Skocz do zawartości

Zdjęcie

Bardzo stary powiększalnik- czy jest coś warty

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Clamare

Clamare

Nijaki

• Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 01 październik 2017 - 20:05

Witam, dostałam stary powiększalnik fotograficzny. Prawdopodobnie powstał około roku 1931 ale nie jestem pewna są to informacje z internetu. Jest zakurzony ale boje się go sama czyścić. Ogólnie w dobrym stanie. Niemiecka firma Zeiss ikon. Tu pojawia się moje pytanie czy taki powiększalnik jest coś warty oraz jeśli tak to ile? Byłabym wdzięczna za wszystkie odpowiedzi.

Załączone pliki

• Załączony plik  rfe.jpg   18,83 KB   2 Ilość pobrań
  • Załączony plik  fced.jpg   18,65 KB   2 Ilość pobrań
  • Załączony plik  małe.jpg   43,24 KB   0 Ilość pobrań
  • Załączony plik  dfcd.jpg   18,01 KB   0 Ilość pobrań
  • Załączony plik  małe 2.jpg   19,18 KB   0 Ilość pobrań
  • Załączony plik  moj.jpg   17,32 KB   0 Ilość pobrań

#2 pulkos

pulkos

Srednio zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 176 postów

Napisano 03 październik 2017 - 01:13

a podaj link z internetu , który cię naprowadził na to  że to jest powiększalnik.............. 

#3 Clamare

Clamare

Nijaki

• Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 03 październik 2017 - 10:53

www.earlyphotography.co.uk po lewej na żółtym tle Enlargers-Box Form. Przepraszam ale nie mam możliwości wstawić linku w telefonie.

Jeszcze najpierw na samej górze darkroom

#4 pulkos

pulkos

Srednio zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 176 postów

Napisano 03 październik 2017 - 15:09

popatrzyłem sobie--jest to raczej tu:

http://www.earlyphot...ntry_D23-0.html

Faktycznie to są piramidalne powiększalniki,. mogą być z naświetleniem elektrycznym albo z błyskiem magnezji.

Wydawało mi się, że one są tylko do płyt  szklanych, ale w opisach mowa jest że  (także ?) do papierów.

W zasadzie zainteresowanie może być TYLKO ze strony fotografów zajmujących się tą niszą tematyczną, np. opracowujących obecnie odbitki ze starych płyt szklanych, które są towarem kolekcjonerskim. Nikt inny nie kupi moim zdaniem..........

Aby uzyskać info. o cenie i wartości, radzę ci wejść na forum (i się zarejestrować) pod adresem:

http://www.aparaty.tradycyjne.net/

Na powyższym forum pisują ludzie (znam jednego :-)))) ) którzy zajmują się obróbką starych płyt szklanych.

Bo tutaj--jak widać ==na tym forum gdzie jesteśmy---mało kto coś pisze i mało kto żyje...........

Szkoda by było sprzedawać to na "allu" za psie pieniądze nie mając pojęcia o wartości. 

#5 pulkos

pulkos

Srednio zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 176 postów

Napisano 05 październik 2017 - 20:48

Trwa intensywne wypytywanie kolegów z zaprzyjaźnionego forum, proszę czekać :--)  bo tu jak widać brak zainteresowania.

Pytanie do userki "Clamare": a może wraz z tym sprzętem dostałaś także negatywy szklane w jakimś pudełku :-) :w00t:  ?????

#6 Clamare

Clamare

Nijaki

• Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 09 październik 2017 - 14:34

Dziękuję za pomoc, powiększalnik kupił Pan z innego forum. Niestety dostałam tylko to, Pan który odziedziczył go wyrzucił tego typu rzeczy razem z innym sprzętem z tego okresu.

#7 pulkos

pulkos

Srednio zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 176 postów

Napisano 09 październik 2017 - 21:27

Z samej tylko ciekawości staram się uzyskać dane od bardziej doświadczonych userów z innego forum. Za kilka dni powinienem coś niecoś wiedzieć--tak sam dla siebie już w tej chwili.

Np. ciekawy jestem czy była tam jakakolwiek korekta ostrości, czy też jest to ostrość na stałe.

W swoich pozycjach literatury--także dość starych----nie spotkałem się z opisem takiej konstrukcji. Wygląda na to, że ludzie zupełnie nie znają takiej wersji powiększalników. Dziwne, bo z podanej strony www wynika, że były jeszcze produkowane w latach 30-tych..

A więc nie należało się raczej spodziewać zainteresowania oraz --ceny powalającej. Tym bardziej, że typowe powiekszalniki powojenne nie mają dziś zupełnie wartości handlowej ( a są świetne) , co dopiero te starsze od nich....

Ludzie po prostu mało kiedy organizują sobie w domu ciemnię i zwykle oddają filmy do wywołania. Kolejne hobby jest w zaniku.....

#8 pulkos

pulkos

Srednio zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 176 postów

Napisano 26 październik 2017 - 22:28

minęło sporo czasu i NIKT nie odpisał na moje pytanie dot. szczegółów budowy itp.tego sprzętu.

Wysłałem pytania na priw do dwóch tuzów z innego forum i oni mi odpowiedzieli, ze muszą poszukać w swoich książkach a potem coś mi napiszą. I do dzisiaj nic !!

Takie rzeczy ==olewające==nigdy się nie zdarzały. Widzę, że mamy całkowity upadek --po pierwsze frekwencyjny a po drugie jakościowy.

Pozostały na forach nieliczne miernoty a i one zwiewają bo nie ma forsy, nie ma czasu, nie ma perspektyw i nie ma już siły aby ciągnąć swoje hobby.

Tak więc, sprzedanie za stówę tego sprzętu było jedynym wyjściem ; przynajmniej nie poszedł na śmietnik.

W przyszłości gdy kraj będzie wyglądał inaczej, także i hobby będzie na powrót rzeczą cenną i pożądaną.

Dzisiaj jest pożądaną rzeczą 5 kilo kartofli i parę groszy na flaszkę.

#9 Natrix

Natrix

Egzekutor

• Administratorzy
  • 10252 postów
  • SprzętD4+kilka słoików
  • FotoRing:Ekspert

Napisano 26 październik 2017 - 22:33

Pozostały na forach nieliczne miernoty a i one zwiewają bo nie ma forsy, nie ma czasu, nie ma perspektyw i nie ma już siły aby ciągnąć swoje hobby.

Cóż, jeśli uważasz się za miernotę nie mam nic przeciwko, ale proszę-nie uogólniaj...

#10 FlatEric

FlatEric

Stary wyga

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 2826 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Sprzęt135 & 120 & SL & 1/2.5" & 1/2.3"

Napisano 28 październik 2017 - 23:24

Wysłałem pytania na priw do dwóch tuzów z innego forum i oni mi odpowiedzieli, ze muszą poszukać w swoich książkach a potem coś mi napiszą.

Wbrew pozorom niełatwo coś znaleźć o takich powiększalnikach. Moje xięgi o historycznej fototechnice milczą na ten temat uparcie, także w encyklopedii Meyera AD 1909, poświęcającej fotografii wiele stron, nic póki co nie znalazłem. W literaturze fotograficznej z 2. poł. l. 30. królują już tradycyjne powiększalniki (zwane u nas wówczas rzutnikami), często zresztą nader wyrafinowane, no ewentualnie przystawki powiększalnikowe do aparatów.

Jeno Cyprian w Fotomatorze (1939) zrobił bardzo enigmatyczną uwagę na temat kopiarki powiększającej będącej rodzajem rzutnika o stałej skali powiększenia, np. z 24x36 mm na format pocztówki. Z komentarzem, że jest to wygodne, ale ograniczające so jednego powiększenia i dość drogie, więc nie nadaje się dla amatorów, a raczej zawodowców. Ale co dokładnie miał pod tą nazwą na myśli - trudno zgadnąć...