Skocz do zawartości

Zdjęcie

Obywatele----coś jest nie tak !

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

#1 pulkos

pulkos

Srednio zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 176 postów

Napisano 04 grudzień 2017 - 19:58

Ja rozumiem, że fotografia analogowa jet niemodna ostatnio.

ALE----ale nie aż tak do tego stopnia !

Tutaj NIKT absolutnie nie pisze. Zupełnie. Wcale !

Moim zdaniem  WYPŁOSZYLIŚCIE tych młodych początkujących , którzy czasami to i owo napisali, zapytali, pokazali.

Czy aby nie czas na "dobrą zmianę" a może po prostu na zmianę jako taką ??

Dwaj panowie "N" robili tu wszystko aby każdy początkujący zwiewał stąd zanim jeszcze coś zaczął.

Przyznam się , że obserwuję to zjawisko z zainteresowaniem. Toż przecież jest jakiś właściciel strony chyba. I co---nie widzi co się dzieje ?

Kiedyś za komuny było "doradztwo rolnicze w gminie". Poważna instytucja do której NIKT nie zachodził i to całymi latami. Siedziały tam głupie biurwy postbalzakowskie i udzielały "porad" ;robiły to tak aby klient zwiewał od razu. Ale forsę brały  i uważały że budują "Polskie".

Czy tu jest tak samo ?  Nie--gorzej jest !

Na innym forum napisałem taki poradnik dla początkujących............Przez 3,5 roku było tam 17 tysięcy wejść aby go pobrać. Ktoś się jednak interesuje wbrew pozorom tą fotografią tradycyjną.

Tutaj--gdy napisałem, że  głębia ostrości jest głównie wykorzystywana przy portretach, to wspomniani panowie "N" obrzucili mnie krytyką w stylu radzieckim.

Ja się pytam-----czy WY jesteście normalni ?

Róbcie tak dalej a skutki będą jak w pokojach  tych biurw doradzających rolnikom jak uprawiać rolę.

Ponownie pytam----czy jest tu jakiś właściciel strony ? Nie żal obywatelowi nakładu pracy dotychczasowej ? A może ten właściciel nie żyje ? No bo tak wygląda na to.....................

Szkoda materiału i zapisanych dyskusji dotychczasowych bo są one źródłem wiedzy dla poszukujących. Latami to się składało , pisali naprawdę wartościowi fachmani--teraz już żeście ich wypłoszyli na amen. 

A może to jest robota celowa na czyjś rozkaz ?

Jak mówię--dla mnie jest to zjawisko ciekawe, takie studium odchyłek psychologicznych do granic absurdu. Obserwuję sobie to po wielkiemu cichu i się zastanawiam jak długo tak można.

Jak na razie widać --że długo.

#2 Natrix

Natrix

Egzekutor

• Administratorzy
  • 10252 postów
  • SprzętD4+kilka słoików
  • FotoRing:Ekspert

Napisano 04 grudzień 2017 - 20:48

No ok, po kolei. 

Najpewniej jestem jednym z tych "jeźdźców apokalipsy" bo mój nick zaczyna się na "N" i udział w tamtych dyskusjach brałem więc się wypowiem. 

Dwaj panowie "N" robili tu wszystko aby każdy początkujący zwiewał stąd zanim jeszcze coś zaczął.

Wyrażaliśmy swoje zdanie na temat zdjęć. Konstruktywne komentarze-co w tym złego ? Przypominam, że forum właśnie od tego jest. Ty zaś tylko chwaliłeś, powiedz-osiągnąłbyś coś [o ile coś wgl osiągnąłeś] gdyby nawet najwięsze Twoje gnioty były zawsze przez wszystkich wychwalane ? 

Przyznam się , że obserwuję to zjawisko z zainteresowaniem. Toż przecież jest jakiś właściciel strony chyba. I co---nie widzi co się dzieje ?

Właściciel się zmienił, mamy z Nim kontakt. 

Na innym forum napisałem taki poradnik dla początkujących............Przez 3,5 roku było tam 17 tysięcy wejść aby go pobrać. Ktoś się jednak interesuje wbrew pozorom tą fotografią tradycyjną.

No, skoro tam napisałeś poradnik i było 17tys. wejść a tu nie napisałeś i jest 0 wejść to rzeczywiście coś w tym jest. 

Tutaj--gdy napisałem, że  głębia ostrości jest głównie wykorzystywana przy portretach, to wspomniani panowie "N" obrzucili mnie krytyką w stylu radzieckim.

"Obrażanie w stylu radzieckim"-i z czyich "ust" to pada ? 

Pozwól, że zacytuję "Zaś głębię możemy wykorzystywać w zasadzie (dzisiaj) tylko do portretów aby wydobyć cel główny z całości tła". 

Co powiesz na głosowanie, kto jest za a kto przeciw takiemu stwierdzeniu ? Jak będzie 17tys. "przeciw" to dopiero wtedy uwierzysz ? 

Małą GO wykorzystujemy w wielu dziedzinach. na pewno nie tylko w portretach. Sam fotografuję zwierzęta i im płytsza go tym lepiej. Poza tym sport, czasami tabletop, close up [duża skala=mała go]..jest tego dużo więcej...

Napisałeś typową bzdurę pokroju "pedału gazu używamy tylko w wyścigach"..Ciężko inaczej to skomentować. Inni użytkownicy też poparli nasze zdanie-ale Tobie to jak widać nie wystarczy.

Patrząc przez Twój pryzmat najprawdopodobniej jesteśmy niespełna rozumu. 

Ponownie pytam----czy jest tu jakiś właściciel strony ? Nie żal obywatelowi nakładu pracy dotychczasowej ? A może ten właściciel nie żyje ? No bo tak wygląda na to.....................

Jest, On sam powołał mnie jako administratora i mam z Nim kontakt. 

Podsumowując-zarejestrowałeś się na forum i zaakceptowałeś regulamin w którym jest napisane "Forum zrzesza Internautów czynnie i biernie zainteresowanych fotografią. Ma na celu prezentację prac i poddawanie ich ocenie, wymianę informacji na tematy związane z fotografią oraz przeprowadzanie konkursów fotograficznych."

Tymczasem kiedy my oceniamy zdjęcia Ty wyjeżdżasz z takimi tekstami :

"Nie słuchaj tych pierni...ów, którzy wybrzydzają powyżej."

" Zdjęcie przed lustrem właśnie jest bardzo ciekawe , co oni tu chrzanią ?"

"Panowie krytykujecie bezpodstawnie !"

Wiesz co to jest własne zdanie ? Uważasz się za wszechwiedzącego-Ok, ale to nie upoważnia Cię do równania ocen innych z ziemią i tu podkreślam-w stylu radzieckim. 

#3 doors

doors

Stary wyga

• Zwycięzcy
  • 3638 postów
  • Lokalizacja3 km od miejsca znalezienia Neandertalczyka
  • Sprzętniszowy
  • FotoRing:Zawodowiec

Napisano 04 grudzień 2017 - 21:12

To pytanie przypomina mi pewna historie. Dziadek jedzie autem autostrada i slyszy komunikat przez radio: „Uwaga! Na autostradzie A1 pojawil sie samochod jadacy pod prad!“. A dziadek na to: Ha! Tylko jeden?! Ja widze cale mnostwo!...“

Dobre zdjecie krajobrazowe nadaje sie na widokowke, bardzo dobre rzadko...

#4 TomW

TomW

Stary wyga

• Moderatorzy
  • 1768 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • SprzętCanon 17-400L(ee)

Napisano 04 grudzień 2017 - 21:54

czytam z pewnym niedowierzaniem, bo najwyraźniej coś intrygującego mnie ominęło.

niestety mam taką przypadłość, że jak nie znam się na jakimś temacie to się zwyczajnie nie wypowiadam, aby nie wprowadzać otoczenia w błąd.

czyżby tutaj coś takiego miało miejsce? :noel:

Dziękuję słońcu za światło (Jacek Bonecki).

https://500px.com/TomaszWozniak

#5 Neo.

Neo.

weteran

• Administratorzy
  • 10251 postów
  • Sprzętematorski

Napisano 04 grudzień 2017 - 23:34

Ja rozumiem, że fotografia analogowa jet niemodna ostatnio.

Czytając resztę wypowiedzi jednoznacznie można stwierdzić ,że zdanie to padło mocno na wyrost....

Polemika z tym tekstem nie ma większego sensu bo używane argumenty są delikatnie mówiąc niemerytoryczne.

Podsumuje to jedynie takim stwierdzeniem- ze względu zarówno na rozwój fotografii cyfrowej w ostatnich latach jak i związanego z tym spadku cen sprzętu cyfrowego,fotografia analogowa przechodzi do lamusa , szczególnie wśród amatorów chcących po prostu utrwalać coś na własny użytek  w jak najpraktyczniejszy sposób.

Oczywiście możesz próbować zawracać kijem Wisłę ale nie miej bzdurnych pretensji do innych ,że to się nie udaje.

#6 m.a.g

m.a.g

Bardzo zajęty facet

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 2490 postów
  • Sprzęt6D/5DMK IV/A7MK II

Napisano 05 grudzień 2017 - 20:31

Podsumuje to jedynie takim stwierdzeniem- ze względu zarówno na rozwój fotografii cyfrowej w ostatnich latach jak i związanego z tym spadku cen sprzętu cyfrowego,fotografia analogowa przechodzi do lamusa , szczególnie wśród amatorów chcących po prostu utrwalać coś na własny użytek  w jak najpraktyczniejszy sposób.
Oczywiście możesz próbować zawracać kijem Wisłę ale nie miej bzdurnych pretensji do innych ,że to się nie udaje.

Z fotografią analogową jest trochę tak jak z wiecznymi piórami - można, ale po co? :-)

Mam ich kilkadziesiąt bo zawsze lubiłem mieć jakieś lepsze przybory do pisania, ale tak naprawdę nie pamiętam kiedy ostatni raz miałem jakieś przy sobie albo nawet kiedy dla zabawy nalałem do nich atramentu czy włożyłem nabój.

Długopisy i pióra kulkowe są dużo bardziej poręczne i praktyczne, ale przede wszystkim tak naprawdę nie pamiętam kiedy ostatni raz pisałem cokolwiek ręcznie, bo wszytko włącznie z notatkami robię elektroniczne na komputerze / tablecie / telefonie. 

Jakiś tam lepszy długopis mam przy sobie do podpisywania faktur i takich tam, ale na tym koniec.

Jak już Neo napisałeś, czasy się zmieniają, liczy się praktyka i wygoda.

Więc aparaty analogowe, tak samo jak wieczne pióra, to już raczej coś dla kolekcjonerów, niż do praktycznego czy nawet hobbystycznego użytku.

#7 Karolowy

Karolowy

Debiutant

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 16 postów
  • LokalizacjaGdansk
  • SprzętOlympus

Napisano 06 grudzień 2017 - 13:40

Co za "elaborat"?!?  :omatko:

Jestem tu nowa, mało wiem, mało umiem i mało widziałam, ale osobiście uważam że forum jak najbardziej spełnia swoje zadanie.

Nikt mnie póki co stąd nie wygonił ani nie zniechęcił, mimo krytyki..

Nie wypowiem się na temat fotografii analogowej.. wypowiem sie na temat elaboratu.. który moim skromnym zdaniem jest totalnie nie na miejscu. Z jakiej racji oczerniane są osoby.. ? Ja rozumiem wolność słowa itd.. ale kurcze trochę przesada.

Może rzeczywiście mało osób się tu udziela, ale Ci co są na fotografii sie na pewno znają (mniej lub bardziej) i warto czerpać od nich wiedzę.

Nikt tu nie jest z przymusu, skoro nie pasi to można po prostu, najzwyczajniej w świecie, przestać wchodzić na to forum a pozostać tam gdzie te tysiące wyświetleń, chwała i uwielbienie.

#8 TomW

TomW

Stary wyga

• Moderatorzy
  • 1768 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 06 grudzień 2017 - 14:35

Róbcie tak dalej a skutki będą jak w pokojach  tych biurw doradzających rolnikom jak uprawiać rolę.

gdzie mogę sobie poczytać o krytyce w stylu radzieckim? przegapiłem ten watek najwyraźniej a chciałbym to na swój sposób ocenić.

trafne spostrzeżenie  :thumbsup:

Z fotografią analogową jest trochę tak jak z wiecznymi piórami - można, ale po co? :-)

w punkt  :thumbsup:

#9 jurekp

jurekp

Srednio zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 496 postów
  • LokalizacjaBrama Bieszczad
  • SprzętCanon EOS 50d + EOS 5d mk3

Napisano 06 grudzień 2017 - 17:20

m.a.g, on 05 Dec 2017 - 20:31, said:

w punkt 

Fotografia analogowa stała się prawie taką samą sztuką jak malarstwo ( może to przesada ale .... ) .  Natomiast  można się zastanawiać , po co malować portrety ( i inne tematy) jest fotografia cyfrowa i można wykonać portret -zdjęcie, a jednak nie , są artyści  malarze którzy portretują (i nie tylko portrety) swoich klientów i ta forma sztuki istnieje to dlaczego nie miała by istnieć fotografia analogowa wraz z innymi metodami pochodnymi od niej np guma,izohelia i inne sztuki .

A wracając  do techniki  są zegarki elektroniczne i smartwatch-e  a jednak ludzie kupuią zegarki analogowe nakręcane sprężyną ,  zadajcie sobie pytanie dlaczego ?   

#10 m.a.g

m.a.g

Bardzo zajęty facet

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 2490 postów

Napisano 06 grudzień 2017 - 19:02

Fotografia analogowa stała się prawie taką samą sztuką jak malarstwo ( może to przesada ale .... )

Gruba przesada. Bo malarz tworzy coś z niczego, może namalować coś czego nigdy na oczy nie widział, a zdjęcie to tylko zdjęcie...  

Poza tym dlaczego akurat teraz "stała się" sztuką - bo jest na wymarciu? Nie wrzystko co rzadkie i na wymarciu zaraz staje się sztuką...

Natomiast  można się zastanawiać , po co malować portrety

Faktycznie, można się zastanawiać i ja osobiście uważam że praktycznego sensu to nie ma.  

, a jednak nie , są artyści  malarze którzy portretują (i nie tylko portrety) swoich klientów i ta forma sztuki istnieje to dlaczego nie miała by istnieć fotografia analogowa wraz z innymi metodami pochodnymi od niej np guma,izohelia i inne sztuki .

Ależ niech sobie istnieje ta fotografia analogowa, nikomu to nie przeszkadza przecież. Dopóty jest popyt, dopóty będzie podaż. Przecież nikt tu tego nie neguje. Ludzie robią bardzo wiele rzeczy bez sensu po prostu dla przyjemności i nic nikomu do tego.  Z tym że cały ten wątek został napisany jako jeden wielki żal do całego świata ze coraz mniej ludzi jest fotografią analogową zainteresowanych.   

A wracając  do techniki  są zegarki elektroniczne i smartwatch-e  a jednak ludzie kupuią zegarki analogowe nakręcane sprężyną ,  zadajcie sobie pytanie dlaczego ?   

Tylko i wyłącznie dla szpanu i "bo pozycja tego wymaga", oraz częściowo dla przyjemności wydania $15,000 "bo można". Piszę z doświadczenia, i nikogo nie krytykuję, co najwyżej siebie. Mam Rolex'a i Omegę. Ponosiłem trochę i leżą w szufladzie, bo te zegarki są po prostu NIEPRAKTYCZNE - nie chce mi się ich ciągle nakręcać i ustawiać jak wychodzę rano do pracy, nie mam na to czasu. Tak samo przy zmianie stref czasowych - a zdarza mi się dość często - nie chce m się przestawiać. Więc zamiast tego noszę Seiko i jakieś lepsze Suunto.

Użytkownik m.a.g edytował ten post 06 grudzień 2017 - 21:54

#11 TomW

TomW

Stary wyga

• Moderatorzy
  • 1768 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 06 grudzień 2017 - 20:43

.. bo lubią, bo są dostępne .. niestety nie mogę wtedy oczekiwać, że wszyscy wokół będą podzielali moją pasję i będą potrafili ze mną na ten temat pogadać tak swobodnie jak choćby na temat bardziej ogólnodostępnych "dóbr".

ot .. cóż poradzić, że ktoś lubi?  :thumbsup: 

#12 Preskaler

Preskaler

Stary wyga

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 7963 postów
  • LokalizacjaKrosno
  • SprzętRóżny

Napisano 06 grudzień 2017 - 21:18

Nie jestem wrogiem fotografii analogowej bo przez wiele lat ją uprawiałem. Jestem jednak realistą i wolę ten czas spędzony w ciemni w oparach chemicznych (nieznośnie długi czas) przeznaczyć na inne przyjemności, nie rezygnując jednocześnie z przyjemności fotografowania. Może nawet nie chodzi o sam czas bo pewnie teraz też sporo jego "tracę" na fotografowanie, obróbkę i retusz ale w porównywalnym czasie wykonuję kilkaset ( a może nawet kilka tysięcy?) procent więcej tych zdjęć. Nie wspomnę już o jakości i możliwościach cyfrowej obróbki. Pewnie też z lenistwa odszedłem od analogowej f. bo mi się już po prostu nie chce tego robić. Jeśli jednak kiedyś, któreś z wnucząt zainteresuje się tym rodzajem hobby to z wielką ochotą pokażę mu to i nauczę. Służę też swoim doświadczeniem tutaj chociaż niewielu jest tu młodych entuzjastów gotowych podjąć się tego tematu. Aparatów i osprzętu ciemniowego się nie wyzbyłem i czasami patrzę na niego ale bez chęci ponownego jego użycia. Jedynie kamerę 16 mm podarowałem wnuczce, która jej teraz używa jako... dekoracji pokoju. Wiele jest takich dziedzin, które schodzą na margines zainteresowania społecznego. Konna jazda (transport) lampowe urządzenia elektroniczne, wspomniane zegarki sprężynowe, malarstwo portretowe i wiele innych. Nie mówię tu o całkowitym zaniku a jedynie o znacznym zawężeniu się ich amatorów.

Pane Hawranek - to se ne wrati! Może raczej "panie Pulkos"? :thumbsup:

#13 jurekp

jurekp

Srednio zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 496 postów
  • LokalizacjaBrama Bieszczad
  • SprzętCanon EOS 50d + EOS 5d mk3

Napisano 06 grudzień 2017 - 23:43

Tylko i wyłącznie dla szpanu i "bo pozycja tego wymaga", oraz częściowo dla przyjemności wydania $15,000 "bo można". Piszę z doświadczenia, i nikogo nie krytykuję, co najwyżej siebie. Mam Rolex'a i Omegę. Ponosiłem trochę i leżą w szufladzie, bo te zegarki są po prostu NIEPRAKTYCZNE - nie chce mi się ich ciągle nakręcać i ustawiać jak wychodzę rano do pracy, nie mam na to czasu. Tak samo przy zmianie stref czasowych - a zdarza mi się dość często - nie chce m się przestawiać. Więc zamiast tego noszę Seiko i jakieś lepsze Suunto.

Dla szpanu kupują co niektórzy - elektroniczne coraz lepsze? wypasione  zabawki takie jak laptopy, telefony w złotej obudowie , pozłacane aparaty fotograficzne i inne tego rodzaju gówniane wynalazki.

A co do zegarków - to elektroniczny na pewno  nie przeżyje poczciwego nakręcanego zegarka . 

#14 m.a.g

m.a.g

Bardzo zajęty facet

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 2490 postów

Napisano 07 grudzień 2017 - 01:46

A co do zegarków - to elektroniczny na pewno  nie przeżyje poczciwego nakręcanego zegarka . 

Trudno o bardziej nieprawdziwe stwierdzenie.

Tradycyjne zegarki mechaniczne z definicji wymagają serwisu co 2-3 lata (smarowanie, wymiana co niektórych elementów) inaczej zaczynają się spóźniać kilka(naście) minut na dobę więc co to za zegarek...

Zegarki kwarcowe a tym bardziej elektroniczne (w sensie bez wskazówek) nie mają tego problemu.

Sam posiadam kilka wskazówkowych zegarków kwarcowych seiko kinetic które idealnie pracują już ponad 10 lat bez przerwy, że nie wspomnę o elektronicznym Casio G Shock który dostałem na urodziny 22 lata temu i działa do dziś .