Skocz do zawarto軼i

Zdj璚ie

Domowe studio 鈍iat這 ci庵貫 czy lampy b造skowe ?

• Zaloguj si, aby doda odpowied
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 padi

padi

Nijaki

• U篡tkownik
  • 17 post闚
  • Sprz皻Canon 40D

Napisano 26 wrzesie 2013 - 09:38

Witam

Proszę o poradę, mam zrobione małe studio fotograficzne, robię zdjęcia biżuterii i elementów srebrnych do internetu Aparat Canon 40D, obiektyw Canon makro.

Jakiś czas temu zakupiłem 3 lampy światła ciągłego 2x85W i 1x125W na statywach + namiot bezcieniowy.

Zdjęcia robię na białym tle- i tu jest problem tło zawsze jest szare a nie białe, próbowałem już chyba wszystkiego podświetlania do spodu itd. i zawsze to samo.

Do lamp nie mam ani parasolek ani softboxu- po prostu ustawiam je aby światło odbiło się od sufitu, nie używam namiotu bezcieniowego - bo jeszcze osłabia światło.

Czy powinienem użyć np. parasolek aby wzmocnić światło (aby uzyskać białe tło) ? jak tak to jakich (srebrne, białe )?

Czy jednak lepiej jest przejść na lampy błyskowe np.: 2x YN560III

http://http://friper...602-RF-603.html

Jest dość mocna liczba przewodnia 58 dla ISO 100, ma wbudowany wyzwalacz z foto celii oraz wyzwalacz radiowy RF602.

Czy do takich lamp będzie potrzebna jakaś parasolka lub nakładka aby uzyskać miękkie światło ?

Przykładowe zdjęcie jakie teraz wykonuję http://www.padi1.rep...ka.pl/pub/1.jpg

Po obróbce w PS http://www.padi1.rep...ka.pl/pub/2.jpg

Proszę o poradę czy lepiej jest dokupić do zestawu który już mam np.: parasolek, czy jednak lepiej będzie zakupić te lampy błyskowe.

Pozdrawiam i będę wdzięczny za pomoc.

Piotr

#2 michal

michal

A Admin Go Lubi

• Przyjaciele
  • 1764 post闚
  • LokalizacjaVorkambr
  • Sprz皻D80, 35/1.8, 50/1.4,18-200/3.5-5.6

Napisano 26 wrzesie 2013 - 09:58

Hej Piotrek,

Szare tło to balans bieli. Ustaw poprawnie balans bieli, a tło nie będzie szare tylko białe, takie jak ma być. 

No te lampy co masz ze stałym światłem są dosyć słabe i to widać na zdjęciach. To zwykłe żarówki? Możesz wymienić i założyć coś mocniejszego, co przebije się przez namiot bezcieniowy i ustawisz takie z dwóch stron i będzie elegancko. Do namiotu wystarczy Ci nawet jedna lampa, tylko musisz wiedzieć jak tego użyć. Zamiast inwestować w dodatkowe oświetlenie powinieneś się przyłożyć od strony technicznej. 

No i niestety jeżeli chcesz to robić dobrze kup sobie coś na czym będziesz mógł wieszać i umieszczać tą biżuterię, bo kartka papieru, na którą wsadzasz kolczyk wygląda strasznie. Tylko zajmuje Ci dodatkowy czas w PS na obróbkę, która i tak jest kiepska.

Jeżeli chcesz się tego nauczyć, to się ucz. Jeżeli nie zleć to komuś, kto się tym zajmuje i nie będziesz musiał tracić czasu na czytanie i dowiadywanie się jak korzystać z namiotu bezcieniowego i oświetlenia. A jestem pewien, że zmiana mocy żarówek wystarczy, żeby osiągnąć zadowalający efekt.

ja nie znam się na fotografii, ja to wszystko zmyślam, tak po prostu...

#3 Fotostylepl

Fotostylepl

Dyskutant

• U篡tkownik
  • 847 post闚
  • LokalizacjaWarszawa
  • Sprz皻Nikon D500

Napisano 26 wrzesie 2013 - 10:01

wydaje mi się że najlepszym rozwiązanie będzie parasolka która powinna zdecydowanie ci pomoc :) 

#4 michal

michal

A Admin Go Lubi

• Przyjaciele
  • 1764 post闚
  • LokalizacjaVorkambr

Napisano 26 wrzesie 2013 - 10:16

Fotostylepl, parasolka do namiotu bezcieniowego? :>
Do ukierunkowania światła z takiej żarówki wystarczy tulipan zrobiony z kartonu wielkości A3, żeby tylko odbić to, które rozchodzi się na boki i do tyłu.

Ja korzystam z bardzo różnych rozwiązań w swoim bezcieniowym namiocie, ale jeszcze nigdy nie z parasolki. Aż sobie wygrzebię z piwnicy taki zestaw, bo mam akurat 2 żarówki 125 z parasolką i zobaczę jak to będzie latać.

#5 padi

padi

Nijaki

• U篡tkownik
  • 17 post闚
  • Sprz皻Canon 40D

Napisano 26 wrzesie 2013 - 10:20

Michał:

Żarówki są to specjalne świetlówki do fotografowania 5500K, Ja chcę się tego nauczyć ! :)

A jaka moc powinna być tych świetlówek aby nie była za słaba ?

Jeżeli nie będą używał namiotu bezcieniowego, to w zamian jakie parasolki kupić ?

Twierdzisz, że nie ma sensu ładować kasy w lampy błyskowe, tylko nauczyć się robić zdjęcia :)) ?

Będę wdzięczny za poradę

Fotostyle.pl:

Jaką parasolkę byś mógł polecić ?

#6 Marecki

Marecki

A Admin Go Lubi

• U篡tkownik
  • 1548 post闚
  • Sprz皻CaNikon

Napisano 26 wrzesie 2013 - 10:28

szare tło, to nie balans bieli, tylko za słabe światło. To po pierwsze.

Podciagnij troche ekspozycję

#7 padi

padi

Nijaki

• U篡tkownik
  • 17 post闚
  • Sprz皻Canon 40D

Napisano 26 wrzesie 2013 - 10:48

Jak podciągam ekspozycję, to tło robi się bardziej białe ale element srebrny też robi się bladszy.

To co chcę osiągnąc to idealnie białe tło a element srebrny w kolorze srebra- dlatego na chwilę obecną podświetlam też od spodu- więc myślę, że jak będę miał więcej światła to powinno być lepiej.

Tylko o jakiej mocy kupić żarówki ?

#8 michal

michal

A Admin Go Lubi

• Przyjaciele
  • 1764 post闚
  • LokalizacjaVorkambr

Napisano 26 wrzesie 2013 - 11:10

Jak podciągam ekspozycję, to tło robi się bardziej białe ale element srebrny też robi się bladszy.

To co chcę osiągnąc to idealnie białe tło a element srebrny w kolorze srebra- dlatego na chwilę obecną podświetlam też od spodu- więc myślę, że jak będę miał więcej światła to powinno być lepiej.

Tylko o jakiej mocy kupić żarówki ?

Mocniejsze światło i balans bieli. Będę się przy tym upierać - szczególnie jeżeli fotografujesz kartkę papieru.

Pierwsza rzecz do zrobienia jak dla mnie. Ustaw aparat na statywie, ustaw balans bieli, zrób zdjęcie według wskazań światłomierza. Z priorytetem przysłony. Czas wyjdzie Ci długi, ale dasz radę.

Za kilka minut napiszę Ci jak ja bym widział rozwiązanie Twojego problemu od strony technicznej. Ale pierwsza rzecz to, czy decydujesz się na namiot bezcieniowy, czy będziesz robić te zdjęcia w jakiś inny sposób? Może od tego zacznijmy :)

#9 padi

padi

Nijaki

• U篡tkownik
  • 17 post闚
  • Sprz皻Canon 40D

Napisano 26 wrzesie 2013 - 11:18

Michał:

Mam namiot więc mogę jego używać :) zaprzestałem ponieważ zdjęcia wychodziły jeszcze ciemniejsze. Podpowiedz jak ty byś to widział z namiotem, jakiej mocy żarówki dokupić ?

dzięki za zainteresowanie

U篡tkownik boratom edytowa ten post 26 wrzesie 2013 - 14:16
u篡wa...

#10 michal

michal

A Admin Go Lubi

• Przyjaciele
  • 1764 post闚
  • LokalizacjaVorkambr

Napisano 26 wrzesie 2013 - 11:30

Jeżeli namiot bezcieniowy najlepiej opłaci Ci się zainwestować w lampę błyskową. Daje najwięcej możliwości i pozwoli Ci się rozwijać. Przede wszystkim jej mobilność tutaj jest znacząca, bo możesz ustawić ją od każdej strony i kontrolować cienie, bądź usuwać je całkowicie. YN560III wystarczy w zupełności do tego celu. Musisz jednak pamiętać, że sreberka będziesz musiał albo czymś posmarować żeby zniwelować odbłyski, albo mocno rozpraszać światło. Technik jest wiele, ale do tego już z pewnością dojdziesz samodzielnie. W domowych warunkach wystarczy Ci wyzwalanie błysku za pomocą fotoceli.

Ja w swoim namiocie najczęściej błyskam, bo jest najwygodniej i dla mnie to jest bardzo ergonomiczne.

Żarówki w tym przypadku będą się sprawdzać bardzo słabo, chyba że miałyby jakieś ukierunkowanie światła. Parasolka by wystarczyła, ale nadal nie da takich efektów jak powinna, bo żarówki bardziej nadadzą się do czegoś co nie będzie rozpraszać światła. Stółbezcieniowy, czy pstrykanie poza namiotem. I z namiotem są mniej mobilne :)
Sprawdziłem u siebie jak wychodzą zdjęcia przy 2x125W na żarówce i faktycznie jest tragedia, a namiot mam mały, bo ledwo 60 i do tego odbijane światło od parasolki jeszcze. Więc jeżeli światło stałe to proponuję inne rozwiązanie niż namiot. A przykład silniejszej żarówki: http://fripers.pl/pr...-FreePower.html

Możesz też kombinować z tym co masz, bo na pewno coś by z tego wyszło, ale chyba nie warto, więc nawet tego zagadnienia nie będę poruszać.

Jakiej wielkości masz namiot?

#11 padi

padi

Nijaki

• U篡tkownik
  • 17 post闚
  • Sprz皻Canon 40D

Napisano 26 wrzesie 2013 - 12:06

Mniejszy namiot ma 40 cm

Więc proponujesz takie rozwiązania:

* wersja z namiotem bezcieniowym: dokupić lampę błyskową dwie, czy jedna wystarczy ? czy na lampę zakładać jakieś nakładki zmiękczające ?

* czym posmarować srebro aby nie było blików ?

* wersja bez namiotu: dokupić 2 żarówki po 200W + dwie parasolki odbijające (srebrne, czy białe ) ?

Jak sądzisz, która wersja bardziej się sprawdzi ?

#12 michal

michal

A Admin Go Lubi

• Przyjaciele
  • 1764 post闚
  • LokalizacjaVorkambr

Napisano 26 wrzesie 2013 - 12:22

Myślę, że lepszy będzie mimo wszystko namiot. Dodatkowego zmiękczenia z lampy nie będziesz potrzebował, a wspomniana wyżej spokojnie wystarczy jedna. Bowiem namiot bezcieniowy jest tak skonstruowany, aby nawet przy jednym błysku tak rozproszyć światło, żeby nie było cieni :) Jeżeli nie zależy Ci na dodatkowych efektach zaoszczędzone pieniądze na jednej lampie przeznacz na jakąś literaturę dotyczącą fotografii produktowej, żeby się uczyć ustawiania światła i całej reszty. Według mnie wydawanie pieniędzy na sprzęt fotograficzny najlepiej zaczynać od wydawania ich na literaturę :)
Do namiotu dokup dodatkowo jakieś ładne stojaczki, czy zawieszki, na których będziesz mógł prezentować produkt, albo coś, czego nie będzie widać na zdjęciach jeżeli chcesz uzyskać wyłącznie produkt.

Nie mam bladego pojęcia czym smarować sreberko, ale z pewnością się tego dowiesz :) Jak czytam o fotografii kulinarnej to dopiero dowiaduję się, że nie tylko jedzenie, ale tysiące innych produktów też są w różny sposób przygotowywane do zdjęć. Kombinuj z fakturą, szukaj odpowiedzi przez próby i logikę. Co może lekko zmatowić srebro? Może jakaś bezbarwna pasta do butów? Ale to już wysoka szkoła jazdy, lepiej skupić się na mocnym rozproszeniu światła i nie będzie przebłysków :)

Do warunków domowych parasolki srebrne. Bez namiotu musisz jeszcze kombinować z miejscem prezentacji produktu. Też jakiś stojak itd. no i odpowiednie tło. Karton mógłby wystarczyć, jednak ma przeważnie lekko chropowatą fakturę. Może spróbuj na papierze fotograficznym? Dodatkowo powinieneś uzyskać obicie światła od niego, co da wrażenie podświetlenia od tyłu. Tylko, że z tym jest sporo zabawy i tutaj już ma znaczenie perspektywa, oddalenie przedmiotu fotografowanego od tła itd. itd.

Myślę, że początek zdecydowanie prostszy i szybszy będzie w namiocie bezcieniowym. Nie ma co kombinować pod górę :)

A tak się mądrzę, bo ostatnio właśnie wpadło mi sporo literatury dotyczącej tego typu fotografii, uczę się i przekazuję co napisali :D Sam robię bardzo amatorsko, ale wiesz, mam nadzieję, że coś pomogłem.

#13 padi

padi

Nijaki

• U篡tkownik
  • 17 post闚
  • Sprz皻Canon 40D

Napisano 26 wrzesie 2013 - 12:32

Dzięki za pomoc oczywiście pomogłeś, rozwarzę twoją opinię i sugestię :) książkę też mam już kupioną, czekam na dostawę ( Światło w fotografii Magia i nauka )- podobno przydatna.

Dzięki

Piotr

#14 michal

michal

A Admin Go Lubi

• Przyjaciele
  • 1764 post闚
  • LokalizacjaVorkambr

Napisano 26 wrzesie 2013 - 12:37

Ostatnio nad nią myślałem właśnie. Wybór padł jednak na coś bardziej konkretnego. Sporo technicznych rzeczy, więc na pewno Ci się przyda, szczególnie jeżeli to pierwsza Twoja książka tego typu :)

Nie wiesz jaki kupi aparat, lustrzank, sprz皻 fotograficzny, aparat na komuni czy na gwiazdk? Dyskutujemy i pomagamy w wyborze, opisujemy aparaty cyfrowe, lustrzanki i kompakty, nowoczesne i kolekcjonerskie. I to nie tylko tak popularnych firm, jak Canon, Nikon, Pentax, Sony czy Panasonic W dziale gie責a fotograficzna znajdziesz oferty kupna i sprzeda篡 sprz皻u fotograficznego, wystartowania w konkursie fotograficznym. Fotograficzne forum dyskusyjne to miejsce dla wszystkich wielbicieli fotografii