Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sprzedaż zdjęć a Model i Property Release


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Adi1000

Adi1000

    Nijaki

  • Uzytkownik pełnoprawny
  • 7 postów
  • SprzętCanon 1200D

Napisano 27 listopad 2016 - 15:24

Witajcie.
Od niedawna zajmuję się amatorsko fotografią sportową (głównie piłka nożna-Ekstraklasa i piłka ręczna) i chciałbym spróbować sprzedawać swoje zdjęcia. Zarejestrowałem się w jednym z banków zdjęć i tu pojawia się moje pytanie. Czy z takich wydarzeń sportowych muszę mieć podpisane Model i Property Release?


Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam 
Adrian



#2 morris35

morris35

    Ciemięzca

  • Moderatorzy
  • 2296 postów
  • SprzętA6000
  • FotoRing:Ekspert

Napisano 27 listopad 2016 - 15:30

Jeśli na zdjęciach są rozpoznawalne osoby to banki zdjęć nie przyjmą takich fotek beż podpisanego formularza 



#3 Adi1000

Adi1000

    Nijaki

  • Uzytkownik pełnoprawny
  • 7 postów
  • SprzętCanon 1200D

Napisano 27 listopad 2016 - 15:32

Jeśli na zdjęciach są rozpoznawalne osoby to banki zdjęć nie przyjmą takich fotek beż podpisanego formularza 

 

OK, ale nie wiem z kim mam podpisywać takie formularze, bo jeśli na zdjęciu są widoczni zawodnicy i sędziowie to nie wydaje mi się żebym musiał iść po podpis do każdego z osobna (może do klubów czy coś). 



#4 morris35

morris35

    Ciemięzca

  • Moderatorzy
  • 2296 postów
  • SprzętA6000
  • FotoRing:Ekspert

Napisano 27 listopad 2016 - 15:42

Generalnie banki nie są zainteresowane zdjęciami dokumentującymi konkretne spotkania piłkarskie siatkówki koszykówki itp. bardziej grafikami związanymi z daną dyscypliną , dlatego nie jest to najlepszy kierunek na fotografie stockową , ale próbuj , a formularz udostępnienia wizerunku musisz mieć każdej osoby znajdującej się na zdjęciu .



#5 Oraclin

Oraclin

    Debiutant

  • Uzytkownik pełnoprawny
  • 62 postów

Napisano 27 listopad 2016 - 16:40

jezeli osoba robi za "tlo", to chyba nie musi?

#6 morris35

morris35

    Ciemięzca

  • Moderatorzy
  • 2296 postów
  • SprzętA6000
  • FotoRing:Ekspert

Napisano 27 listopad 2016 - 17:06

Jeśli nie jest rozpoznawalna to nie



#7 Adi1000

Adi1000

    Nijaki

  • Uzytkownik pełnoprawny
  • 7 postów
  • SprzętCanon 1200D

Napisano 27 listopad 2016 - 20:27

A jak to jest z  osobą publiczną? 

 

Zgodnie z art. 81 ust.2 pkt. 2 Prawa Autorskiego:

„Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
1)  osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych;
2)  osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.”

 

Według tej definicji sportowiec taką osobą jest więc chyba nic nie potrzebuję



#8 Oraclin

Oraclin

    Debiutant

  • Uzytkownik pełnoprawny
  • 62 postów

Napisano 27 listopad 2016 - 21:21

Nie jest także wymagana zgoda na rozpowszechnianie wizerunku osób, które stanowią jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz czy impreza publiczna. Stąd też rozpowszechnianie wizerunku nie wymaga zezwolenia, jeżeli stanowi on jedynie element akcydentalny lub akcesoryjny przedstawionej całości tzn. w razie usunięcia wizerunku nie zmieniłby się przedmiot i charakter przedstawienia. Jednocześnie należy pamiętać, że wyłączenie ochrony wizerunku nie działa, jeżeli mamy do czynienia z portretem konkretnej osoby, tyle że utrwalonym np. przy okazji imprezy publicznej. Ponadto nie jest dozwolone rozpowszechnianie bez zgody portretowanego jego wizerunków wykadrowanych z większego ujęcia. Liczy się „kadr rozpowszechniony” a nie „kadr pierwotnie utrwalony”.

 

z fotoprawo


Użytkownik Oraclin edytował ten post 27 listopad 2016 - 21:29


#9 morris35

morris35

    Ciemięzca

  • Moderatorzy
  • 2296 postów
  • SprzętA6000
  • FotoRing:Ekspert

Napisano 27 listopad 2016 - 21:30

Nie obraź się ale zapytałeś to ci odpowiedziałem , a ty teoretyzujesz dalej , wyślij im zdjęcie i tłumacz im że ten zawodnik to osoba publiczna zobaczysz jaką odpowiedz dostaniesz . ( polskie prawo ma się nijak do zasad stocka )


Użytkownik morris35 edytował ten post 27 listopad 2016 - 21:32


#10 Oraclin

Oraclin

    Debiutant

  • Uzytkownik pełnoprawny
  • 62 postów

Napisano 27 listopad 2016 - 23:11

( polskie prawo ma się nijak do zasad stocka )

 

Bardzo trafna uwaga.

A ze prawo w kazdym kraju moze byc rozne, wchodzac na przeciw, nie przyjmuja owych zdjec, by sie nie narazac na ewentualne pozwy. 



#11 doors

doors

    Stary wyga

  • Zwycięzcy
  • 3638 postów
  • Lokalizacja3 km od miejsca znalezienia Neandertalczyka
  • Sprzętniszowy
  • FotoRing:Zawodowiec

Napisano 29 listopad 2016 - 09:38

Naprawde, foto-reporterzy, robiacy zdjecia na meczu pilkarskim zbieraja pozniej podpisy od pilkarzy? 


Dobre zdjecie krajobrazowe nadaje sie na widokowke, bardzo dobre rzadko...

#12 Onil

Onil

    Debiutant

  • Uzytkownik pełnoprawny
  • 38 postów
  • LokalizacjaChorzów
  • SprzętCanon

Napisano 02 grudzień 2016 - 00:31

robiacy zdjecia na meczu pilkarskim zbieraja pozniej podpisy od pilkarzy?

 

od tego jest akredytacja

zresztą, bez tego ciężko wnieść aparat z wymienną optyką



#13 ramirez44

ramirez44

    Srednio zaawansowany

  • Uzytkownik pełnoprawny
  • 339 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • SprzętD7k , NK18-105

Napisano 01 maj 2017 - 06:49

hejka ,

chciałbym podłączyć sie pod temat z nastepujacym pytankiem;

- jeśli fotografuję impręzę publiczną w postaci turnieju rycerskiego to jakiego typu zezwolenia muszę posiadać aby takie fotografie  upublicznić lub np sprzedać jako tzw. stocki?  :noel:

 

pozdrawiam


Użytkownik ramirez44 edytował ten post 01 maj 2017 - 06:50


#14 morris35

morris35

    Ciemięzca

  • Moderatorzy
  • 2296 postów
  • SprzętA6000
  • FotoRing:Ekspert

Napisano 01 maj 2017 - 07:22

na stocki potrzebujesz zgodę na rozpowszechnianie wizerunku wszystkich rozpoznawalnych osób na zdjęciu