Skocz do zawartości

Zdjęcie

Co wybrać na pierwszy sprzęt

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 floansey

floansey

Nijaki

• Użytkownik
  • 1 postów

Napisano 11 kwiecień 2018 - 11:31

Witam! Chciałbym zacząć swoją przygodę z fotografią od analogów właśnie. W domu mam dwa- dwie Haliny, ale niestety żaden z nich nie działa. Stąd też wypatrzyłem sobie parę lokalnych ogłoszeń i pada pytanie- co najlepiej dla laika na pierwszy sprzęt wybrać. Opcje mam takie:
Smena 8M
Smena Symbol
Fed 5
Wszystkie z zakresu cen 35-50, znalazłem nawet fabryczną nówkę Smeny 8M za 65, najbardziej popularne wydaje mi się, są Zenity, i taki też w ogłoszeniach lokalnych mam (Zenit E), ale musiałbym drugie tyle dołożyć.
Co więc z powyższych opcji będzie najlepsze do wyboru dla laika, łatwe w obsłudze i zapewni dobrą jakość zdjęć?

#2 doors

doors

Neandertalczyk

• Zwycięzcy
  • 4155 postów
  • Lokalizacja3 km od miejsca znalezienia Neandertalczyka
  • Sprzętniszowy
  • FotoRing:Ekspert

Napisano 11 kwiecień 2018 - 14:43

Szukaj aparatu z wbudowanym, dzialajacym swiatlomierzem (najlepiej z pomiarem przez obiektyw-TTL), albo osobny wkalkuluj w budzet.

Dobre zdjecie krajobrazowe nadaje sie na widokowke, bardzo dobre rzadko...
Zasady kompozycji zeby zlamac, trzeba najpierw poznac.
Nie ta matryca jest lepsza, ktora ma wieksza rozdzielczosc, ale ta, ktora mniej szumi.

#3 FlatEric

FlatEric

Stary wyga

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 2880 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Sprzęt135 & 120 & SL & 1/2.5" & 1/2.3"

Napisano 12 kwiecień 2018 - 08:44

Smieny to wbrew pozorom dość trudne aparaty.

Z trzech wymienionych postawiłbyn ma FEDa 5, ale to z kolei dość wrażliwy aparat, wymagający starannego sprawdzenia przy zakupie i uważnej obsługi. Na drugim miejscu Smiena Symbol

Podobnie jak doors uważam, że najlepszym wyjściem jest lustrzanka z pomiarem TTL - skoro budżet jest istotny, najtańsze pewnie będą Zenity w wersjach TTL, 12XP, 122...

Weź tez pod uwagę, że nie ma co przesadnie oszczędzać na aparacie, bo musisz też myśleć o ekonomice wykorzystania materiałów fotograficznych. Wszak każde zdjęcie tradycyjne kosztuje (film, wywołanie, ew. odbitka), więc warto zainwestować w aparat stwarzający najmniejsze ryzyko wykonania nieudanego technicznie zdjęcia, żeby nie narażać się na niepotrzebne straty, a i nie tracić ujęć.

#4 pulkos

pulkos

Srednio zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 181 postów

Napisano 13 kwiecień 2018 - 02:00

Zgadzam się z przedmówcą (FlatEric), ale dodałbym ogólny problem pt. " znowu kupiłem zepsuty aparat".Wspominam niedawną moją korespondentkę, która postawiła na Smienę 8 i w niej okazało się, że przy naciąganiu filmu nie ma oporu oznaczającego długość "jedna klatka". 

Dlatego należy pozwolić komuś kto się zna, i niech on kupi aparat sprawdzając go ( a nie na odległość z allegra = odległość do sprzedającego 800 kilometrów ).

Jeśli tak zrobimy to drugorzędną rzeczą będzie czy jest to  Smiena Symbol czy też Fied.

Ale ja bym na początek stawiał na Smienę.......

Jest do niej instrukcja po polsku nawet

www.4shared.com/office/bCsq3y1Zba/Smiena_Symbol.htm