Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zdjęcia z balu co wypada a czego nie wypada publikować?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 luki251

luki251

Srednio zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 238 postów
  • SprzętSony A58

Napisano 12 luty 2018 - 22:20

Hej :)
Mam takie pytanie czy raczej wątpliwość i chciałbym wiedzieć co o tym uważacie. W ten weekend robiłem zdjęcia na balu studenckim. Pierwszy raz robiłem coś takiego było to fajne doświadczenie. Zrobiłem kilka naprawdę ładnych zdjęć par podczas tańca w dosyć intymnych sytuacjach - pocałunki itp. No wiadomo wszystko w granicach przyzwoitości ale jednak są to dosyć intymne sytuacje i tak w sumie się zastanawiam czy takie zdjęcia można publikować czy nie. Nie chodzi o prawo bo w regulaminie wydarzenia było zapisane że uczestnicy zgadzają się na publikację zdjęć, ale bardziej chodzi mi o taką zwykłą przyzwoitość. Może nie każdy będzie się czuł komfortowo będąc na takim zdjęciu i mając świadomość że każdy może je zobaczyć? Sam nie wiem, trudno przewidzieć co ludziom siedzi w głowach ;p Dla starych wyjadaczy sprawa jest pewnie oczywista. Także proszę o wypowiedzenie się na ten temat.
Z góry dzięki i pozdrawiam.

#2 jurekp

jurekp

Zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 561 postów
  • LokalizacjaBrama Bieszczad
  • SprzętCanon EOS 50d + EOS 5d mk3

Napisano 12 luty 2018 - 23:04

Byłbym ostrożny z publikacją takich zdjęć , bo nigdy nie wiadomo co może potem się wydarzyć .

#3 m.a.g

m.a.g

Bardzo zajęty facet

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 2660 postów
  • SprzętCanon, Sony, Nikon... Pentax'a brak :-)

Napisano 13 luty 2018 - 04:31

chodzi mi o taką zwykłą przyzwoitość. Może nie każdy będzie się czuł komfortowo będąc na takim zdjęciu i mając świadomość że każdy może je zobaczyć? Sam nie wiem, trudno przewidzieć co ludziom siedzi w głowach ;p

Jeżeli nie wiesz jak się zachować, na wszelki wypadek zachowaj się przyzwoicie.

PS. To nie ja wymyśliłem, Antoni Słonimski tak napisał...

#4 luki251

luki251

Srednio zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 238 postów
  • SprzętSony A58

Napisano 13 luty 2018 - 14:54

No dobrze ale ja właśnie nie wiem gdzie jest ta granica przyzwoitości i właśnie tego dotyczyło pytanie. Nie czy zachować się przyzwoicie bo to jest oczywiste. Pytanie jest co jest przyzwoite a co nie. Jak to zwykle bywa w takich przypadkach granica pewnie jest bardzo rozmyta i każdy powie "Nie da się jednoznacznie powiedzieć". No ale czy nikt z forumowiczów nie miał do czynienia z taką sytuacją? To mnie najbardziej interesuje. Czy ktoś zrobił kiedyś zdjęcia całującym się parom np. na studniówce i co wtedy zrobił? Co opublikował a co usunął???

#5 Master Yoda

Master Yoda

Srednio zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 132 postów

Napisano 13 luty 2018 - 15:46

Znam sytuację gdy tego typu sytuacja ( zdjecia z klubu o podobnej " treści ") mialy swoj final w sądzie.... Masz wiedzę ze kazdy z uczestników zapoznał sie z regulaminem imprezy i wyraził zgodę na publikację?

Nie? To zdobądź zgodę kazdego kogo wizerunek chcesz opublikować i po " problemie".

#6 EmiliaMank

EmiliaMank

Debiutant

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 32 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • SprzętCanon 6D

Napisano 19 luty 2018 - 10:01

Ja kieruję się zasadą, że nie publikuję zdjęć, których sama nie chciałabym zobaczyć, gdyby mi takie zrobiono. A jak masz wątpliwości, to zawsze możesz napisać do osób, które są na tym konkretnym zdjęciu i spytać, czy możesz je opublikować.

#7 Neo.

Neo.

weteran

• Administratorzy
  • 10392 postów
  • Sprzętematorski

Napisano 19 luty 2018 - 15:56

Ja kieruję się zasadą, że nie publikuję zdjęć, których sama nie chciałabym zobaczyć, gdyby mi takie zrobiono

:thumbsup:

#8 doors

doors

Stary wyga

• Zwycięzcy
  • 3897 postów
  • Lokalizacja3 km od miejsca znalezienia Neandertalczyka
  • Sprzętniszowy
  • FotoRing:Zawodowiec

Napisano 19 luty 2018 - 19:16

Ja kieruję się zasadą, że nie publikuję zdjęć, których sama nie chciałabym zobaczyć, gdyby mi takie zrobiono.

Zeby sie tylko tym mozna blyo kierowac....

Dobre zdjecie krajobrazowe nadaje sie na widokowke, bardzo dobre rzadko...

Zasady kompozycji zeby zlamac, trzeba najpierw poznac.

Nie ta matryca jest lepsza, ktora ma lepsza rozdzielczosc, ale ta, ktora mniej szumi.

#9 Neo.

Neo.

weteran

• Administratorzy
  • 10392 postów
  • Sprzętematorski

Napisano 19 luty 2018 - 21:38

Żeby się choćby tym kierowano...

#10 Katana

Katana

Stały bywalec

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 1069 postów
  • SprzętNikon (DX)

Napisano 20 luty 2018 - 00:46

Z punktu widzenia „przyzwoitości” fotografa, jest OK, jeśli w regulaminie zdarzenia był zapis o pozwoleniu na publikację wizerunku.   Z punktu prawnego, to nie ma problemu gdy ludzie tworzą jakieś tło, czyli nie są głównym tematem – jak pojedyncza osoba czy rzeczona para. Ale w momencie gdy ktoś  będący jako główny temat nie wyraził konkretnej zgody, czy to ustnej czy pisemnej, a jedynie gdzieś tam w regulaminie taka zgoda istniała, to z tego co się orientuję, takie osoby mogą dochodzić swoich praw związanych z ich wizerunkiem, traktując jako bezprawne publikację ich wizerunku. Choć raczej w najgorszym wypadku najprawdopodobniej po prostu zażądają zaprzestania publikacji swojego wizerunku, jeśli był publikowany niekomercyjnie. Zresztą nawet z umową można odwołać po prostu zgodę na rozpowszechnianie swojego wizerunku, jeśli umowa nie była obwarowana zastrzeżeniami w tej kwestii.  

Użytkownik Katana edytował ten post 20 luty 2018 - 00:47