Skocz do zawartości

Zdjęcie

Fuji 9600 zamiana na Canona d20

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
55 odpowiedzi w tym temacie

#43 Natrix

Natrix

Egzekutor

• Administratorzy
  • 11070 postów
  • SprzętD4+kilka słoików
  • FotoRing:Ekspert

Napisano 15 kwiecień 2018 - 10:05

Czy lepiej robić takie zdjęcia na przysłonie raczej szeroko otwartej czy nieco przymknietej, pomijam ewentualne rozmycia tła..

Przysłonę się przymyka praktycznie tylko w trzech sytuacjach:

-żeby manipulować Go

-żeby zmniejszyć ilość dopływu światła do matrycy

-żeby poprawić osiągi szkła w kwestii ostrości [dyfrakcja]

To jaka wyjdzie sukienka zależy tylko i wyłącznie od fotografującego i jego umiejętności [poprawny balans bieli, ekspozycja itd.]

"jasność" szkła to pojęcie względne bo przy f4 będzie bardzo jasno dla 600mm a dla 50mm będzie bardzo ciemno. Ogólnie się przyjęło że jasne szkła są w granicach 2.8 i niżej. Jeśli chcesz fotografować w kościele i nie możesz sobie pozwolić na iso wyższe niż 400 to można sobie pisać że 3.5-4.5 jest jasno ale dla Ciebie jest ciemno jak w d**e niestety. Dlatego musisz szukać czegoś o jasności 1.8 [tanio wyrwiesz heliosy czy pentacona tylko musisz ostrzyć ręcznie]. 

Portfolio  Facebook

Spread your wings and fly away

Fly away, far away...

#44 Fabio

Fabio

Srednio zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 113 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • SprzętFuji s9600

Napisano 15 kwiecień 2018 - 10:14

Iso 400 raczej odpada, szymy duze, zauwazyłem jeszcze jedna rzecz ze nawet przy iso 100 jak jest bardzo ciemno wychodzą jakieś szumy, w kościele bedę robił ISO 200 max,  no i w raw , moze potem wyciągnie się bezpieczniej biele.  Moj aparat nie byłby jeszcze taki tragiczny gdyby tylko dało się obiektyw zmienic, ale niestety,

A moze masz jakieś wskazówki co do ustawień poprawnych w kosciele, dodam ze w tym kosciele nie jest bardzo ciemno, problem moze być ze nie pozwolą wszedzie podejsc bo bedzie trzeba robić zdjęcia z dalszej odległości by nie przeszkadzać kamerzyscie, 

#45 Natrix

Natrix

Egzekutor

• Administratorzy
  • 11070 postów
  • SprzętD4+kilka słoików

Napisano 15 kwiecień 2018 - 10:26

iso 100 jak jest bardzo ciemno wychodzą jakieś szumy, w kościele bedę robił ISO 200 max,  no i w raw , moze potem wyciągnie się bezpieczniej biele. 

Jest jedna zasada-zdjęcie ma być poprawnie naświetlone, choćby wyższym iso. Wyciąganie w postprocesie da dużo większe i brzydsze szumy że o detalu nie wspomnę. 

Moj aparat nie byłby jeszcze taki tragiczny gdyby tylko dało się obiektyw zmienic, ale niestety,

Niestety ale możliwość używania max iso 200 to baardzo słabo. 

A moze masz jakieś wskazówki co do ustawień poprawnych w kosciele, dodam ze w tym kosciele nie jest bardzo ciemno, problem moze być ze nie pozwolą wszedzie podejsc bo bedzie trzeba robić zdjęcia z dalszej odległości by nie przeszkadzać kamerzyscie, 

Powiem tak-robiłem w życiu jedną komunię. Szkła odpowiednio 1.8, 2.8 i jedno ciemne tele do detali. Miałem chyba ustawioną stałą wartość iso 1600 a kościół był dość jasny. Jedno jest pewne-poniżej iso 1000 nie schodziłem. Tyle, że bez lampy bo nie chciałem przeszkadzać a nie widziałem też takiej potrzeby. 

Portfolio  Facebook

Fly away, far away...

#46 doors

doors

Neandertalczyk

• Zwycięzcy
  • 4155 postów
  • Lokalizacja3 km od miejsca znalezienia Neandertalczyka
  • Sprzętniszowy

Napisano 15 kwiecień 2018 - 17:23

Jest jedna zasada-zdjęcie ma być poprawnie naświetlone, choćby wyższym iso. Wyciąganie w postprocesie da dużo większe i brzydsze szumy że o detalu nie wspomnę. 

Owszem w przypadku JPGow, gdzie odszumianie oprogramowania aparatu ma wplyw. W przypadku RAWow jestem zwolennikiem tzw. "ISOless Photography", a wiec nie podnosic za wysoko ISO, tylko niedoswietlic i w postprocesie (selektywnie) skorygowac. Czasami rowniez naswietlam na prawa strone (ETTR), a wiec umyslnie przeswietlam.

Dobre zdjecie krajobrazowe nadaje sie na widokowke, bardzo dobre rzadko...
Zasady kompozycji zeby zlamac, trzeba najpierw poznac.
Nie ta matryca jest lepsza, ktora ma wieksza rozdzielczosc, ale ta, ktora mniej szumi.

#47 Fabio

Fabio

Srednio zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 113 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • SprzętFuji s9600

Napisano 16 kwiecień 2018 - 08:29

A czy jak zdjęcie wyjdzie z szumem, to już tak pytam teoretycznie, jest ciemniej, wyzsze iso no i powstał szum czy zdjęcie da sie odszumić? czy to raczej niewiele daje? i lepiej uzyc photoshopa czy lightrooma? Zdjecie zrobione w raw-ie

Użytkownik Fabio edytował ten post 16 kwiecień 2018 - 08:30

#48 doors

doors

Neandertalczyk

• Zwycięzcy
  • 4155 postów
  • Sprzętniszowy

Napisano 16 kwiecień 2018 - 09:30

Masz na mysli odszumianie za pomoca oprogramowania w aparacie? Tzn. JPGi. W tanich aparatach (moze sie juz cos zmienilo) odszumianie nastepuje mniej albo wiecej w calym wyzszym zakresie ISO. W moim Pentaxie moglem wybrac wartosc ISO, dla ktorej odszumianie mialo zadzialac. Nalezy pamietac, ze odszumianie wiaze sie z utrata szczegolow. Dlatego tez uwazam, ze lepszym rozwiazaniem sa RAWy i odszumianie w post procesie. Wtedy mozna stosowac odszumianie selektywne. Np. gladkie powierzchnie, a wiec tam gdzie szumy sa najbardziej widoczne. Natomiast elementy wykazujace wiele szczegolow mozna ominac. Niestety uwazam Lightroom jak i ACR za nie najlepsze programy w tej dziedzinie. Duzo lepiej sprawuja sie programy specjalistyczne. Ja stosuje darmowy Dfine2 (NIK Collection).

Nie ta matryca jest lepsza, ktora ma wieksza rozdzielczosc, ale ta, ktora mniej szumi.

#49 Fabio

Fabio

Srednio zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 113 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • SprzętFuji s9600

Napisano 16 kwiecień 2018 - 16:00

Dfine2 (NIK Collection)

Ale jest to wtyczka, czy cały program?

#50 doors

doors

Neandertalczyk

• Zwycięzcy
  • 4155 postów
  • Sprzętniszowy

Napisano 16 kwiecień 2018 - 17:44

W Photoshopie jest to filter. Podobno dziala tez samodzielnie. Nie sprawdzalem.

#51 Fabio

Fabio

Srednio zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 113 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • SprzętFuji s9600

Napisano 16 kwiecień 2018 - 18:47

Pobrałem to narzędzie, ale samodzielnie jak otworzę mam okno a nie ma jak zdjecia do tego zaimportpwać a przeciągnąć w win 10 sie nie daje. Przy instalowaniu dodało wtyczke do lightooma ale nie moge jej odnaleźć. 

#52 Natrix

Natrix

Egzekutor

• Administratorzy
  • 11070 postów
  • SprzętD4+kilka słoików

Napisano 16 kwiecień 2018 - 18:49

Ja odszumiam wszystko w lightroomie zwykłym narzędziem i żyję. Tego z Nik nie ogarniam. 

Portfolio  Facebook

Fly away, far away...

#53 jurekp

jurekp

Zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 623 postów
  • LokalizacjaBrama Bieszczad
  • SprzętCanon EOS 50d + EOS 5d mk3

Napisano 16 kwiecień 2018 - 18:51

Fabio - jeśli nie jesteś pierwszym  lub drugim  fotografem , to  odpuść sobie te zdjęcia w kościele , bo po prostu będziesz przeszkadzał a do tego pewnie błyskał lampą  ksiądz może nie być wyrozumiały i przerwie uroczystość  upominając cię  żebyś nie przeszkadzał w ceremonii

A znam takie przypadki gdzie fotografujący zamówiony fotograf miał utrudnione zadanie przez pstrykaczy-błyskaczy wójków i ciocie

Użytkownik jurekp edytował ten post 16 kwiecień 2018 - 18:54

#54 Natrix

Natrix

Egzekutor

• Administratorzy
  • 11070 postów
  • SprzętD4+kilka słoików

Napisano 16 kwiecień 2018 - 19:05

znam takie przypadki gdzie fotografujący zamówiony fotograf miał utrudnione zadanie przez pstrykaczy-błyskaczy wójków i ciocie

Spotkałem się z tym nie raz. Byli i tacy co przeszkadzali nie tylko pierwszemu ale i drugiemu [mnie] fotografowi  :sorry:

Ale oni i tak będą. Jeśli będziesz umiał się zachować to nie widzę problemu. 

Portfolio  Facebook

Fly away, far away...

#55 jurekp

jurekp

Zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 623 postów
  • LokalizacjaBrama Bieszczad
  • SprzętCanon EOS 50d + EOS 5d mk3

Napisano 16 kwiecień 2018 - 19:14

Najwięcej problemów jest jak młodzi idą od ołtarza do wyjścia i wtedy masa fotografujących zasłania parę młodą fotografowi wychodząc przed niego choć znam i taki przypadek gdy zamówiona ekipa fotografowie i kamerzysta przed ceremonią w kościele prosili  żeby żadnej maści fotografujący nie przeszkadzali ekipie w wywiązaniu się z umowy z parą młodą w trakcie ceremonii i nie podchodzili z aparatami do ołtarza w trakcie składania przysięgi - i poskutkowało A ksiądz poparł prośbę 

Użytkownik jurekp edytował ten post 16 kwiecień 2018 - 19:21

#56 Fabio

Fabio

Srednio zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 113 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • SprzętFuji s9600

Napisano 17 kwiecień 2018 - 08:52

No ale muszę gdzieś poćwiczyć, a fotograf musi sobie radzić w róznych warunkach nawet i trudnych:):):)     Myśle, że temat zszedł na niewłaściwe tory, powiedzcie lepiej jak odszumić w lightroomie?  U mnie wygląda to odszumianie kiepsko, moze coś źle robię...