Skocz do zawartości

Zdjęcie

Obiektyw 24-70mm f/4.0 czy 2 obiektywy stałki z f/1.4 i 1.8

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Yourofsky

Yourofsky

Debiutant

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 66 postów

Napisano 14 kwiecień 2018 - 09:33

Witam.

Zastanawiam sie czy zamiast jednego obiektywu zmiennoogniskowego Sony 24 - 70 mm F / 4.0  OSS,  który na allegro moge kupic uzywany za 3 000zł, czasem nie lepiej kupic dwóch obiektywów stałoogniskowych  o wiele jaśniejszych  czyli np:

http://www.accord-fo...aAlewEALw_wcB  

ten ma 24 mm ale jest jasny F / 1.4    tylko tam pisze w opisie MANUAL  za 1 800

Oraz ten  https://www.euro.com...RGHmgodEYoB1Q  

tu mamy 50 mm  i swiatło F /1,8   za nie cały 1 000zł

Kwota wychodzi podobna . Róznica jest taka że 24 - 70 mm bedzie używany ( czy ma to duże znaczenie ? )  i ma światło F / 4.0  ( i tu tez sie pytam czy z takim światłem poszaleje zwłaszcza w warunkach pułmroku ? )

Czy lepiej kupić dwie stałki  wręcz bardzo jasne czy zainwestować lepiej w ten jeden zmiennoogniskowy ? Ten zmiennoogniskowy ma stabilizacje obrazu itd. Ale czy nie lepiej zainwestować w o wiele jasniejsze obiektywy ? tymbardziej że raczej nie zamierzam robić zoomów w trakcie filmowania.

Jakie jeszcze zalety, plusy daja nam jasne obiektywy ( F / 1.4, F / 1.8 )  ???  A jakie najwieksze minusy daje nam dosć ciemny obiektyw F / 4.0 ??  No i do tego ten ze światłem 4.0 jest jednak uzywany

Z góry dziękuje za odpowiedź.

https://www.skapiec....694#techniczne  Sony AF 20mm f/2.8

znalazłem jeszcze taki obiektyw 20 mm ze światłem F / 2.8.  Taki szeroki obiektyw bardzo by mi się przydał zwłaszcza że kosztuje tylko 900zł

#2 Phoe

Phoe

Srednio zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 101 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • SprzętSony a6000

Napisano 14 kwiecień 2018 - 12:18

Podpinam się pod pytanie. Też chętnie się dowiem, bo jestem na etapie szukania obiektywu do Sony z mocowaniem E (a6000). Ja jeszcze biorę pod uwagę Samyanga 85 F / 1.4. Z tym że to obiektyw manualny i znalazłam informację, że niby pasuje do APS-C, jak i pełnej klatki. Mówiono mi, że nie jest dobrym pomysłem podpinanie obiektywu przeznaczonego do pełnej klatki do aparatu niepełnoklatkowego i na odwrót, bo będą gorsze własności optyczne, więc nie wiem, czy po prostu istnieją też "uniwersalne" obiektywy, czy zwyczajnie dystrybutor chce opchnąć produkt jak największej grupie konsumentów, skoro mocowanie jest to samo. Nie wiem, czy zamiast tego Samyanga nie lepiej po prostu odkupić tańszym kosztem któreś ze starych szkieł z analogów (tylko które...). U mnie fotografia nie ogranicza się do jednej dziedziny. Fotografuję co się nawinie, od krajobrazów, przez zwierzęta i ludzi po makro, a na rodzinnych spędach robię za prywatnego fotografa XD

Użytkownik Phoe edytował ten post 14 kwiecień 2018 - 12:21

#3 Tomas25

Tomas25

Debiutant

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 15 postów
  • SprzętSony SLT-A58

Napisano 14 kwiecień 2018 - 13:14

Mówiono mi, że nie jest dobrym pomysłem podpinanie obiektywu przeznaczonego do pełnej klatki do aparatu niepełnoklatkowego i na odwrót, bo będą gorsze własności

Obiektyw pełno klatkowy możesz podpiac do matrycy APS-C i nie straci na właściwości. Jedynie zmieni sie ogniskowa. Obiektyw APS-C jak podepniesz do aparatu pelnoklatkowego bedziesz miał potężna winete do okoła. Można włączyć tryb obiektywu APS-C w nowych lustrzankach ale na pewno bedzie dużo mniejsza rozdzielczość zdjęcia.

Róznica jest taka że 24 - 70 mm bedzie używany ( czy ma to duże znaczenie ? )  i ma światło F / 4.0  ( i tu tez sie pytam czy z takim światłem poszaleje zwłaszcza w warunkach pułmroku ? )

Stałka będzie lepsza w tym sensie bo jaśniejsza. Ale sie nabiegasz zeby wykadrować dobrze zdjęcie. Wiec pytanie czy gra warta świeczki?

#4 Neo.

Neo.

weteran

• Administratorzy
  • 10516 postów
  • Sprzętematorski

Napisano 14 kwiecień 2018 - 13:30

Ale czy nie lepiej zainwestować w o wiele jasniejsze obiektywy ? tymbardziej że raczej nie zamierzam robić zoomów w trakcie filmowania.

Jakie jeszcze zalety, plusy daja nam jasne obiektywy ( F / 1.4, F / 1.8 )  ??? 

To juz raczej samodzielnie musisz podjac decyzję na czym Ci bardziej zalezy- na większej uniwersalności wynikajacej z możliwosci zmiany ogniskowej czy na lepszej światłosile.Oczywiscie będzie to pewnym problem jeżeli nie wiesz jakie są zalety jasniejszego szkła.

znalazłem jeszcze taki obiektyw 20 mm ze światłem F / 2.8.  Taki szeroki obiektyw bardzo by mi się przydał zwłaszcza że kosztuje tylko 900zł

Ta oferta jest błędna- zdjęcie przedstawia obiektyw z mocowaniem A, z  mocowaniem E obiektyw o takich parametrach wygląda tak :  :link:  i nie jest pełnoklatkowy.

Mówiono mi, że nie jest dobrym pomysłem podpinanie obiektywu przeznaczonego do pełnej klatki do aparatu niepełnoklatkowego

Owszem - będzie to skutkowało winietą bądż przełączeniem sie body w tryb cropa.

i na odwrót

W tym przypadku akurat nie ma przeciwskazań.

a na rodzinnych spędach

:noel:  Należysz do jakiegoś gatunku bydła ?

Jedynie zmieni sie ogniskowa.

Nie zmieni się ogniskowa a pole widzenia .

#5 Cezar

Cezar

Najmniejszy pionek

• Zwycięzcy
  • 6000 postów
  • LokalizacjaCentralna Polska
  • SprzętRóżowy kompakcik

Napisano 14 kwiecień 2018 - 13:56

Nie zmieni się ogniskowa a pole widzenia .

:thumbsup3:  :thumbsup3:

Jeżeli urodziłeś się by znaleźć sprawiedliwość, to pomyliłeś planety.....

Początki początków ;-)

#6 Phoe

Phoe

Srednio zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 101 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • SprzętSony a6000

Napisano 14 kwiecień 2018 - 14:24

Gdybyś widział rozmiary nasz rodziny też byś nazwał to spędem. W języku potocznym słowo to wszak oznacza żartobliwe określenie zgromadzeń dużej ilości ludzi. Informację o tym można znaleźć w słowniku PWN ;)

Użytkownik Phoe edytował ten post 14 kwiecień 2018 - 14:25

#7 Neo.

Neo.

weteran

• Administratorzy
  • 10516 postów
  • Sprzętematorski

Napisano 14 kwiecień 2018 - 14:33

Gdybyś widział rozmiary nasz rodziny też byś nazwał to spędem. W języku potocznym słowo to wszak oznacza żartobliwe określenie zgromadzeń dużej ilości ludzi. Informację o tym można znaleźć w słowniku PWN ;)

To był żarcik .

Mający na celu jedynie pokazanie ,że użycie określonych sformułowań może budzić określone skojarzenia. :msn-wink:

#8 m.a.g

m.a.g

Bardzo zajęty facet

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 2892 postów
  • SprzętCanon, Sony, Nikon... Pentax'a brak :-)

Napisano 15 kwiecień 2018 - 13:18

Mówiono mi, że nie jest dobrym pomysłem podpinanie obiektywu przeznaczonego do pełnej klatki do aparatu niepełnoklatkowego

Owszem - będzie to skutkowało winietą bądż przełączeniem sie body w tryb cropa.

Chyba masz na myśli odwrotnie (pytanie było o podpinanie obiektywów FF pod crop, więc żadna winieta nie wchodzi w grę...)

Użytkownik m.a.g edytował ten post 15 kwiecień 2018 - 13:19

#9 Neo.

Neo.

weteran

• Administratorzy
  • 10516 postów
  • Sprzętematorski

Napisano 15 kwiecień 2018 - 15:27

Chyba masz na myśli odwrotnie

:bag: -oczywiscie masz rację,chodziło o efekt jaki powstaje po podłączeniu obiektywu aps-c pod pełną klatke.

#10 Yourofsky

Yourofsky

Debiutant

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 66 postów

Napisano 20 kwiecień 2018 - 12:49

Chciałem Wam wszystkim podziękować za doradzanie. Zakupiłem w koncu w/w sprzęt. mam jednak teraz mały problem z czarnym paskiem który pojawia mi się przed obiektywem czasami ale problem ten opisuje w temacie " Pojawia się niepożądany czarny pasek przed obiektywem "