Skocz do zawartości

Zdjęcie

Program Gimp

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 jamto

jamto

Stary wyga

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 1643 postów
  • SprzętCanon

Napisano 24 wrzesień 2017 - 13:38

Jako że użytkuję owy program wciąż wychodzą różne "kwiatki" z którymi nie potrafię sobie poradzić. Jeden taki problem przedstawiłem na forum użytkowników Gimpa i nic. Może tutaj są znawcy tego programu? .

Jamto - amator umiejący nieco więcej niż tylko nacisnąć przycisk migawki, jamteż - mający ogrom wiedzy i doświadczenia do zdobycia

#2 Natrix

Natrix

Dyktator

• Administratorzy
  • 9916 postów
  • SprzętNikoniarz
  • FotoRing:Ekspert

Napisano 24 wrzesień 2017 - 14:52

Opisz o co chodzi. Pracowałem w gimpie przed przesiadką na PS, może pomogę  :msn-wink:

"Życie daje ci możliwość wyboru, sam decyduj o swym losie, nie pytaj na forum" 

Moje portfolio-Zaglądnij ;) 

#3 jamto

jamto

Stary wyga

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 1643 postów
  • SprzętCanon

Napisano 24 wrzesień 2017 - 16:13

Jak pracowałeś a nie pracujesz to nie poradzisz ale opiszę

Zainstalowałem wersję 2.8.22 i już na Dzień Dobry mam problem którego nie miałem we wcześniejszych wersjach. Otóż po wybraniu skalowania, a robię to często wpisywałem np do pola szerokość jakąś wartość i skalowałem. Teraz w tej wersji nie ma na to szans, po prostu nie da się wpisać, program nie pozwala. Trzeba ruszyć któryś ze znaczników (kwadracików) i dopiero wtedy można cokolwiek wpisać do tego pola. strasznie to irytujące gdy bardzo dużo jest skalowania. Coś w ustawieniach czy ta wersja niestety tak ma?

Druga sprawa, domyślnie Gimp pokazuje wartości nie w mm których używam. Da się jakoś Go zmusić aby mm były domyślne?

Jamto - amator umiejący nieco więcej niż tylko nacisnąć przycisk migawki, jamteż - mający ogrom wiedzy i doświadczenia do zdobycia

#4 ucho103

ucho103

Zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 814 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Sprzętnikon d7000

Napisano 24 wrzesień 2017 - 16:25

w 2.8.18 mam normalnie

jednostki w:
edycja > preferencje

przejedź wszystko i zmień na jakie chcesz

tam też widzę teraz można ustawić tryb lanczos jako domyślny i wtedy powinno narzędziem też tak samo skalować jak w trybie 'wpisywanym'

Użytkownik ucho103 edytował ten post 24 wrzesień 2017 - 16:29

Amator który jak ma czas to pstryka, ale nie ma czasu... ;] Moje fotki na blogu

#5 jamto

jamto

Stary wyga

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 1643 postów
  • SprzętCanon

Napisano 24 wrzesień 2017 - 17:21

w 2.8.18 mam normalnie  

A mnie pokusiło na nowszą wersję. Dodam że tak się dzieje na skalowaniu poprzez ikonkę. obadam jak to poprzez "obraz" może tu jest klucz. Ale we wcześniejszej wersji takich jaj nie było....

hmmm.. skalowanie wciąż wyskakuje mi domyślne "px" nie umiem znaleźć gdzie to zmienić

Użytkownik jamto edytował ten post 24 wrzesień 2017 - 17:29

#6 Preskaler

Preskaler

Stary wyga

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 7959 postów
  • LokalizacjaKrosno
  • SprzętRóżny

Napisano 28 wrzesień 2017 - 06:31

Mam też tą wersję GIMP'a i jestem z niej baaaardzo zadowolony. Nie tylko skalowanie ale i inne działania są lepiej realizowane niż w wersjach poprzednich.

a23mwceehxh9.jpg

Ja to robię tak:

Najeżdżam kursorem na przycisk "Obraz" i klikając w niego rozwijam okno (zielona strzałka 1). Potem kursorem wybieram "Skaluj obraz" i po kliknięciu otwiera mi się to:

dzvnz3vwtf34.jpg
Z podświetloną na niebiesko szerokością (tu 1920). Teraz z klawiatury można wpisać szerokość jaką chcemy mieć po przeskalowaniu (ja wpisałem 800). Na razie wysokość jest niezmieniona ale jeśli kursorem zjedziemy na dół to natychmiast i ona się zmieni zachowując poprzednią proporcję. 
8h2xe5s9kwrw.jpg
o8t3lduml0nq.jpg
pwggp1qoegz2.jpg
Jeśli chcemy zmienić proporcje to musimy z boku "odhaczyć" kursorem łańcuszek aby go rozpiąć i swobodnie dobierać proporcje rozmiaru (zielona strzałka) i rozdzielczości (czerwona strzałka).
lunuxw04rniy.jpg

#7 jamto

jamto

Stary wyga

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 1643 postów
  • SprzętCanon

Napisano 28 wrzesień 2017 - 08:58

Jak skalować to wiadoma sporawa choć nie wiedziałem że raz to tak a raz tak. Problemem dla mnie jest domyślne ustawienie mm. 

#8 Preskaler

Preskaler

Stary wyga

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 7959 postów
  • LokalizacjaKrosno
  • SprzętRóżny

Napisano 29 wrzesień 2017 - 05:52

Bardzo słabe są tutki dotyczące GIMP'a tak w literaturze jak i internecie. Dla mnie szczególnie, bo jestem bardzo słabym komputerowcem a w tych opisach same skróty i niedomówienia. Sam dochodziłem przez bardzo długi czas do tego co w tej chwili wiem odnośnie GIMP'a. Oczywiście nie wiem jeszcze wszystkiego ale dałem te screeny bo może ktoś skorzysta? 

#9 doors

doors

Stary wyga

• Zwycięzcy
  • 3402 postów
  • Lokalizacja3 km od miejsca znalezienia Neandertalczyka
  • Sprzętniszowy
  • FotoRing:Zawodowiec

Napisano 29 wrzesień 2017 - 07:41

Problemem dla mnie jest domyślne ustawienie mm. 

A ile to roboty zmienic jednostke z px na mm? PS zapamietuje ostatnie ustawienie jednostki, Dziwne troche, ze GIMP nie, ale to przeciez zaden problem. A moze nawet w GIMPie mozesz nagrac operacje i w ten sposob zmieniasz wymiar zdjecia przez nacisniecie jednego guzika?

Użytkownik doors edytował ten post 29 wrzesień 2017 - 07:43

Dobre zdjecie krajobrazowe nadaje sie na widokowke, bardzo dobre rzadko...

#10 jamto

jamto

Stary wyga

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 1643 postów
  • SprzętCanon

Napisano 29 wrzesień 2017 - 07:57

A moze nawet w GIMPie mozesz nagrac operacje i w ten sposob zmieniasz wymiar zdjecia przez nacisniecie jednego guzika?

Rozwiń temat .....

Kwestia mm to kwestia przyzwyczajenia jeśli jest taka możliwość to tak bym chciał

#11 doors

doors

Stary wyga

• Zwycięzcy
  • 3402 postów
  • Lokalizacja3 km od miejsca znalezienia Neandertalczyka
  • Sprzętniszowy
  • FotoRing:Zawodowiec

Napisano 29 wrzesień 2017 - 08:11

Nie znam GIMPa. To bylo tylko pytanie. Bo moze ma taka mozliwoasc, a Ty ja nie uwzgledniles. 

Dobre zdjecie krajobrazowe nadaje sie na widokowke, bardzo dobre rzadko...