Skocz do zawartości

Zdjęcie

Za mało światła?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Pegi77

Pegi77

Debiutant

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 37 postów
  • SprzętCanon

Napisano 05 czerwiec 2017 - 20:43

Witam,

dzisiaj robiłam zdjęcia w moim domowym studio. Teraz oglądam je na komputerze i co widzę? Za ciemne tło - białe nie jest białe tylko szare, są cienie a moje białe ciuchy przepalone. Teraz nie wiem czy mało mam lamp - 2x300, za mało miejsca - szer. 2m, długość 4m, może za słabe lampy...hm...

#2 morris35

morris35

Stary wyga

• Moderatorzy
  • 1849 postów
  • SprzętA6000
  • FotoRing:Ekspert

Napisano 05 czerwiec 2017 - 20:45

wstaw zdjęcie bo zaraz się zacznie wróżenie z fusów

#3 Pegi77

Pegi77

Debiutant

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 37 postów
  • SprzętCanon

Napisano 05 czerwiec 2017 - 20:53

Zaś na czarnym tle widać każde praktycznie załamanie.

Nosz qrcze wstyd takie zdjęcia umieszczać publicznie... :(

Załączone pliki

#4 m.a.g

m.a.g

Bardzo zajęty facet

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 2376 postów
  • Sprzęt6D/5DMK IV/A7MK II

Napisano 05 czerwiec 2017 - 21:34

Teraz nie wiem czy mało mam lamp - 2x300, za mało miejsca - szer. 2m, długość 4m, może za słabe lampy...hm...

Przede wszystkim masz źle ustawione te lampy. Chcesz białe tło - musisz je czymś oświetlić. A nie walić modelce po twarzy :-)

#5 jurekp

jurekp

Srednio zaawansowany

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 353 postów
  • LokalizacjaBrama Bieszczad
  • SprzętCanon EOS 50d + EOS 5d mk3

Napisano 05 czerwiec 2017 - 21:46

Zamiast białego tła wyszło o odcieniu różowym , a z czarnym tłem to lampy i ustawienia modela chyba za blisko tła ( model) -to po pierwsze ,a błędów jest więcej np: jeszcze brak ostrości na zdjęciach  ,ostre światło ,żle ustawione światło , 

#6 morris35

morris35

Stary wyga

• Moderatorzy
  • 1849 postów
  • SprzętA6000

Napisano 05 czerwiec 2017 - 22:02

generalnie oba zdjęcia za mocno naświetlone czyli albo skróć czas migawki albo tak jak w tych konkretnie zdjęciach przymknij pszysłone bo go brakuje na pierwszym zdjęciu o tym że żle ustawiasz światło już Mag ci napisał no i bez obróbki sie również nie obejdzie w tego typu zdjęciach , jak właściwie kazdych

#7 Zenitarow

Zenitarow

Fotograficzny praktyk

• Zwycięzcy
  • 4969 postów
  • LokalizacjaŻywiec
  • SprzętCanon FF + 16-200L F/1,4-2,8

Napisano 06 czerwiec 2017 - 07:21

Przede wszystkim aby uzyskać białe tło to musisz go odpowiednio naświetlić. W tym celu jedną lampę ustaw tylko i wyłącznie na tło. Do ustawianie lampy na tło przydatnym jest tzw. piesek. Jest to nizutki statyw który można ustawić za modelem wówczas model skutecznie zasłoni go własnym ciałem przez co go nie widać. Teraz należało by zmierzyć ekspozycje na tło ale zakładam że nie masz światłomierza więc metodą prób i błędów musisz sobie znaleźc odpowiednia moc błysku na tło aby prześwietlić tło. Teraz musisz ustawić modela stosunkowo daleko od tła (mówi się o 2-3m) i drugą lampę jej moc i usytuowanie względem modela musisz także ustawić. Przy takim względnie prostym setupie masz szanse uzyskać białe tło na surowym pliku. Oczywiście jest obwarowane jeszcze innymi parametrami jak np parametry ekspozycji itp ale tak w skrócie tak można to zrobić. 

Licz pieniądze, to wystarczy ci na dłużej. W Rany Boskie wierz i szanuj Święty Krzyż. Wtedy w życiu będziesz miał na co zasłużysz!

#8 Pegi77

Pegi77

Debiutant

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 37 postów
  • SprzętCanon

Napisano 07 czerwiec 2017 - 13:39

O błędach z ostrością wiem bo to sama widzę, ale roziąc zdjęcia samemu sobie jest to naprawdę trudne. :-)

Więc... spróbuję z oświetlić białe tło lampą i będę testować znowu.

A jeśli chodzi o tło czarne to lewa lampa za mocno nastawiona?

#9 Natrix

Natrix

Dyktator

• Administratorzy
  • 9086 postów
  • SprzętNikoniarz

Napisano 07 czerwiec 2017 - 13:43

Jeśli chcesz, by tło było czarne przede wszystkim nie możesz go oświetlać a to ułatwi oddalenie obiektu/modela od tła 

Zerknij do mojego Portfolio, możesz wpaść też na FB ;)

#10 Pegi77

Pegi77

Debiutant

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 37 postów
  • SprzętCanon

Napisano 07 czerwiec 2017 - 13:48

Ok, biorę się do roboty.

Dziękuję za porady. Super, że tu jesteście! :-*

#11 Pegi77

Pegi77

Debiutant

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 37 postów
  • SprzętCanon

Napisano 12 lipiec 2017 - 20:12

Mam kolejne pytanie.

Ile waszym zdaniem zostało użytych lamp i w którym miejscu zostały one ustawione? zastanawia mnie też kolor skóry: naturalna opalenizna, jakieś filtry czy PS?

1. jedna i na trochę po ukosie?

Załączony plik  foto2.jpg   65,18 KB   0 Ilość pobrań

2. jedna i na wprost?

Załączony plik  foto1.png   329,63 KB   0 Ilość pobrań

#12 karollo

karollo

Srednio zaawansowany

• Zwycięzcy
  • 272 postów
  • SprzętSony, kolekcja Minolt...

Napisano 13 lipiec 2017 - 19:17

Nie wiem jak w tym przypadku ktoś świecił, natomiast gdybym ja chciał uzyskać podobny efekt ustawiłbym tak:

1. Duży softbox lub octa z gridem żeby nie zaświetlić tła a po przeciwnej stronie blenda w kolorze czarnym żeby zebrać resztę ewentualnego odbitego światła.

2. Tutaj również duży softbox z gridem z lewej ustaliony na wysokości trochę poniżej głowy dziecka. Ja zaświeciłbym jeszcze o 2/3 słabszym światłem na wprost z góry:-)
Nic trudnego w tych ustawieniach:-)

Kolor skóry to raczej kwestia balansu bieli:-)