Viola Player"

#10 Reglass^^

Reglass^^

Papla

• Użytkownik
  • 339 postów
  • LokalizacjaPort Royal
  • SprzętJapan

Napisano 17 marzec 2010 - 18:12

z tym, że pojęcia nie mam jak to działa

aparat wyda dźwięk który informuje że ostrość jest dobrze dobrana to jest właśnie potwierdzenie ostrości..
7D/400mm. 5.6 L

#11 Preskaler

Preskaler

Aż Admin Go Lubi

• Użytkownik
  • 7950 postów
  • LokalizacjaKrosno
  • SprzętC40D, P-six, Praktica PLC2, Zenit TTL, Start 66, Liubitiel 166B itd.

Napisano 17 marzec 2010 - 18:25

Wszystko w zasadzie zostało już powiedziane z wyjątkiem tego "bolca". W tym typie obiektywu nie ma go. Są jedynie w "ruskich". W Prakticach jest z boku przełącznik A/M i należy go ustawić na "M"! Wtedy możemy ustawiać przysłonę (bo ostrość i tak można w obu położeniach) i będzie nam mierzył światło. Kręcąc pierścieniem przysłony będziesz obserwować przyciemnianie obrazu i zmniejszanie się linijki światłomierzowej. Ustawiasz na środek a po ustawieniu ostrości (kręcąc drugim pierścieniem) naciskasz spust. Nie wiem czy Twój aparat ma LV. Jeśi nie to trudniej będzie ustawiać ostrość.

#12 sledzik

sledzik

Aż Admin Go Lubi

• Użytkownik
  • 2296 postów
  • LokalizacjaSzczecinek, Szczecin
  • Sprzęta700

Napisano 17 marzec 2010 - 19:27

z tym, że pojęcia nie mam jak to działa

aparat wyda dźwięk który informuje że ostrość jest dobrze dobrana to jest właśnie potwierdzenie ostrości..

Nie no, nie przesadzajmy, aż tak głupia nie jestem :P chodziło mi o techniczne sprawy bardziej, bo obiektywy m42 nie mają af, ani elektroniki, i w ogóle chodzi mi o to, że nie wiem skąd aparat wie, że jest dobra ostrość, a nie jak o tym komunikuje.

A ostrość da się ustawić przez wizjer, u mnie się to udaje, gdzie wizjer a300 nie jest ani duży ani jasny :)
>DeviantArt<
Forum fotograficzne
Licence to Interpret Starring: The Viola Player - agent 000, or even less... "My name is Player, Viola Player"

#13 fotogut

fotogut

Nijaki

• Użytkownik
  • 13 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 20 kwiecień 2010 - 19:03

Adapter i podłączasz. Ja mam pentacona 50mm 1.7 z adapterem i jeszcze sam nawierciłem w nim dziure, aby nie latał po przykręceniu do pentaxa k10d. Przysłonę ustawiam ręcznie (też musiałem ją przyblokować ręcznie, bo inaczej nie działała), ale czas aparat ustawia sam, więc da się robić. Obiektyw kupiłem za 50zł, a portreciki robi lepsze niż tamron 17-50:P
"Zbrodnią jest poddanie się systemowy, który niszczy indywidualność." - O. Welles

#14 Preskaler

Preskaler

Aż Admin Go Lubi

• Użytkownik
  • 7950 postów
  • LokalizacjaKrosno
  • SprzętC40D, P-six, Praktica PLC2, Zenit TTL, Start 66, Liubitiel 166B itd.

Napisano 20 kwiecień 2010 - 20:06

I znów się spóźniłem! Dużo tłumaczenia jest z tym skąd aparat wie...? Napisałem już raz o tym przed chwilą, opisałem się jak głupi i... ciach - zżarło! Nie mam siły drugi raz pisać. Każdy aparat mający AF ma taką funkcję "detekcji" ostrości. To jest niezależne od zainstalowanego obiektywu, jednak firmy tak robią aby z obcym obiektywem, ten system potwierdzania ostrości, nie działał. W obiektywie umieszczona jest elektronika dająca info, że to jest swój obiektyw. Te drogie pierścienie adaptacyjne mają takiego czipa, który oszukuje aparat i "mówi" mu, że to jest swój obiektyw. Wtedy ten oszukany aparat daje "bip" przy wyostrzeniu. Ja wiem czy to taki rarytas? Bez tego też można wyostrzyć a taki ślepiec jak ja to nawet pomoże sobie LV z x5 lub x10 i w okularach jakoś wyostrzy. :)
Co do pomiaru światła to już bez konieczności oszukiwania działa w Canonie. Ja robię tak, że najpierw ustawiam sobie ostrość przy całkowicie otwartej przysłonie a potem zamykam ja stopniowo aż uzyskam prawidłowe wskazania światłomierza. Wtedy - pstryk i gotowe. :mrgreen:

Nie wiesz jaki kupić aparat, lustrzankę, sprzęt fotograficzny, aparat na komunię czy na gwiazdkę? Dyskutujemy i pomagamy w wyborze, opisujemy aparaty cyfrowe, lustrzanki i kompakty, nowoczesne i kolekcjonerskie. I to nie tylko tak popularnych firm, jak Canon, Nikon, Pentax, Sony czy Panasonic W dziale giełda fotograficzna znajdziesz oferty kupna i sprzedaży sprzętu fotograficznego, wystartowania w konkursie fotograficznym. Fotograficzne forum dyskusyjne to miejsce dla wszystkich wielbicieli fotografii