Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zdjęcia na ślubie cywilnym

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Eril

Eril

Srednio zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 430 postów
  • LokalizacjaJaworzno
  • SprzętNikon D5100/D7200

Napisano 03 sierpień 2017 - 06:16

Witam.

Potrzebuję szybkiej, a lepiej szybkich porad odnośnie zdjęć ze ślubu cywilnego. Znajomi biorą ślub, a pieniędzy na fotografa nie mają, więc albo zrobię zdjęcia ja, albo zdjęć nie będzie wcale. Ostrzegłem ich, że zawodowcem nie jestem, ale lubię pomagać i staram się przy tym robić to najlepiej jak potrafię. Przy okazji wpadnie jakieś doświadczenie.

Czy są jakieś szczególne zasady, których trzeba pilnować? Wiadomo, że błyskamy jak najmniej, nie skaczemy jak małpy i nie wpychamy się z aparatem między urzędnika, a parę młodą. Ogólnie podstawy dobrego zachowania. Czy coś jeszcze?
Czy możecie poratować jakimiś ujęciami zrobionymi przez Was, bym miał pogląd na to, jakie ujęcia robić, a jakich się wystrzegać?
Wiem, że to Wasza ciężka praca i pewnie wiele czasu zanim doszliście do wprawy, ale kto nie pyta, ten błądzi dłużej :P

Pytanie mam również odnośnie lampy błyskowej. Nie wiem jak jasno tam będzie i taki dodatek może być potrzebny. Zakup lampy i tak planowałem, choć nie teraz. Jakie lampy z TTL polecacie? Czy lampa pokroju Metz 48 AF-1 wystarczy? Mam do kupienia blisko, na już za 400zł (dobra cena?)

Sprzęt jaki posiadam to Nikon D7200, Sigma 18-35/1.8 i Sigma 50-100/1.8.
Planuję używać Sigmy 18-35 na przysłonach 1.8-2.8, a ISO max 3200 (nie za dużo?)
Jakich czasów używać? Teoretycznie ruchu tam będzie mało, ale planowałem trzymać 1/60s jako minimum. Już wolę ISO podbić niż mieć poruszone zdjęcie :/
Jakieś dodatkowe patenty ułatwiające pracę w takich warunkach?

Pytań dużo, ale mam nadzieję, że pomożecie ;)

Użytkownik Eril edytował ten post 03 sierpień 2017 - 07:26

#2 ucho103

ucho103

Zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 698 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Sprzętnikon d7000

Napisano 03 sierpień 2017 - 17:12

jestem w tym totalnym amatorem, ale miałem podobne pytania jak Ty

w tym wątku http://www.forumphot...03-rozne/page-7

zdjęcia 45-47 były robione w sali USC, manualnym obiektywem 135mm 3,5,  błyskałem po bardzo wysokim suficie lampą  meike mk-320,  wszystkie te zdjęcia 1/125s  iso 400 f 3,5

44 - sigma 1.4 30mm, na f3,5 1/60s iso 400, lampa na sufit i ttl

może Ci to coś pomoże, ale warunki mogą być zupełnie inne  :thumbsup:

Amator który jak ma czas to pstryka, ale nie ma czasu... ;] Moje fotki

#3 m.a.g

m.a.g

Bardzo zajęty facet

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 2396 postów
  • Sprzęt6D/5DMK IV/A7MK II

Napisano 03 sierpień 2017 - 17:14

Lampa zewnętrzna być powinna. Nie ISO 3200 bo to bez sensu.

Ustaw aparat na M, ISO na 400, f2.8 (zeby GO nie było za małe), czas powiedzmy 1/100, i rób wszystkie zdjęcia z dopalając lampą w sufit.

Efekt murowany, i nikomu nie przeszkadza.

błyskałem po bardzo wysokim suficie lampą  meike mk-320,  wszystkie te zdjęcia 1/125s  iso 400 f 3,5

Dokładnie.  :thumbsup:

#4 Eril

Eril

Srednio zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 430 postów
  • LokalizacjaJaworzno

Napisano 03 sierpień 2017 - 17:31

Czyli taki Metz 48 da radę?

#5 ucho103

ucho103

Zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 698 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Sprzętnikon d7000

Napisano 03 sierpień 2017 - 17:37

słyszałem, że niektórzy stosują metodę taką, że podnoszą stopniowo iso, zmniejszając czasy

znaczy zaczynają od najniższego iso i najdłuższego czasu dla danego szkła(albo i poniżej tej wartości), stopniowo zwiększając iso i skracając czasy (z każdym kolejnym ujęciem) i wtedy niby mają na pewno co pokazać...

nigdy nie stosowałem...ale... może Ci się przydać dla pewności  :noel:

meike ma LP 32 a ta metz 48... wg mnie da radę

#6 morris35

morris35

Ciemięzca

• Moderatorzy
  • 2050 postów
  • SprzętA6000
  • FotoRing:Ekspert

Napisano 03 sierpień 2017 - 17:40

ma liczbe przewodnią 48 czyli wcale nie jest taka słaba , jak to nie będzie pokój w zamczysku z sufitem na wysokości 6m to bez najmniejszego problemu zresztą tam będą stałe warunki oświetleniowe więc każda yongnuo się nada raz ustawisz moc i strzelasz tak samo możesz użyć stofera będzie przyjemniejsze światło i wysokość sufitu nie będzie miała aż takiego dużego wpływu 

#7 m.a.g

m.a.g

Bardzo zajęty facet

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 2396 postów

Napisano 03 sierpień 2017 - 17:50

słyszałem, że niektórzy stosują metodę taką, że podnoszą stopniowo iso, zmniejszając czasy

znaczy zaczynają od najniższego iso i najdłuższego czasu dla danego szkła(albo i poniżej tej wartości), stopniowo zwiększając iso i skracając czasy (z każdym kolejnym ujęciem) i wtedy niby mają na pewno co pokazać...
nigdy nie stosowałem...ale... może Ci się przydać dla pewności 

Przy lampie z TTL to bez sensu :-) 

#8 ucho103

ucho103

Zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 698 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Sprzętnikon d7000

Napisano 03 sierpień 2017 - 18:01

Przy lampie z TTL to bez sensu :-) 

fakt... no chyba, że lampa nie wydoli w co wątpię :msn-wink:  

#9 Eril

Eril

Srednio zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 430 postów
  • LokalizacjaJaworzno

Napisano 04 sierpień 2017 - 05:40

Dziękuję za pomoc :) Kupiłem tego Metza :) Błyska bardzo fajnie. J
edynym problemem jest to, że ZOOM nie wykrywa, że mój aparat to DX i dla 35mm ustawia 35mm zamiast 50. Przy waleniu w sufit i softboxach raczej nie będzie miało to znaczenia?
PS. Teraz krótkie pytania odnośnie używania lampy :P
1. W aparacie "czas synchronizacji" ustawiam 1/250s, tak? Czy 1/125?
2. "Czas migawki dla błysku" mogę ustawić 1/60s lub dłuższy, a pisaliście o 1/125. Czy to oznacza, że aparat nie ustawi czasu dłuższego niż 1/60, ale krótszy już tak, czy zawsze będzie to migawka równa 1/60s? Przynajmniej w trybie preselekcji przysłony.
3. Moc błysku zmniejszyć o 0,7-1EV, czy zostawić na 0? Czytałem, że lepiej obniżyć i wtedy jedynie doświetlamy obiekty dzięki czemu nie ma mocnych cieni i mamy bardziej naturalne światło. Z drugiej strony dyfuzor i odbijanie od sufitu już odbiera trochę mocy błysku...
4. Jaki dyfuzor polecacie? Raz widziałem "profesjonalistę" z takim duuużym walcem, który zakończony był nie na płasko, tylko wklęsłym stożkiem. Jaki ma to wpływ?
Nie wiem co jeszcze muszę wiedzieć, oprócz testów organoleptycznych, ale jeśli macie jakieś uwagi to piszcie śmiało :)
Najbardziej interesuje mnie ta opcja z ustawieniem czasu migawki, to jest dla mnie wielka niewiadoma.

Użytkownik Eril edytował ten post 04 sierpień 2017 - 07:02

#10 m.a.g

m.a.g

Bardzo zajęty facet

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 2396 postów

Napisano 04 sierpień 2017 - 12:17

edynym problemem jest to, że ZOOM nie wykrywa, że mój aparat to DX i dla 35mm ustawia 35mm zamiast 50. Przy waleniu w sufit i softboxach raczej nie będzie miało to znaczenia?

Jak walisz w sufit to w żadnym razie nie używaj softboxa, to bez sensu i mija się z celem. Jakbyś wywalał dwa razy więcej światla na nic - raz na softox, raz na odbicie od sufitu.  Przy odbijaniu sufit staje się softboxem, o to w tym chodzi :-)

Nie, zoom w lampie nie będzie miał żadnego znaczenia zresztą on i tak się wyłączy jak przekręcisz palnik w górę, tak przynajmniej mam w Canonie, więc tym się nie przejmuj.

1. W aparacie "czas synchronizacji" ustawiam 1/250s, tak? Czy 1/125?

To maksymalny czas synchronizacji, jeżeli będziesz robił zdjęcia ja 1/100 to bez znaczenia, tak czy owak ustaw na 1/250 bo najwyżej się przyda.

2. "Czas migawki dla błysku" mogę ustawić 1/60s lub dłuższy, a pisaliście o 1/125. Czy to oznacza, że aparat nie ustawi czasu dłuższego niż 1/60, ale krótszy już tak, czy zawsze będzie to migawka równa 1/60s? Przynajmniej w trybie preselekcji przysłony.

Nie, nie nie... żaden tryb AV. Lampa w TTL, aparat w tryb M. I w M ustawiasz wszystkie parametry jak 1/100 f2.8 ISO 400 a lampa się do nich dostosuje. Nie odwrotnie.

3. Moc błysku zmniejszyć o 0,7-1EV, czy zostawić na 0? Czytałem, że lepiej obniżyć i wtedy jedynie doświetlamy obiekty dzięki czemu nie ma mocnych cieni i mamy bardziej naturalne światło

Nic z tego. Zostaw na 0. Obniżamy przy doświetlaniu kiedy lampa jest ustawiona na wprost, a nie nie przy odbijaniu od sufitu. Nie kombinuj.

4. Jaki dyfuzor polecacie? Raz widziałem "profesjonalistę" z takim duuużym walcem, który zakończony był nie na płasko, tylko wklęsłym stożkiem. Jaki ma to wpływ?

Żaden. Sufit to twój dyfuzor. Zajebiście duży, większy niż tego profesjonalisty.

#11 Eril

Eril

Srednio zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 430 postów
  • LokalizacjaJaworzno

Napisano 04 sierpień 2017 - 16:45

Ok. Dziękuję za rady :)
Czyli z lampą TTL i body w trybie M nie muszę się martwić o prześwietlenie/niedoświetlenie (bez lampy trzeba odpowiednio dobrać), bo teoretycznie lampa sama dobierze siłę błysku do prawidłowej ekspozycji? Jeśli tak, to bardzo fajnie :)

#12 m.a.g

m.a.g

Bardzo zajęty facet

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 2396 postów

Napisano 04 sierpień 2017 - 18:47

, bo teoretycznie lampa sama dobierze siłę błysku do prawidłowej ekspozycji? Jeśli tak, to bardzo fajnie

Dokladnie tak.

#13 Marecki

Marecki

Nijaki

• Użytkownik
  • 2 postów
  • SprzętHuawei

Napisano 11 sierpień 2017 - 09:04

Dam Ci dwie rady...

- ślub cywilny jest krótki ;) więc tam nie ma czasu na testy i zabawy, jak w kościele

- jeśli chodzi o lampę... co zrobisz, jak zaczniesz odbijać, a ściany i sufit będą np kolorze brązowym, żółtym, pomarańczowym, czy innym chu...m :) dostaniesz taki zafarb na zdjęciach, że PUR Extra i Bożena Dykiel sobie z nim nie poradzi nawet.

Masz fajne szkła, w miarę dobrą matrycę - zapomniałbym o lampie

#14 jurekp

jurekp

Srednio zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 412 postów
  • LokalizacjaBrama Bieszczad
  • SprzętCanon EOS 50d + EOS 5d mk3

Napisano 12 sierpień 2017 - 11:22

No niestety ślub cywilny też ma krótkie momenty np: składanie podpisów tu nie czas na żadne zabawy , kolor ścian też ma znaczenie przy odbijaniu światła lampy .

Bywa tak że sale-pałace ślubów są oświetlone a do tego okna więc lampa może być zbyteczna przy tych obiektywach które posiadasz  , a najlepiej podejdź na miejsce i zobacz jak to wygląda jeśli można wejść na salę "{ceremonialną "