Skocz do zawartości

Zdjęcie

jaki kompakt bez opóźnienia pstryk - ujęcie?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 poler

poler

Nijaki

• Użytkownik
  • 5 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 maj 2009 - 12:24

Szukam niedużego aparatu kompaktowego który nie ma opóźnienia pomiędzy naciśnięciem "migawki" a zrobieniem zdjęcia.
Może byc minimalnie nawet 4MegaPix i 3-krotny zoom optyczny.

Mam teraz rozlatującego się Nikona, chyba Coolpix 3200. Robi niezłe zdjęcia ale ma co najmniej pół sekundy opóźnienia od naciśnięcia "migawki" do momentu uchwycenia konkretnego ujęcia. Tak z połowa niepozowanych zdjęc dziecka jest wtedy do kosza...

W "popularnych" sklepach albo nie wiedzą że aparaty maja opóźnienie albo nie potrafia wskazać dobrego.

Jaki "niewypasiony" kompakt robi zdjęcia "w mgnieniu oka"?

#2 barman_pl

barman_pl

Straż Nocna

• Przyjaciele forum
  • 7518 postów
  • LokalizacjaBrzeziny, Łódź
  • SprzętCanonowo

Napisano 05 maj 2009 - 12:45

Żaden. (chyba, że coś mnie ominęło :-P )

Pozdr.

#3 poler

poler

Nijaki

• Użytkownik
  • 5 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 maj 2009 - 12:58

No dobra, wyróżniająco "szybciej niz inne" wystarczy...

#4 Polanin

Polanin

Gaduła

• Użytkownik
  • 412 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 maj 2009 - 15:03

Jaki przedział cenowy - to pierwsze co powinieneś napisać.
Polecam spróbować robić zdjęcia na hiperfokalnej, albo ustawić ręczną ostrość. Główne opóźnienie wynika z czasu potrzebnego na znalezienie ostrości. Przy jej "zablokowaniu" skróci się opóźnienie.

#5 poler

poler

Nijaki

• Użytkownik
  • 5 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 maj 2009 - 15:38

OK, AF zabiera czas. Ale, jak rozumiem (proszę ew. skorygowac) czas zabiera równiez przeliczenie jasności wszystkich pixeli, obliczenia różnych "wodotryskowych" efektów i korekty sygnału - im więcej pixeli tym przy tymym samym procesorze dłużej.

Dlatego wystarczyłyby mi nawet 4Mpixele (byleby tylko był "szybki") a duży zoom optyczny bez statywu i tak nie ma sensu.

Przedział cenowy - z 600PLN.

W międzyczasie znalazłem na tym forum wspominke o w Canon PowerShot A590 IS - małpke z manualnym trybem naswietlania ale nie wiem jeszcze czy jest on "szybki". A moze bardziej warto coś innego?

#6 wienczyslaw5

wienczyslaw5

• Moderatorzy
  • 4074 postów
  • LokalizacjaZabłudów
  • SprzętKonica-Minolta Dimage Z 3

Napisano 05 maj 2009 - 15:48

A może rozwiązaniem będzie analogowa lustrzanka --- tu nie ma co przeliczać więc nie ma opóźnienia { jedynym opóźnieniem jest czas potrzebny na podniesienie sie lustra ale to trwa 1/1000 s } .
zatwardziały analogowiec --- oby Ci klisza pękła !

#7 Polanin

Polanin

Gaduła

• Użytkownik
  • 412 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 maj 2009 - 15:56

Obliczenie przysłony i czasu nie stanowi już problemu. Zdjęcie w trybie automatycznym i ręcznym będzie miało podobne opóźnienie. Ilość pikseli nie ma znaczenia. Raczej te z większą ilością będą szybsze, bo mają nowsze i szybsze procesory.
Duży zoom optyczny ze stabilizacją ma jak najbardziej sens. Przy 1/60 sek. można bez większego problemu zrobić nieporuszone zdjęcie z ręki na przeliczeniowej ogniskowej 560 mm (20x zoom).
A590 ma opóźnienie rzędu 150 ms. Zerknij tutaj w kolumnę "Fastest Motion-Detection Response" to będziesz miał mniej więcej pojęcie jakie opóźnienia mają niektóre Canony. To dotyczy wprawdzie zdjęć wyzwalanych skryptem, ale daje pogląd na sprawę.

#8 poler

poler

Nijaki

• Użytkownik
  • 5 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 maj 2009 - 15:58

WIEDZIEŁEM że ktoś zapromuje maszynę z pamięcią bez elektronów ;-)

Dzięki, błony będa w drugim z kolei - kiedyśtamkupionym aparacie. Teraz niestety zdecydowanie "małpka".

#9 poler

poler

Nijaki

• Użytkownik
  • 5 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 maj 2009 - 16:36

faktycznie, dane są ciekawe.

Czyli cały bój (i różnica pomiędzy 500 a 1500zł) byłby o 100ms?

#10 Krawat

Krawat

Spawacz

• Zwycięzcy
  • 989 postów
  • SprzętEOS 20D, 85mm/1.8

Napisano 05 maj 2009 - 17:08

za 600zł to kupisz legendarną lustrzanke cyfrową canon 300D z obiektywem. ostatnio widziałem na allegro za 400 czy 500zł. Brat ma ten aparat, jest super. No i zdjęcie w momencie wciśnięcia.
Ale jak chcesz kompakta... ;-)

#11 Polanin

Polanin

Gaduła

• Użytkownik
  • 412 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 maj 2009 - 08:46

za 600zł to kupisz legendarną lustrzanke cyfrową canon 300D z obiektywem. ostatnio widziałem na allegro za 400 czy 500zł.(...)

I z kolejnym obiektywem za 1500...

#12 barman_pl

barman_pl

Straż Nocna

• Przyjaciele forum
  • 7518 postów
  • LokalizacjaBrzeziny, Łódź
  • SprzętCanonowo

Napisano 06 maj 2009 - 09:23

Poza tym za 600zł nie kupi ;-)... Zauważcie jak ceny ostatnio podskoczyły :-) Znajomy ostatnio sprzedał 300D z kitem za 800zł na allegro...

Pozdr.

#13 FlatEric

FlatEric

Aż Admin Go Lubi

• Moderatorzy
  • 2130 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Sprzęt135 & 120 & SL & 1/2.5" & 1/2.3"

Napisano 06 maj 2009 - 12:37

Jedno ALE.
Polerze, czy poszukujesz automatycznego aparatu, który od chwili naciśnięcia na spust wykona zdjęcie po czasie krótszym niż 0,5 sekundy? To nie ma takiego. Każdy aparat, nawet lustrzanka, musi ustawić ostrość, a to trwa - pomiar ekspozycji to przy tym pikuś. Musisz zastosować inną technikę robienia zdjęć, ze wstępnym ustawieniem ostrości, tak aby została ona ustawiona zawczasu, a naciśnięcie na spust w chwili wykonywania zdjęcia jedynie "wyzwalało migawkę" - wciskasz spust do połowy, tak aby aparat zmierzył i zapamiętał zarówno ostrość, jak i ekspozycję - następnie czekasz, trzymając cały czas spust wciśnięty do połowy, na odpowiedni moment do wykonania zdjęcia - i wtedy dopiero wciskasz spust do końca. W ten sposób opóźnienie wykonania zdjęcia będzie rzędu 0,05-0,1 s.
Przykładowo - Canon Powershot A550 przy jednorazowym wciśnięciu spustu do oporu wykonuje zdjęcie z opóźnieniem 0,447-0,628 s, a po wciskaniu spustu na raty - po ledwo 0,072 s od wciśnięcia go do końca.
Dla wspomnianego przez Ciebie A590IS opóźnienia te wynoszą 0,510-0,700 s dla jednokrotnego wciśnięcia spustu i 0,068 s z dwuetapowym wciskaniem spustu.

Pzdr

Grzesiu

PS

za 600zł to kupisz legendarną lustrzanke cyfrową canon 300D z obiektywem.

Dlaczego legendarną? Zawsze mi się wydawało, że Canon strzelił sobie tym modelem w kolano? :)

Nie wiesz jaki kupić aparat, lustrzankę, sprzęt fotograficzny, aparat na komunię czy na gwiazdkę? Dyskutujemy i pomagamy w wyborze, opisujemy aparaty cyfrowe, lustrzanki i kompakty, nowoczesne i kolekcjonerskie. I to nie tylko tak popularnych firm, jak Canon, Nikon, Pentax, Sony czy Panasonic W dziale giełda fotograficzna znajdziesz oferty kupna i sprzedaży sprzętu fotograficznego, wystartowania w konkursie fotograficznym. Fotograficzne forum dyskusyjne to miejsce dla wszystkich wielbicieli fotografii