Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jaki program do HDR

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#1 xcerberek

xcerberek

Srednio zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 124 postów
  • Sprzętcanon d700

Napisano 04 luty 2018 - 19:05

Znacie jakiś skuteczny i dający dobre wyniki program lub plug-in (do gimp lub córek PSP) do tworzenia HDR? Na chwile obecna mam na myśli rozwiązania bezpłatne. Próbowałem luminace HDR i corelowskiegi wbudowanego ale efekty są mizerne.

#2 jamto

jamto

Stary wyga

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 1740 postów
  • SprzętCanon

Napisano 04 luty 2018 - 19:37

Nie wiele używam ale jak już to wystarcza mi Fusion 2,2 - darmus. Są też niestety z reklamowym  paskiem znaku wodnego ale grzebałem i znalazłem bez, tyle że to dość dano było.

Jamto - amator umiejący nieco więcej niż tylko nacisnąć przycisk migawki, jamteż - mający ogrom wiedzy i doświadczenia do zdobycia

#3 Katana

Katana

Stały bywalec

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 1069 postów
  • SprzętNikon (DX)

Napisano 04 luty 2018 - 20:02

Kiedyś darmowy był Machinery HDR (do rozdzielczości 1200 px), ale teraz chyba tylko demo jest darmowe tego programu. Ale on dość tani jest dla Polaków, a dobry.

#4 m.a.g

m.a.g

Bardzo zajęty facet

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 2660 postów
  • SprzętCanon, Sony, Nikon... Pentax'a brak :-)

Napisano 04 luty 2018 - 20:33

To ja też mam pytanie bo w HDR bawiłem się bardzo mało - czy jest sens kupowania jakichkolwiek programów jeżeli posiada się Photoshop? Bo ja zazwyczaj otwierałem pliki jako HDR bezpośrednio w ACR.

Czy programy typu Machinery itp mają jakieś dodatkowe funkcje / możliwości?

#5 Katana

Katana

Stały bywalec

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 1069 postów
  • SprzętNikon (DX)

Napisano 04 luty 2018 - 21:19

Z dodatkowych funkcji i możliwości to zaliczyłbym:

- zawansowane wyrównywanie obrazów i usuwanie „duchów” przy składaniu HDR

- wyciąganie detali z cieni i z prześwietleń (coś jak z RAWa)

Reszta to bajery dostępne we wtyczkach do PS, lub z samego PS – jak się umie go wykorzystać.

Według mnie dla tych 2 funkcji warto używać tego Machinery.

#6 xcerberek

xcerberek

Srednio zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 124 postów
  • Sprzętcanon d700

Napisano 04 luty 2018 - 22:24

Pobrałem dla próby wersje bezpłatną tego machinery i działa naprawdę dobrze

#7 m.a.g

m.a.g

Bardzo zajęty facet

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 2660 postów

Napisano 05 luty 2018 - 02:54

- zawansowane wyrównywanie obrazów i usuwanie „duchów” przy składaniu HDR
- wyciąganie detali z cieni i z prześwietleń (coś jak z RAWa)

To wszystko co napisałeś jest jak najbardziej częścią ACR (i nawet nie "coś jak z RAW'a), tylko faktycznie z RAW'a :-)

#8 doors

doors

Stary wyga

• Zwycięzcy
  • 3897 postów
  • Lokalizacja3 km od miejsca znalezienia Neandertalczyka
  • Sprzętniszowy
  • FotoRing:Zawodowiec

Napisano 05 luty 2018 - 08:32

Kiedys sie troche bawilem w lekki HDR. Uzywalem Machinery, ale glownie w trybie automatycznym. Photoshop przynajmniej w takim trybie nie ma szans z Machinery. Podejrzewam, ze w innych, zaawansowanych, manualnych, tez nie. Porownywalem rowniez z NIK Collection ale  Machinery tez wypada lepiej. 

Dobre zdjecie krajobrazowe nadaje sie na widokowke, bardzo dobre rzadko...

Zasady kompozycji zeby zlamac, trzeba najpierw poznac.

Nie ta matryca jest lepsza, ktora ma lepsza rozdzielczosc, ale ta, ktora mniej szumi.

#9 m.a.g

m.a.g

Bardzo zajęty facet

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 2660 postów

Napisano 05 luty 2018 - 13:15

W takim razie muszę kiedyś spróbować. Mnie już to co oferował PS wydawało się bardzo dobre, zwłaszcza od wersji ACR 9, i nie zdawałem sobie sprawy że można lepiej.

#10 Katana

Katana

Stały bywalec

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 1069 postów
  • SprzętNikon (DX)

Napisano 05 luty 2018 - 18:54

To wszystko co napisałeś jest jak najbardziej częścią ACR (i nawet nie "coś jak z RAW'a), tylko faktycznie z RAW'a :-)

Dawno nie robiłem nic w HDR, to nie byłem na bieżąco.

Ale obejrzałem sobie możliwości nowego ACR, i powiem tak: wow! Jestem pod wrażeniem.

Myślę, że na niego się przerzucę przy wywoływania HDR’ów. :) A i ładnie perspektywę prostuje, co wcześniej musiałem osobną wtyczką robić, no i oczywiście funkcje LR, co sprowadza się do tego, że to co wcześniej musiałem robić w kilku programach, teraz będę mógł zrobić w jednym, i to nawet lepiej (HDR prosto z RAW’ów, którą tą funkcję oferuje  wprawdzie i Machinery, ale nie używałem tam, bo nie miał korekcji dystorsji obiektywów). Dzięki m.a.g.  :uklon2:

#11 doors

doors

Stary wyga

• Zwycięzcy
  • 3897 postów
  • Sprzętniszowy

Napisano 05 luty 2018 - 19:17

No to i ja musze wyprobowac HDR w ACR. Do tej pory myslalem, ze mozliwe jest to tylko w PS.

Nie ta matryca jest lepsza, ktora ma lepsza rozdzielczosc, ale ta, ktora mniej szumi.

#12 doors

doors

Stary wyga

• Zwycięzcy
  • 3897 postów
  • Sprzętniszowy

Napisano 07 luty 2018 - 16:55

Sprawdzilem na 2 kopiach z jednego zdjecia, a wiec taki pseudo HDR. Wynik z Machinery podoba mi sie zdecydowanie bardziej.

#13 Katana

Katana

Stały bywalec

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 1069 postów
  • SprzętNikon (DX)

Napisano 07 luty 2018 - 19:06

A moim zdaniem wynik z ACR to „czysty HDR” czyli zdjęcie o rozszerzonym zakresie tonalnym, i nic ponad to. W Machinery też można taki uzyskać, i ja taki mniej więcej robiłem, bo domyślne mikrokontrasty i inne kontrasty z Machinery, to nie HDR ale bajer, który można uzyskać też i w PS. Niestety przez większość użytkowników podbity mikrokontrast/saturacja/mocno powyciągane cienie – stały się pewnym znakiem rozpoznawczym HDR, do tego stopnia że nawet zdjęcia LDR z użytym takim filtrem są ogłaszane jako HDR, mimo że z HDR nic wspólnego nie mają.

Użytkownik Katana edytował ten post 07 luty 2018 - 19:07

#14 Neo.

Neo.

weteran

• Administratorzy
  • 10392 postów
  • Sprzętematorski

Napisano 08 luty 2018 - 14:28

To wszystko co napisałeś jest jak najbardziej częścią ACR (i nawet nie "coś jak z RAW'a), tylko faktycznie z RAW'a :

Technika HDR jak wiadomo ,w największym uproszczeniu polega na nakładaniu na siebie kilku obrazów.W związku z czym mam pytanie- czy "faktycznie z RAW-a" oznacza ,że program daje możliwość podczas tworzenia HDR ,ingerencji w każde , poszczególne pliki tworzące następnie wspólny obraz ?

Jak to wygląda w praktyce- wszystkie obrazy składowe są wyświetlane równocześnie na ekranie umożliwiając ich  edycję przed nałożeniem na siebie ?