Skocz do zawartości

Zdjęcie

blog o prawie dla fotografów

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Asia Prawniczka

Asia Prawniczka

Nijaki

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 5 postów
  • Sprzętnikon

Napisano 05 sierpień 2017 - 09:23

Cześć, jestem adwokatem. Chcę prowadzić bloga prawniczego z praktycznymi poradami dla fotografów. Stąd mam do Was prośbę. O czym chcielibyście przeczytać na takim blogu? Jakie macie problemy z umowami czy z windykacją Waszych należności? Czy macie jakieś pytania, które chcecie a boicie się zadać? Wszystkie sugestie są mile widziane.  Chciałabym, żeby w możliwie najprostszy sposób odpowiadać na Wasze pytania prawne. Dajcie znać czego potrzebujecie. Bardzo chętnie się tym zajmę. Możecie również pisać na mój adres mailowy jakzrozumiecprawnika[at]gmail.com 

#2 m.a.g

m.a.g

Bardzo zajęty facet

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 2426 postów
  • Sprzęt6D/5DMK IV/A7MK II

Napisano 05 sierpień 2017 - 16:30

Chcę prowadzić bloga prawniczego z praktycznymi poradami dla fotografów

To trochę tak jakby prowadzić bloga o szydełkowaniu dla wędkarzy. Fotografuję od 20+ lat i nigdy nie miałem żadnej potrzeby porady prawnej związanej z fotografią. Owszem, czasami są jakieś pytania na forum w tej sprawie, ale dotyczą raczej prowadzania własnej działalności, umów o dzieło, itp, nie związane z fotografią jako taką.

#3 morris35

morris35

Ciemięzca

• Moderatorzy
  • 2233 postów
  • SprzętA6000
  • FotoRing:Ekspert

Napisano 05 sierpień 2017 - 17:02

Mag ale są osoby które fotografują tfp np. i czy robią jakieś komercyjne projekty , mogą mieć problem z umową na zdjęcia dzieci wykonanych dla rodziców i miliony innych problemów więc nie patrz z perspektywy tylko swojego ogródka .

#4 doors

doors

Stary wyga

• Zwycięzcy
  • 3402 postów
  • Lokalizacja3 km od miejsca znalezienia Neandertalczyka
  • Sprzętniszowy
  • FotoRing:Zawodowiec

Napisano 05 sierpień 2017 - 17:13

Nie zgadzam sie z Toba m.a.g.. W dzisiejszych czasach wolno, nie wolno ma w fotografii olbrzymie znaczenie. Poczawszy od fotografii ulicznej ludzi po fotografowaniu obiektow archtektonicznych (nawet w tle). Wszystko to regulowane jest przepisami prawnymi. Np. trzeba wiedzie, ze wieze Eifla wolno tylko w dzien fotografowac i co grozi za publikowynie zdjec nocnych.

Dobre zdjecie krajobrazowe nadaje sie na widokowke, bardzo dobre rzadko...

#5 jurekp

jurekp

Srednio zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 470 postów
  • LokalizacjaBrama Bieszczad
  • SprzętCanon EOS 50d + EOS 5d mk3

Napisano 05 sierpień 2017 - 18:23

Co ma szydełkowanie z wędkarzami jak pisze "m.a.g." , natomiast porady prawne dla fotografujących mają  sens , te porady to na pewno  nie dla pstrykaczy niedzielnych albo wycieczkowiczów na łódce ale dla ludzi którzy fotografią zajmują się zawodowo i na pewno by co niektórym  była by pomoc prawna przydatna

#6 Katana

Katana

Stały bywalec

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 992 postów
  • SprzętNikon (DX)

Napisano 06 sierpień 2017 - 05:24

Z porad i w temacie, to przydałyby się wzory na licencje, wraz z objaśnieniami które punkty w jakich sytuacjach modyfikować. Druga sprawa, gdy fotograf dostanie od klienta umowę na licencję, to przydałaby mu się pomoc z pułapkami prawnymi, jakich unikać, bo a nuż umowa zostanie źle celowo lub nie sformułowana, na niekorzyść fotografa.

Sam obecnie mam firmę zainteresowaną moim time-lapse’m, i możliwe że będę stał przed podpisaniem umowy licencyjnej, i jeszcze nie wiem kto ja będzie sporządzał, i jaką będzie mieć treść. 

#7 Asia Prawniczka

Asia Prawniczka

Nijaki

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 5 postów
  • Sprzętnikon

Napisano 07 sierpień 2017 - 18:29

Z porad i w temacie, to przydałyby się wzory na licencje, wraz z objaśnieniami które punkty w jakich sytuacjach modyfikować. Druga sprawa, gdy fotograf dostanie od klienta umowę na licencję, to przydałaby mu się pomoc z pułapkami prawnymi, jakich unikać, bo a nuż umowa zostanie źle celowo lub nie sformułowana, na niekorzyść fotografa.

Sam obecnie mam firmę zainteresowaną moim time-lapse’m, i możliwe że będę stał przed podpisaniem umowy licencyjnej, i jeszcze nie wiem kto ja będzie sporządzał, i jaką będzie mieć treść. 

To bardzo dobry pomysł. Przygotuję  artykuł na co należy zwrócić uwagę przy umowach licencyjnych. Jakbyś miał jakieś konkretne pytania, to pisz śmiało. 

W tym momencie pracuję nad artykułem, dotyczącym tego czy każde zdjęcie korzysta z ochrony wynikającej z prawa autorskiego. Następny artykuł będzie dotyczył licencji. 

Dziękuję za pomoc. 

Uważam, że świadomość prawna jest niska i bardzo łatwo przez nieuwagę wpakować się w problemy.  Jeżeli ktoś już zajmuje się profesjonalnie fotografią (tzn. na niej zarabia) to powinien chociaż mniej więcej orientować się w kwestiach prawnych. Czasami słyszę takie rzeczy od klientów, że aż za głowę się łapię. 

A czy macie problemy z niezapłaconymi fakturami przez kontrahentów? Czy może jesteście szczęściażami, których problem jednak nie dotyczy?

#8 Natrix

Natrix

Dyktator

• Administratorzy
  • 9916 postów
  • SprzętNikoniarz

Napisano 07 sierpień 2017 - 20:23

Ja skorzystam z okazji skoro oferujesz pomoc  :) 

Możesz mi wytłumaczyć, ale tak po chłopsku bo na fotografii nie zarabiam i zbytnich szczegółów nie muszę [chcę] znać. 

Jak to jest z fotografią ludzi na ulicy-idziesz sobie, strzelasz komuś [obcej osobie] zdjęcie i potem udostępniasz je w internecie [choćby forum] 

Czy to może nieść jakieś konsekwencje ? Czy taka osoba może się mnie czepiać [pozwać] że upubliczniam jej wizerunek bez zgody ? 

Może głupoty piszę ale fajnie jak to sprostujesz bo sam fotografuję zwierzynę a tu problemów nie ma bo czapla raczej mnie nie pozwie  :hihi: 

Z góry dzięki za pomoc ! 

"Życie daje ci możliwość wyboru, sam decyduj o swym losie, nie pytaj na forum" 

Moje portfolio-Zaglądnij ;) 

#9 morris35

morris35

Ciemięzca

• Moderatorzy
  • 2233 postów
  • SprzętA6000

Napisano 07 sierpień 2017 - 20:32

Czy taka osoba może się mnie czepiać [pozwać] że upubliczniam jej wizerunek bez zgody ?

jeśli będzie głównym tematem zdjęcia to w Polsce niestety musisz mieć zgodę na publikacje , Asia zapewne to wyjaśni szczegółowo :)

#10 Asia Prawniczka

Asia Prawniczka

Nijaki

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 5 postów
  • Sprzętnikon

Napisano 07 sierpień 2017 - 20:53

Dokładnie tak. Musisz mieć zgodę na wykorzystanie czyjegoś wizerunku, ale to też bardzo dobry termat na szerszą analizę, bo jest też kilka wyjątków. Plus dodatkowo ciekawe jest pojęcie rozpowszechniania. Kiedy już można mówić o rozpowszechnianiu a kiedy jeszczenie nie.

#11 Natrix

Natrix

Dyktator

• Administratorzy
  • 9916 postów
  • SprzętNikoniarz

Napisano 07 sierpień 2017 - 20:55

hmmm to jak to jest z fotografami street ? Na bank nie mają pozwolenia a jednak fotki są-czyli jednak to pewne ryzyko  :noel: 

Dzięki za odpowiedź

"Życie daje ci możliwość wyboru, sam decyduj o swym losie, nie pytaj na forum" 

Moje portfolio-Zaglądnij ;) 

#12 morris35

morris35

Ciemięzca

• Moderatorzy
  • 2233 postów
  • SprzętA6000

Napisano 07 sierpień 2017 - 21:01

Wiesz prawo prawem a jak ktoś by miał coś do ciebie to przecież i tak się skontaktuje wcześniej zanim podejmie jakieś kroki prawne to najwyżej zdjęcie usuniesz , a tak osobiście to nie obiło mi się o uszy żeby były takie sprawy przeciw fotografom  w sądzie 

#13 doors

doors

Stary wyga

• Zwycięzcy
  • 3402 postów
  • Lokalizacja3 km od miejsca znalezienia Neandertalczyka
  • Sprzętniszowy
  • FotoRing:Zawodowiec

Napisano 08 sierpień 2017 - 08:45

a tak osobiście to nie obiło mi się o uszy żeby były takie sprawy przeciw fotografom  w sądzie 

Poniewaz dokladnie sledze prase fotograficzna, to musze stwierdzic, ze nie jest ich wiele, ale sa.

Jezeli chcesz wyslac zdjecie na konkurs fotograficzny, to potrzebujesz pozwolenie (publikacji) osob bedacych na zdjeciu i rozpoznawalnych. Takie wymagania maja organizatorzy konkursu.

Dobre zdjecie krajobrazowe nadaje sie na widokowke, bardzo dobre rzadko...

#14 Asia Prawniczka

Asia Prawniczka

Nijaki

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 5 postów
  • Sprzętnikon

Napisano 07 wrzesień 2017 - 19:37

jeśli będzie głównym tematem zdjęcia to w Polsce niestety musisz mieć zgodę na publikacje , Asia zapewne to wyjaśni szczegółowo 

Przez przerwę wakacyjną, dopiero teraz wracam z moją odpowiedzią na temat zgody na rozpowszechnianie wizerunku. 

Poniżej link do artykułu

http://jakzrozumiecp...anie-wizerunku/

Jeżeli mielibyście jakieś pytania / uwagi, to jestem otwarta.