Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wybór aparatu - 2018.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#15 sweetsloth

sweetsloth

Nijaki

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 9 postów

Napisano 10 luty 2018 - 22:15

Słuszna uwaga, nie zwróciłem na to uwagi. Dzięki!

#16 pulkos

pulkos

Srednio zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 180 postów

Napisano 11 luty 2018 - 03:18

Zaczynanie "kariery" od aparatów formatu większego niż małoobrazkowy-i to w sytuacji gdy ma się budżet studencki---to zły pomysł.

Filmy typu tzw. 6 x 9  mogą pomieścić bardzo mało zdjęć na jednej taśmie. Co chwilę musisz wkładać nowy film (rekordy biją filmy typu 120 gdy aparat robi kadry o wymiarach 6 cm x 9cm i mieści się ich 8 sztuk ). Trochę bardziej oszczędne są filmy nie mające papieru ochronnego bo jest na rolce prawie zero papieru a zamiast niego więcej kliszy jako takiej. One pozwalają zrobić 24 zdjęcia na kliszy =mowa o formacie kwadratowym 6x6.

No ale na małoobrazkowym mamy 36 zdjęć na jednym filmie. Jedno wywołanie --jedna kasa ==i mamy 36sztuk. W epoce zbierania doświadczeń w fotoamatorstwie to jest bardzo cenna oszczędność.

W wielu miastach fotolaby nie chcą wywoływać filmów szerokich typu 120, 220. Po prostu są niepopularne.

Dla eksperymentowania kupiłbym jakąś Praktikę, a za pół roku dopiero coś do szerszego filmu ==jakiegoś Praktisixa lub coś nowszego historycznie.

Ja się zgadzam, iż formaty większe dają znacznie więcej możliwości jakościowych głównie, no ale miejmy litość nad portfelem z początku.

Zwykła Smiena nauczy cię tzw. manuala a kosztuje ona 50 złotych (wspomniana Praktica bywa droga) i po kilku miesiącach przejdziesz sobie na coś innego. Coś innego to mogą być nawet młode Ukrainki gdzie manualne praktyki wcale nie będą zbędne. 

#17 wienczyslaw5

wienczyslaw5

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 4882 postów
  • LokalizacjaZabłudów
  • SprzętKonica-Minolta Dimage Z 3

Napisano 15 luty 2018 - 16:39

Popieram propozycję Pulkosa --- na początek Praktica będzie najlepsza . Najlepiej szukaj wersji MTL 3/5/5b jeśli wolisz światłomierz wskazówkowy albo MTL 50 , DTL 3 jeśli diodowy . Te modele polecam ze względu na dostępność obiektywów --- da się podpiąć wszystko co tylko ma gwint M-42 .

Inne modele sobie odpuść --- seria LC ma co prawda pomiar światła przy otwartej przysłonie ale do tego trzeba specjalnych " elektrycznych " obiektywów a te nie są tak dostępne a serię B to już omijaj szeeeerokim łukiem --- mają plastikowe tryby i wystarczy raz za mocno naciągnąć i wszystko się posypie .

Wspomnianego wcześniej Rewueflex-a AC 1 nie polecam --- niby jest bardziej zaawansowany jak Praktica { automatyka czasów , wstępne podnoszenie lustra , pamięć ekspozycji } ale wykonanie to masakra . Gdzieś kiedyś była tu moja recenzja na jego temat ale po przemianach forum coś ją zjadło { może Natrix ma dostęp ? }

zatwardziały analogowiec --- oby Ci klisza pękła !

#18 Natrix

Natrix

Egzekutor

• Administratorzy
  • 10753 postów
  • SprzętD4+kilka słoików
  • FotoRing:Ekspert

Napisano 15 luty 2018 - 18:03

{ może Natrix ma dostęp ? }

Ja nie mam, ja nie mam ?  :hehe:

Przeszukałem całe forum analogowe i znalazłem dwie Twoje recenzje [zarchiwizowane]. Zenita TTL i Revueflexa AC-1

Nie wiem jak to wypada ze strony dostępu ale powinniście mieć możliwość przeglądania [tylko wypowiedzi zablokowane] ale głowy sobie nie dam uciąć. Jak coś to spróbuję to jakoś przywrócić  :)

http://www.forumphot...revueflex-ac-1/

Tak a propos, kiedyś [jakiś rok temu] rozmawialiśmy o wyborze mojego analowego body-skończyło się na 645. Napisałeś [cytuję] "Z mego osobistego doświadczenia mogę polecić Revueflex AC 1" 

A teraz 

Rewueflex-a AC 1 nie polecam

Co jest powodem takiej rozbieżności zdań ? 

Portfolio  Facebook

Spread your wings and fly away

Fly away, far away...

#19 wienczyslaw5

wienczyslaw5

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 4882 postów
  • LokalizacjaZabłudów

Napisano 15 luty 2018 - 18:43

Co jest powodem takiej rozbieżności zdań ?

Bo to zależy od ewentualnego użytkownika ---- Tobie polecam bo wiem , że już nie jeden aparat " zjadłeś " i sobie z takim poradzisz .

Natomiast komuś początkującemu nie polecam --- spust twardy jak cholera , lustro kopie jak dziki muł , poruszenie zdarza sie nawet na 1/125 s. , trudno wyczuć siłę z jaką należy nacisnąć spust aby zadziałał światłomierz a nie otworzyła się migawka , światłomierz też tak dziwnie działa zupełnie inaczej niż we wszystkich aparatach .

Natomiast Praktica to zupełnie inna bajka --- tu wszystko jest dopracowane do granic możliwości . Spust mięciutki , delikatny --- da się zrobić zdjęcie z ręki nawet na 1/2 s .

#20 Natrix

Natrix

Egzekutor

• Administratorzy
  • 10753 postów
  • SprzętD4+kilka słoików
  • FotoRing:Ekspert

Napisano 15 luty 2018 - 18:44

Dzięki za wytłumaczenie, rozumiem  :thumbsup3:

Portfolio  Facebook

Spread your wings and fly away

Fly away, far away...

#21 wienczyslaw5

wienczyslaw5

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 4882 postów
  • LokalizacjaZabłudów

Napisano 15 luty 2018 - 20:59

Do autora tematu --- jak już się na Prakticę zdecydujesz to sam nie kupuj --- wrzuć wpierw link do aukcji ---- diabeł tkwi w szczegółach ---- jak będziesz miał pecha to kupisz sprawny aparat a ani jednego zdjęcia nie zrobisz .

#22 jurekp

jurekp

Zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 561 postów
  • LokalizacjaBrama Bieszczad
  • SprzętCanon EOS 50d + EOS 5d mk3

Napisano 15 luty 2018 - 21:45

jak będziesz miał pecha to kupisz sprawny aparat a ani jednego zdjęcia nie zrobisz .

A skąd takie informacje posiadasz ?   "wienczysław5"

#23 wienczyslaw5

wienczyslaw5

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 4882 postów
  • LokalizacjaZabłudów

Napisano 16 luty 2018 - 09:04

A skąd takie informacje posiadasz ? "wienczysław5"

Z własnego doświadczenia :). Jak mu się trafi Praktica z serii LC w połączeniu z Heliosem to niby wszystko pasuje , obiektyw da się wkręcić ale światłomierz będzie pokazywał poprawne wartości tylko przy całkowicie otwartej przysłonie . 

Może nieco przesadziłem z tym , że zupełnie zdjęć się robić nie da ale komuś początkującemu sprawi to duuuże kłopoty

#24 pulkos

pulkos

Srednio zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 180 postów

Napisano 16 luty 2018 - 15:52

I dlatego "polecałem" Smienę-Symbol, żeby nie było różnych dupereli.

Albo działa albo nie i to są wszystkie problemy. A manualne ustawienie wytrenujesz sobie  jakby za friko.

#25 pulkos

pulkos

Srednio zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 180 postów

Napisano 18 luty 2018 - 02:00

Szanowny wieńczysławie:

Chcę zapytać przy okazji----jako że jesteś znanym filarem pokrewnego forum-------czy "alcofoto" działa nadal czy też zostało zlikwidowane, bo ostatnio nie daje się połączyć z tą stroną.

#26 jurekp

jurekp

Zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 561 postów
  • LokalizacjaBrama Bieszczad
  • SprzętCanon EOS 50d + EOS 5d mk3

Napisano 18 luty 2018 - 13:12

Mam Practicę  PLC-2 - i bez problemu można używać obiektywów elektric  i zwykłych  :hehe:

I ten model polecam migawka -lamelki metalowe przebieg  migawki pionowy ! 

#27 wienczyslaw5

wienczyslaw5

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 4882 postów
  • LokalizacjaZabłudów

Napisano 18 luty 2018 - 19:38

Mam Practicę PLC-2 - i bez problemu można używać obiektywów elektric i zwykłych

A spróbuj zapiać do niej Heliosa 44-4 { takiego bez przełącznika przysłony } --- strasznie jestem ciekaw jak w takim układzie dokonasz pomiaru światła :question:

#28 FlatEric

FlatEric

Stary wyga

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 2847 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Sprzęt135 & 120 & SL & 1/2.5" & 1/2.3"

Napisano 18 luty 2018 - 21:55

I ten model polecam migawka -lamelki metalowe przebieg  migawki pionowy !

Jak to w wszystkich praktikach serii L (że o B nie wspomnę) - niekoniecznie zaraz PLC-2.

Pionową migawkę lamelkową miał już zreszą Pentacon Super - ale o skądinąd fikuśnej metalowo-płóciennej konstrukcji. :szczesliwy: