Skocz do zawartości

Zdjęcie

Tutoriale-Natrix

149 odpowiedzi w tym temacie

#141 SASKLACZ

SASKLACZ

Stały bywalec

• Zwycięzcy
  • 1462 postów
  • Lokalizacjaokolice Rzeszowa
  • Sprzętnikon

Napisano 13 sierpień 2017 - 23:31

Widzę że lubisz solidne konstrukcje , z pewnością jest w nich wygodnie i w miarę ciepło , szczególnie przy mroźnym wietrze , pomysł z pleksą też ciekawy , warto by było spróbować :-)
Mam nadzieję że się nie obrazisz jak w twoim wątku swoją konstrukcje pokażę bo nie bardzo mi się chce nowego robić ,

Moja typowa konstrukcja pod myszaki :-)

Rurki PCV (takie do prądu ), kopię dołek tam gdzie siedzę , by można było swobodnie nogi schować 

DSC0769jp_qhrrqsw.jpg

tutaj stara plandeka , ale morze być agrowłóknina najlepiej w kolorze brązowym lub zielonym 

DSC0771jp_qhrrqss.jpg

maskowanie z gałęzi i traw z otoczenia  , a w środku materac z tylnego siedzenia samochodu , co by się czasem zdrzemnąć :-)

DSC0775jp_qhrrqap.jpg

no i przygotowanie terenu 

DSC0774jp_qhrrqax.jpg

zalety;

Czas wykonania na miejscu 2-3 godz . Potrzebny materiał do budowy można przenieść za jednym podejściem nawet w trudnym terenie . W razie zniszczenia wielkich strat nie ma . 

Wady :

konstrukcja przewiewna , co w zimie do zalet nie należy .Ograniczony widok , ale to jest do dopracowania . Kwestia bezpieczeństwa , i tu nawet nie tyle o dziki bym się obawiał a i zabłąkaną kulę myśliwego . 

#142 Natrix

Natrix

Dyktator

• Administratorzy
  • 9916 postów
  • SprzętNikoniarz
  • FotoRing:Ekspert

Napisano 14 sierpień 2017 - 13:42

Fajnie to ostatecznie wygląda, ja mam podobny gotowy stelaż, tyle, że z rurek aluminiowych. Wystarczy przykryć folią/plandeką i domaskować. 

Na podobnych konstrukcjach [takie jak twoje tylko też aluminium] jechałem całe poprzednie lato [zimorodki/czaple] i częściowo bażanty/sarny. 

Teraz stawiam na drewnianą konstrukcję bo jest solidna ale i tak najlepsza jest buda zabudowana dechami bo nie wieje, solidnie i bezpiecznie..

A propos-jak przyczepiłeś te suche trawska do plandeki ? tak tylko położyłeś czy jakoś mocowałeś ? Bo ja też mam tego mnóstwo i na rykowisko będę maskował i myślę czy ją jakoś takerować, wiązać czy może "trytytkami".. :msn-wink:

Na zimę jak będzie śnieg przykryję prześcieradłem/agrowłókniną i będzie po sprawie. A jak nie to zostanie po rykowisku.

Moja już skończona, pozostaje tylko domaskować. Łąka już skoszona więc można powoli się przygotowywać, ale póki co męczę wodną. 

9206566700_1502714396.jpg

Oczywiście folia przyklejona słabo bo robiłem sam ale....ważne, że widać  :sorry:

2502834200_1502714420.jpg

Zdjęcie ze środka też jakoś wstawię ale do niej wcześniej niż w czwartek się nie wybieram raczej  :thumbsup3:

"Życie daje ci możliwość wyboru, sam decyduj o swym losie, nie pytaj na forum" 

Moje portfolio-Zaglądnij ;) 

#143 SASKLACZ

SASKLACZ

Stały bywalec

• Zwycięzcy
  • 1462 postów
  • Lokalizacjaokolice Rzeszowa
  • Sprzętnikon

Napisano 14 sierpień 2017 - 20:13

Trzeba przyznać że widok z budy bardzo dobry , ciekawy jestem jednak czy odblask od pleksy nie odstraszy modela , i czy Twoja sylwetka nie będzie jednak trochę widoczna .Chociaż jak już zaczną siadać to nie powinno ich to odstraszać .  Chyba sam muszę to wypróbować :-)

A propos-jak przyczepiłeś te suche trawska do plandeki ? tak tylko położyłeś czy jakoś mocowałeś ?

Stelaż z gałęzi , ewentualnie te przymocuj , a na to trawa luzem , dość dobrze się trzyma , czasami silniejszy wiatr trochę zepsuje , ale szybko można poprawić bo materiał łatwo dostępny :-)

#144 Natrix

Natrix

Dyktator

• Administratorzy
  • 9916 postów
  • SprzętNikoniarz

Napisano 14 sierpień 2017 - 20:28

Stelaż z gałęzi , ewentualnie te przymocuj , a na to trawa luzem , dość dobrze się trzyma

O, dobry pomysł !  :msn-wink:

Trzeba przyznać że widok z budy bardzo dobry , ciekawy jestem jednak czy odblask od pleksy nie odstraszy modela , i czy Twoja sylwetka nie będzie jednak trochę widoczna .Chociaż jak już zaczną siadać to nie powinno ich to odstraszać .  Chyba sam muszę to wypróbować :-)

Tłem będzie ten lasek po lewej głównie [na myszaki i inne zalatujące na wabienie]. Obiektyw można jeszcze na lewo obrócić i lasku będzie 2x więcej więc tło jest ok. Reszta z niebem też może ciekawie wyjść. plexi raczej nie jest zbyt odblaskowa, szczególnie po naklejeniu folii. A folia jest "super czarna", żeby zobaczyć cokolwiek w środku trzeba przyłożyć nos  :msn-wink:

#145 Natrix

Natrix

Dyktator

• Administratorzy
  • 9916 postów
  • SprzętNikoniarz

Napisano 21 sierpień 2017 - 21:30

Młotek, wiertarka, wkrętarka, wkrętak, kombinerki...chyba każdy ma je w domu/garażu. 

Na pierwszy rzut oka wydają się nieciekawe-ot maszyny/przyrządy do prac ręcznych. 

Prawda jest jednak taka, że pozory mylą i te pozornie szare i nieciekawe urządzenia są idealnym obiektem do fotografii. Możemy je sfotografować w różnoraki sposób-począwszy od artystycznej wizji kombinerek skończywszy na produktowej fotografii wiertarki. Oczywiście to kwestia gustu i wizji autora, jednak ja w kilku prostych krokach opiszę Wam jak wykonałem zdjęcie wkrętarki. Żeby jednak efekt końcowy nie sprawiał wrażenia zwykłego pstryku produktowego dodałem mu trochę pikanterii wprawiając w ruch wiertło. Jak nim poruszyć bez naciskania 'supstu" ? Zapraszam do lektury  :thumbsup3: 

Zacznijmy od tego czego użyłem podczas fotografowania:

• Nikon d7100

• Sigma 18-35

• Statyw

• Stół bezcieniowy

• 2x świetlówki [światło ciągłe]

• 2x sofftbox  

• Wężyk spustowy

• Czarny dywan 

• Gumki 

Parametry:

• 1/6 sec.

• F16

• Iso 100

• 30mm

Przejdźmy więc do samej fotografii. 

Wkrętarkę pod niewielkim kontem ustawiłem na wprost aparatu na stole bezcieniowym. Uprzednio stół przykryłem czarnym dywanem by lepiej odseparować tło od obiektu. Tutaj kluczowy element-tło wcale nie musi być czarne, wystarczy, że lampy nie będą go doświetlały. By łatwiej uzyskać ten efekt wystarczy ustawić obiekt jak najdalej od tła. Ja takich warunków nie mam więc używam czarnego koca [bądź tła foto.]. Ustawienie świetlówek to kwestia prywatna, ja softboxy rozstawiłem po lewej i prawej. Prawy softbox [2 na zdjęciu] dawał główne światło, był ustawiony blisko obiektu i dość mocno go doświetlał. Lewy softbox [1 na zdjęciu] jedynie uzupełniał ten prawy lekko doświetlając bok wkrętarki by uwydatnić jej kontury. 

Poniżej rysunek poglądowy:

4954743400_1503347338.jpg

Skoro wszystko już mamy na miejscu przechodzimy do fotografowania.

Efekt finalny to 3 zdjęcia połączone w 1. 

Pierwsze zdjęcie jakie wykonałem to wkrętarka "na obrotach". 

Tutaj właśnie przydaje się gumka [w moim przypadku gumowa (opaska ?) ] 

Nałożyłem ją tak, by naciskała na spust. Dodatkowo zakleiłem diodkę która ma doświetlać wiertło/bit w momencie pracy-uznałem ją za niepotrzebną. Pstryk-i mam fotkę 

7525356200_1503347033.jpg

Kolejna fota to wkrętarka ze ściągniętą gumką [jakkolwiek to brzmi]  :hihi: 

5762949100_1503347036.jpg

Trzecia, ostatnia to wkrętarka z gumką ale bez zaklejonej diodki. Teraz widzę, że mogłem to zrobić w 2 zdjęciach, ale zdjęcia robiłem o 23 i byłem niezbyt przytomny 😉  

8692631900_1503347035.jpg

Skoro mamy już wszystkie zdjęcia wystarczy je poskładać. Całą operację wykonałem w Photoshopie, narzędziem "zaznaczanie prostokątne" zaznaczyłem element bez zakrytej diodki, kombinacją ctrl+j utworzyłem z zaznaczenia warstwę i ów warstwę przeniosłem na obraz z przykrytą diodką. Analogicznie pozbyłem się gumki i podmieniłem statyczne wiertło na ruchome. Kiedy już wszystkie warsty układały się w jedną całość spłaszczyłem obraz i narzędzie stempel poprawiłem miejsca łączenia warstw. Ze względu na zbyt jasne tło byłem zmuszony do użycia narzędzia "ściemnianie" o dość miękkim boku. Całość wystarczyło lekko poprawić w Lightroomie

Efekt końcowy poniżej  :msn-wink: 

8567519900_1503313441.jpg

Jak się spodobało zostawcie plusika  :good: 

#146 morris35

morris35

Ciemięzca

• Moderatorzy
  • 2233 postów
  • SprzętA6000

Napisano 21 sierpień 2017 - 21:42

Fajny tutorialik , myślałem że ciachłeś warstwe zaraz za uchwytem wiertarki i złożyłeś z dwóch zdjęć ale liczy się efekt a ten jest bardzo dobry  :thumbsup:

#147 Natrix

Natrix

Dyktator

• Administratorzy
  • 9916 postów
  • SprzętNikoniarz

Napisano 21 sierpień 2017 - 21:44

myślałem że ciachłeś warstwe zaraz za uchwytem wiertarki i złożyłeś z dwóch zdję

No teraz widzę, że tak mogłem. Ale wtedy nawet mi to do głowy nie przyszło  :hihi:

Dzięki 

#148 TomW

TomW

Stary wyga

• Moderatorzy
  • 1676 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • SprzętCanon 17-200 f4L(ee)

Napisano 24 sierpień 2017 - 07:41

dobre :)

choć dla mnie najciekawsze jednak wydaje się być jak udało Ci się przy kolejnych kadrach nie poruszyć wkrętarki choćby?

przy przesuwaniu tej gumy  :noel: musiałeś potem coś przy składaniu w PS poprawiać?

Dziękuję słońcu za światło (Jacek Bonecki).

https://500px.com/TomaszWozniak

#149 Natrix

Natrix

Dyktator

• Administratorzy
  • 9916 postów
  • SprzętNikoniarz

Napisano 24 sierpień 2017 - 11:42

Nie ma co sobie problemu tworzyć, wystarczy nie poruszyć i tyle  :msn-wink:

A jak coś się ruszy to przekształcanie/wypaczanie, lekka poprawka i jest równo.

Dzięki 

#150 TomW

TomW

Stary wyga

• Moderatorzy
  • 1676 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • SprzętCanon 17-200 f4L(ee)

Napisano 24 sierpień 2017 - 13:38

:thumbsup:

Dziękuję słońcu za światło (Jacek Bonecki).

https://500px.com/TomaszWozniak

Dodaj odpowiedź