Skocz do zawartości

Zdjęcie

Lampy i sterowanie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 GRYC

GRYC

Nijaki

• Użytkownik
  • 1 postów

Napisano 03 marzec 2018 - 14:19

Witam

Zamierzam kupić 2 lampy i sterownik radiowy do nich.
Myślałem o Canon Speedlite 430EX III-RT i 600EX II-RT. Zastanawiałem się czy nie zamienić Canon 430 na Yongnuo YN600EX-RT II. A może kuć 2 Yongnuo. Oglądałem wiele testów Yongnuo YN600EX-RT II i wszyscy się zachwycali ale i tak na koniec wybierali 600 od Canona. Więc sam już nie wiem. Może wasze doświadczenia i wiedza mi pomogą.
A drugi problem dotyczy sterowników radiowych. Na początku stawiałem na Yongnuo RF-605C ale potem doszły Yongnuo YN-E3-RT i Yongnuo YN-622C-TX LCD. Który wybrać? Który system? A może macie jakieś inne propozycje? Będę wdzięczny.

Lampy będą zdalne, żadna nie będzie na body, ustawienia lamp manualne, zdjęcia będą pojedyncze a nie serie, będą doświetlały wszelkiego rodzaju pomieszczenia. Zamierzam jeszcze kupić body 6D mk2.

Z góry dziękuję za pomoc

#2 m.a.g

m.a.g

Bardzo zajęty facet

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 2892 postów
  • SprzętCanon, Sony, Nikon... Pentax'a brak :-)

Napisano 03 marzec 2018 - 19:32

Kup Yonguno i nawet się nie zastanawiaj. Taki zestaw: https://www.amazon.c...e?ie=UTF8&psc=1
Żeby nie było, Canona też mam (580EX). Odkąd kupiłem YN to Canon leży w szufladzie.

PS. Jeżeli nie zależy Ci na TTL i masz zamiar zawsze ustawiać lampy manualnie, to można dużo taniej: https://www.amazon.c...ongnuo wireless

Użytkownik m.a.g edytował ten post 03 marzec 2018 - 19:35

#3 Preskaler

Preskaler

Stary wyga

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 8052 postów
  • LokalizacjaKrosno
  • SprzętRóżny

Napisano 04 marzec 2018 - 09:05

Dokładnie! 

Do takich celów może być każda lampa zastosowana. Nawet taka stara od analogów, którą można kupić za ok. 20 zł. 

#4 gazownik

gazownik

Debiutant

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 51 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • SprzętEOS 100D

Napisano 04 kwiecień 2018 - 08:25

Podczepię się pod temat.

Tak z ciekawości jaki "Yonguno" był by ok do canona?

Co potrzebuje. Lampy która będzie gadała z body jak będzie doczepiona do aparatu oraz żeby gadała z aparatem z odległości kilku/kilkunastu metrów. Widziałem na alledrogo różne modele plus do tego sterowanie. Ceny są różne ale np lampa tak do 300 zł i sterowanie oddzielnie do 200 zł.

Może ktoś polecić jakiś zestaw który będzie dobrze współpracował, w stosunku cena do jakości na mniej więcej takim poziomie jak napisałem powyżej.   

#5 FlatEric

FlatEric

Stary wyga

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 2880 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Sprzęt135 & 120 & SL & 1/2.5" & 1/2.3"

Napisano 04 kwiecień 2018 - 11:28

Lampa to najlepiej z HSS, żeby móc w pełni wykorzystać możliwości błysku - czyli powiedzmy YN-500 EX albo YN-568EXII.

Natomiast z wyzwalaczem radiowym TTL za 200 złotych to kiepsko będzie - o ile zdecydowałbyś się na manualną pracę lampy (ręczny dobór energii błysku), to np. RF-603C1 II albo RF-605C.

#6 gazownik

gazownik

Debiutant

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 51 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • SprzętEOS 100D

Napisano 05 kwiecień 2018 - 07:31

Natomiast z wyzwalaczem radiowym TTL za 200 złotych to kiepsko będzie 

Czy ten wyzwalacz nie będzie tak działał?

https://mitoya.pl/wy...BSABEgLiAfD_BwE

#7 FlatEric

FlatEric

Stary wyga

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 2880 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 05 kwiecień 2018 - 08:49

Teoretycznie tak, ale potrzebowałbyś w Twoim przypadku dwóch sztuk - jedna zamontowana na aparacie jako nadajnik, druga na lampie jako odbiornik. :)
Są wprawdzie obsługujące bezprzewodowo TTL lampy z wbudowanym odbiornikiem radiowym (np. YN-600EX RT), do których dokupić trzeba tylko montowany na aparacie nadajnik YN-E3-RT, ale i tak wymagałoby to zwiększenia budżetu do nieco ponad 800 złotych.

Niektóre lustrzanki Canona wykorzystują ponadto flesz wbudowany jako sterownik lamp zewnętrznych (tzw. master), co zapewnia dla lamp z opcją slave jakiś tam zasięg bezprzewodowy rzędu kilkunastu metrów - ale EOS 100D, o ile się orientuję, nie ma tej funkcji.

#8 gazownik

gazownik

Debiutant

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 51 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • SprzętEOS 100D

Napisano 05 kwiecień 2018 - 09:35

Sorry za zawracanie du... ale jestem w tym temacie kompletnie "ciemny" i właśnie czegoś próbuje się dowiedzieć.

A może tak trochę z innej strony. Opcja, lampa podłączona do body gada z nim (taki standard), ale sterowanie na odległość miało by działać tylko i wyłącznie w zakresie wyzwolenia lampy (po prostu manualnie ustawiam lampę) a z body jest tylko wysterowanie włączenie flesza.

Czy taka opcja zmienia postać rzeczy?

#9 FlatEric

FlatEric

Stary wyga

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 2880 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 05 kwiecień 2018 - 10:42

Ano. :)

W takim razie (lampa działa zdalnie w trybie ręcznym, a przez aparat jest tylko wyzwalana) potrzebowałbyś jakiś prosty wyzwalacz w rodzaju RF-602 C albo RF-603 II C1, kosztujący rzędu 100-120 złotych. Ba, jeśli lampa posiada fotocelę, to można w ogóle obejść się bez wyzwalacza i używać do tego flesza wbudowanego (ale to zawsze wprowadza dodatkowe źródło światła, a i może zawodzić gdy jest jasno - więc lepiej jednak mieć wyzwalacz).

W każdym razie w przypadku np. lampy YN-568EXII i wyzwalacza RF-602 C lub RF-603 II C1 wyjdzie to właśnie w okolicy 500 złotych, a dawałoby pełną współpracę lampy w TTL na aparacie, a ręczną zdalnie.

#10 gazownik

gazownik

Debiutant

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 51 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • SprzętEOS 100D

Napisano 06 kwiecień 2018 - 07:55

Super.

FlatEric

Dziękuję Ci za cenne rady. Dzięki nim będę mógł skompletować zestaw taki o jaki mi chodziło za bardzo rozsądne pieniądze. Który powinien w 100% wystarczyć na moje amatorskie zapędy :)  

#11 FlatEric

FlatEric

Stary wyga

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 2880 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 06 kwiecień 2018 - 08:38

Zwróć jeno uwagę, gdybyś decydował się na wyzwalacz RF 603 II, że on występuje w dwóch wersjach do Canona - C1 i C3. Różnica jest w kabelku za pomocą którego wyzwalacz podłącza się do aparatu w charakterze bezprzewodowego wężyka spustowego - w wersji C1 jest to kabelek z wtykiem jack (do niższych modeli EOSów - XXXD i XXXXD), w wersji C3 z wtyczką trójstykową do modeli wyższych (XXD i XD).

#12 gazownik

gazownik

Debiutant

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 51 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • SprzętEOS 100D

Napisano 06 kwiecień 2018 - 11:48

Ok super dzięki!!! To dość ważna informacja ;).