Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dzika przyroda

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1193 odpowiedzi w tym temacie

#1191 morris35

morris35

Stały bywalec

• Moderatorzy
  • 1163 postów
  • SprzętA6000
  • FotoRing:Zaawansowany

Napisano 26 kwiecień 2017 - 22:24

Zdjęcie zgłoszone do galerii i tam też trafiło , gratuluje ( jeśli zmienić tytuł to daj znać )

#1192 Natrix

Natrix

Dyktator

• Administratorzy
  • 8144 postów
  • SprzętNikoniarz
  • FotoRing:Ekspert

Napisano 26 kwiecień 2017 - 22:27

Super...zazdroszczę Ci tych gatunków, ja w życiu żadnego siewkowca nie widziałem  :hihi:

Zerknij do mojego Portfolio, możesz wpaść też na FB ;)

#1193 mkkaczy

mkkaczy

Stary wyga

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 2070 postów
  • LokalizacjaIRL
  • Sprzęt1dIV, 5dIII

Napisano 27 kwiecień 2017 - 12:41

Super...zazdroszczę Ci tych gatunków, ja w życiu żadnego siewkowca nie widziałem :hihi:

Ja w ostatnią sobote miałem ich pełno. Jeszcze nie widziałem grupy około 100 sieweczek obrożnych razem. Masa rycyków, szlamników, biegusów, kulików mniejszych i większych i innych siewkowców. Ale co z tego. Fotografowanie nad morzem jest jak loteria w której zwykle przegrywam. Z tego co wiem nad Bałtykiem nie ma przypływów, ale tutaj są 2 razy na dobe. I to jest moja głowna zmora.

1. na miejscówce nie mam zbyt ładnego tła. Kamienie szare, roślinność wodna czarna = nieestetyczne tło

2. pogoda musi być ładna żeby woda nie wyszła brudna. Ten rok narazie jest bardzo kiepski. Generalnie musi być niebieskie lub zachodnie kolorowe niebo = nieestetyczne odbicie + tło

3. Zauważyłem że większość ptaków  żeruje podczas odpływu, gdzie woda odsłania smakołyki. Jakieś morskie dżdżownice, kraby i inne skorupiaki. Sęk w tym że przypływy codziennie przesuwaja się o około godzine i są inne. Np. dziś szczytowy odpływ jest o 13.36 (0.6m), przypływ o 20.18 (2.29m), co jest 1.69m w ciągu około 7 godzin. Jutro odpływ o 14.14 (0.6m) a przypływ o 21.00 (2.4m), a więc woda osiągnie większy poziom o 11cm niż dzisiaj. 11 cm poziomu na prawie płaskim terenie to może być kilka metrów wody więcej wgłąb plaży. Jak wiesz fotografując stałką ustawiam się na określonym dystansie gdzie mogą występować ptaki. Najlepiej jak sie rozkładam jeszcze na lekkim przypływie, czekam aż wode podejdzie do mnie i jak już wszystko jest ustabilizowane zaczyna sie odpływ. Sęk w tym, że trzeba mieć kupe szczęścia, żeby zgrać przypływ-odpływ, bo teraz żeby się wszystko zgrało to przypływ musiał by być około 2-3 godziny przed zachodem słońca. Dodatkowo w tym czasie musze mieć ładna pogode, a ptaki muszą być chetne do współpracy, czyli zapomnieć o mojej czatowni/siatce którą właśnie postawiłem. Np. 2 tygodnie temu źle przewidziałem gdzie będzie szczytowy przypływ i woda weszła jakieś 0.5m za bardzo wgłąb lądu, więc miałem już po fotografowaniu i mokre łokcie.

Nawet przykrywanie siatki glonami niewiele pomaga, pomimo że jak najbardziej staram sie wtopis w teren.

dhSUCh.jpg

ShOZZl.jpg

Jak rozkładalem siatke to miałem jej część lekko w wodzie. Po około 1.5 godzinie woda juz była daleko ode mnie, a ptaki brodzą tylko w wodzie.

JXSVWb.jpg

V5wVlJ.jpg

Kiedy umrę, mam nadzieję że żona nie sprzeda mojego sprzętu z taką cenę jaką jej powiedziałem że go kupiłem

https://500px.com/mkkaczy

#1194 mkkaczy

mkkaczy

Stary wyga

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 2070 postów
  • LokalizacjaIRL
  • Sprzęt1dIV, 5dIII

Napisano wczoraj, 20:26

Kiedy płynąłem w tamtym roku po raz 13 na wyspę, spotkałem starszego człowieka który przewiózł okołu 20 lat temu z grupą innych przyrodników zaledwie kilka par głuptaków z zachodniego brzegu Irlandii. Płynął żeby zobaczyć jak populacja się zwiększyła. Ja jestem na wyspie co roku od kilku lat (moje pierwsze zdjęcia w wątku pochodzą z tej wyspy) i widzę że populacja się zwiększa . Zresztą tym ptakom nic na wyspie nie zagraża, jak np. mniejszym maskonurom, nużykom czy alkom poprzez choćby mewy siodłate.  Sam facet był nieźle zaskoczony kiedy zobaczył to:

590 kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt tysięcy głuptaków.

VE6zsR.jpg

591 kiedy jakiś głuptak wyląduje, rozpoznaje się z partrnrem poprzez pukanie się dziobami

Fh20W5.jpg

592 Ciągle podkradają sobie materiał na gniazda

wHOt90.jpg

593 Z tego kamienia obok ich pasa startowego jeszcze w tamtym roku je fotografowałem. Teraz już jest zajęty przez gniazda

7R67Hw.jpg

Kiedy umrę, mam nadzieję że żona nie sprzeda mojego sprzętu z taką cenę jaką jej powiedziałem że go kupiłem

https://500px.com/mkkaczy