Skocz do zawartości

Zdjęcie

programy do obróbki zdjęć- wasze opinie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

#15 Martinex

Martinex

Debiutant

• Użytkownik
  • 151 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • SprzętFujifilm HS25

Napisano 29 sierpień 2013 - 06:37

Na rawy trzeba mieć pojemną memorkę. Jedna sprawa zrobić 300 zdjęć w jpeg, a inna sprawa zrobić taką ilość w samych rawach lub combo: raw+jpg.

#16 mkkaczy

mkkaczy

Pisacz nałogowy :)

• Użytkownik
  • 1021 postów
  • LokalizacjaIRL
  • Sprzęt5DIII

Napisano 02 wrzesień 2013 - 16:29

Photoshop elements możesz kupić na Amazonie za grosze. Ma on okrojony ACR i namiastkę PSa, ale w większości się sprawdzi bardzo dobrze. Ja akurat kupiłem LR.

Kiedy umrę, mam nadzieję że żona nie sprzeda mojego sprzętu z taką cenę jaką jej powiedziałem że go kupiłem

http://mkkaczy.manifo.com/polska

#17 Grabus

Grabus

Debiutant

• Zwycięzcy
  • 156 postów
  • LokalizacjaTczew
  • SprzętCanon, Tokina, Yongnuo

Napisano 03 wrzesień 2013 - 09:45

A czego będzie brakować w Elements w porównaniu do pełnego Photoshopa? Mam już Lightrooma, ale doszedłem do miejsca gdzie chciałbym spróbować pracy na warstwach, składania panoram, hdr czy stackowania focusa. Wydaje się, że wszystkie te rzeczy ma właśnie Elements, ale zanim się zdecyduje chciałbym wiedzieć jakie główne braki ma w stosunku do CS'a. Różnica w cenie jest przecież ogromna.

Pozdrawiam
Grabus

#18 mkkaczy

mkkaczy

• Użytkownik
  • 1021 postów
  • LokalizacjaIRL
  • Sprzęt5DIII

Napisano 03 wrzesień 2013 - 12:07

Przecież możesz pobrać wersje próbna ze strony Adobe. Do składania panoram polecam spróbować z programem autopano (czy jakoś tak)

Kiedy umrę, mam nadzieję że żona nie sprzeda mojego sprzętu z taką cenę jaką jej powiedziałem że go kupiłem

#19 kubek1976

kubek1976

Większy debiutant

• Użytkownik
  • 186 postów
  • SprzętNikon D7000

Napisano 10 wrzesień 2013 - 14:27

Do panoram polecam dwa programy: 

- panorama factory

- hugin

Pierwszy jest łatwiejszy w obsłudze, ma duże możliwości. Minus - bardzo często przy składaniu panoram pojawiają mi się "duszki". Przykładowo - osoba w kadrze się przesunie, itd. 

Drugi - hugin jest darmowy i ja powoli zaczynam tym programem się bawić. Ma naprawdę spore możliwości, choć jest o wiele trudniejszy w obsłudze. No i składałem tym programem panoramy i naprawdę byłem zaskoczony. Zero duchów na zdjęciu. Problem miał dopiero wtedy jak źle zrobiłem panoramę. Panorama factory dawał jeszcze radę, można było posiedzieć i uratować, natomiast hugin totalnie głupiał.

Próbowałem natomiast panoramy złożyć photoshopem, i przyznam że w ps mi się to jeszcze dobrze nie udało. 

#20 PawelR

PawelR

Aż Admin Go Lubi

• Zwycięzcy
  • 5056 postów
  • LokalizacjaNorwich
  • SprzętLuszczanka z rozmyciem

Napisano 10 wrzesień 2013 - 18:41

Ja do tej pory skladalem PS a wlasnie wczoraj poo raz pierwszy uzylem Hugina i jak na razie nie mam zamiaru wraca do PS. Co fajnego jest w Huginie - ten sklada zdjecia idealnie prostokatnie i koncu i zaczyna je w tym samym miejscu. W PS trzeba bylo rzezbic recznie.
Paweł Rożenek
http://www.rozenek.com
http://panorama360.photo - moje nowe dziecko www - ZAPRASZAM :)

#21 Grabus

Grabus

Debiutant

• Zwycięzcy
  • 156 postów
  • LokalizacjaTczew

Napisano 18 wrzesień 2013 - 11:31

Przecież możesz pobrać wersje próbna ze strony Adobe. Do składania panoram polecam spróbować z programem autopano (czy jakoś tak)

No i okazało się, że nie można już pobrać wersji próbnej CS6. Jedynie CC jest dostępna. Trochę kicha, że nie można wypróbować produktu, który wciąż jest w sprzedaży.

(źródło: www.adobe.com)

Ja do tej pory skladalem PS a wlasnie wczoraj poo raz pierwszy uzylem Hugina i jak na razie nie mam zamiaru wraca do PS. Co fajnego jest w Huginie - ten sklada zdjecia idealnie prostokatnie i koncu i zaczyna je w tym samym miejscu. W PS trzeba bylo rzezbic recznie.

Nie bardzo rozumiem, co znaczy, że kończy i zaczyna zdjęcie w tym samym miejscu?

Pozdrawiam
Grabus

#22 mkkaczy

mkkaczy

• Użytkownik
  • 1021 postów
  • LokalizacjaIRL
  • Sprzęt5DIII

Napisano 18 wrzesień 2013 - 11:44

A czego będzie brakować w Elements w porównaniu do pełnego Photoshopa

Przecież możesz pobrać wersje próbna ze strony Adobe.

No i okazało się, że nie można już pobrać wersji próbnej CS6.

Ale mi chodziło o Elements. A jak pisałem wcześniej co mi się rzuciło w oczy to właśnie okrojony ACR. A szkoda bo nawet nie ma w nim profili szkieł.

#23 PawelR

PawelR

Aż Admin Go Lubi

• Zwycięzcy
  • 5056 postów
  • LokalizacjaNorwich
  • SprzętLuszczanka z rozmyciem

Napisano 18 wrzesień 2013 - 11:50

Chodzi mi o to, ze Hugin robi piekne cylindryczne zdjecie (prostakatne) 360 x 180 a PS robi ciul wie co. Jak zcropuje sie zlepke z PS do 360 x 180 to sie okazuje, ze np. w lewym brzegu zdjecia cos co bylo na wysokosci np. metra jest 1.1m, a po prawe cos co bylo na wysokosci metra jest 0.9m - co znaczy, ze po zwinieciu zdjecia na walec (hipotetyczny) to co jest na zlaczeniu zdjecia jest rozjechane. Najprosciej mowiac - krawedz polaczenia panoramy 360 x 180 jest nieperfekcyjna - linie nie spotykaja sie na zlaczeniu.

Hugin robi to perfekcyjnie. Ponadto, jesli PS nie radzi sobie ze zlaczeniem niektorych zdjec, to chugin najczesciej sobie radzi. Nawet jesli sobie nie radzi, to mozna mu pomoc wskazujac punkty wspolne. W PS nie ma takiej opcji.

Paweł Rożenek
http://www.rozenek.com
http://panorama360.photo - moje nowe dziecko www - ZAPRASZAM :)

#24 ramirez44

ramirez44

Debiutant

• Użytkownik
  • 144 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • SprzętD7k , NK18-105

Napisano 24 wrzesień 2013 - 22:00

a więc jaki program polecilibyscie mi na początek, bo nie bardzo moge znależc róznice miedzy photoshop elements 11 a lightroom ?

#25 Grabus

Grabus

Debiutant

• Zwycięzcy
  • 156 postów
  • LokalizacjaTczew

Napisano 25 wrzesień 2013 - 11:40

Moim zdaniem Lightroom. Poza obróbką zdjęć, bardzo ułatwia organizację archiwum zdjęć. Nadawanie słów kluczowych, oznaczanie kolorami gwiazdkami. Bardzo dobre wyszukiwanie zdjęć, po praktycznie każdym elemencie można przeszukać bazę zdjęć.

Sama obróbka natomiast działa tak, że program nie rusza oryginalnych zdjęć, a jedynie w swojej bazie zapisuje informację o zmianach jakie należy wprowadzić na danej fotce i te zmiany pokazuje. Bardzo to dobre jest, bo można się dowolnie cofnąć w obróce nawet zacząć zupełnie od początku.

W porównaniu do Elements, z tego co ja zauważyłem, to nie będzie umożliwiał wykonania tych wszystkich operacji, które wymagają pracy na kilku zdjęciach na warstwach, czyli usuwanie z kadru zbędnych ruchomych obiektów (ludzi z przed budynku), panoram, hdr'ów, ale to nie jest już podstawowa obróbka jaką wykonuje początkujący. Tak więc lepszy na początek będzie zdecydowanie Lightroom.

Pozdrawiam
Grabus

#26 nitroactive

nitroactive

Aż Admin Go Lubi

• Użytkownik
  • 2798 postów
  • SprzętCanon 40D, Tokina 28-70 f2.8, Tokina 200 f3.5

Napisano 25 wrzesień 2013 - 12:18

Na rawy trzeba mieć pojemną memorkę. Jedna sprawa zrobić 300 zdjęć w jpeg, a inna sprawa zrobić taką ilość w samych rawach lub combo: raw+jpg.

RAWów nie pstryka się w ilościach hurtowych. Ja mam 1gb i jeszcze mi się nie zdarzyło przeładowanie. ;)

Krajobraz Różności
Toivo jää, tie rakkauteen. Tie syvään vaupauteen.

#27 Zelber

Zelber

• Użytkownik
  • 1187 postów
  • SprzętD7k+ N17-55, N70-200 VR II, N50 1.8, sabinka 700 i spacerzoom.

Napisano 25 wrzesień 2013 - 13:17

RAWów nie pstryka się w ilościach hurtowych.

Niestety nie mogę się zgodzić, aczkolwiek z drugiej strony 2x 16GBteż nie udało mi się nigdy zapełnić.

#28 nitroactive

nitroactive

Aż Admin Go Lubi

• Użytkownik
  • 2798 postów
  • SprzętCanon 40D, Tokina 28-70 f2.8, Tokina 200 f3.5

Napisano 25 wrzesień 2013 - 13:38

Uściślając mówię o fotografii czysto amatorskiej. Na ślubach, reportażach czy coś to faktycznie ilości hurtowe są :)

Krajobraz Różności
Toivo jää, tie rakkauteen. Tie syvään vaupauteen.

Nie wiesz jaki kupić aparat, lustrzankę, sprzęt fotograficzny, aparat na komunię czy na gwiazdkę? Dyskutujemy i pomagamy w wyborze, opisujemy aparaty cyfrowe, lustrzanki i kompakty, nowoczesne i kolekcjonerskie. I to nie tylko tak popularnych firm, jak Canon, Nikon, Pentax, Sony czy Panasonic W dziale giełda fotograficzna znajdziesz oferty kupna i sprzedaży sprzętu fotograficznego, wystartowania w konkursie fotograficznym. Fotograficzne forum dyskusyjne to miejsce dla wszystkich wielbicieli fotografii