Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dzika przyroda

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
689 odpowiedzi w tym temacie

#281 mkkaczy

mkkaczy

Pisacz nałogowy :)

• Użytkownik
  • 1025 postów
  • LokalizacjaIRL
  • Sprzęt5DIII

Napisano 02 kwiecień 2013 - 21:23

Mkkaczy, wiesz jak bardzo lubie Twoje zdjecia, ale dzisiaj nie podoba mi sie zadne :( Wydaje mi sie, ze powodem niepodobania sie mi tych zdjec jest zbyt duza GO i zbyt duzo szczegolow (kwiatki itp itd.)

Spoko, chociaż ostatnio widzę że nie trafiam w Twój gust. Jednak te akurat to bardziej środowiskowe, dlatego:

93 to krajobrazówka, więc i GO musi być większa

94. żeby pokazać taką grupę, to sam wiesz jak trzeba zamknąć tele. Inaczej jeden będzie ostry, a reszta do...

95. tu jakoś te szczegóły są bardziej rozmazane i dopełniają tylko letnim akcentem.

96. to akurat było robione z góry i w tym przypadku się z Tobą zgodzę, jeśli chodzi o niepotrzebne elementy.

Bridge of Rose będę ich szukał to kawałek za Kilkiee a jak nie spotkam to krajobrazy albo foki a jak i z tego nic nie wyjdzie to 100% deszcz spotkam ;)

Z Limerick sporo jeździłem z kolegą w tamtym roku, ale na Saltee Island i mam nadzieję że się tam razem spotkamy.

97. Poniższe zdjęcie jest nietrafione i jest to zdjęcie którego mi najbardziej szkodza ze wszystkich zdjęć przyrodniczych jakie do tej pory zrobiłem (jakieś 50 000). Mam nadzieję że w tym roku wyjdzie lepiej. Tak wogóle to maskonur jak do tej pory jest jedynym ptakiem, którego nie mam ani jednego dobrego zdjęcia w locie, a zrobiłem ich z 1000. 400 uderzeń skrzydeł na minutę i morska bryza czynie cholernie szybkimi ptakami.

img8706tg.jpg

Kiedy umrę, mam nadzieję że żona nie sprzeda mojego sprzętu z taką cenę jaką jej powiedziałem że go kupiłem

http://mkkaczy.manifo.com/polska

#282 dogson1

dogson1

Aż Admin Go Lubi

• Zwycięzcy
  • 4184 postów
  • LokalizacjaIE
  • Sprzętzabawkowy

Napisano 02 kwiecień 2013 - 22:12

no widze ze te wyspy to ptasi raj i dlatego tak Cie tak tam ciagnie  :wink: piekne miejsce !!! w tym roku na pewno ustrzelisz maskonura - oczywiscie z aparatu! 

#283 mkkaczy

mkkaczy

• Użytkownik
  • 1025 postów
  • LokalizacjaIRL
  • Sprzęt5DIII

Napisano 03 kwiecień 2013 - 15:34

no widze ze te wyspy to ptasi raj i dlatego tak Cie tak tam ciagnie :wink: piekne miejsce !!! w tym roku na pewno ustrzelisz maskonura - oczywiscie z aparatu!

Dokładnie, ptaki można powiedzieć że walają się pod nogami. Często miałem 70-200 bo 400mm było za długie. Mam nadzieje że się tam spotkamy, bo miejsca takie można widywać na co dzień tylko w TV.

Kiedy umrę, mam nadzieję że żona nie sprzeda mojego sprzętu z taką cenę jaką jej powiedziałem że go kupiłem

#284 gregon

gregon

Nijaki

• Użytkownik
  • 18 postów
  • SprzętNikon D90

Napisano 18 kwiecień 2013 - 20:18

Mkkaczy, gratuluję fantastycznych fotek! Ciężko oderwać wzrok :)

Sorry za offtop, ale mam palący problem i nie mogę znaleźć odpowiedniego wątku. Potrzebuję Twojej, lub innych doświadczonych forumowiczów, rady. Bardzo możliwe, że w sobotę rano będę na tokowisku cietrzewi. Największa aktywność ptaków przypada na godzinę przed i godzinę po wschodzie słońca (ma wyjść według prognoz). Powinienem mieć ptaki na 30-50m i będę focił Nikkorem 70-300. Mam niewielkie doświadczenie w manualnym ustawianiu migawki, jeśli chodzi o przysłonę w ogóle nie wiem co z czym sie je :blush: Dlatego bardzo proszę o radę, jaki czas naświetlania będzie optymalny przed, a jaki tuż po wschodzie słońca oraz czy powinienem majstrować coś z przysłoną? Możliwe, że będzie to ostatnia szansa w tym sezonie i nie chciałbym jej zmarnować...

#285 Adler

Adler

Stały bywalec

• Użytkownik
  • 627 postów
  • LokalizacjaPL
  • SprzętCanon 40D || Sigma 120-400/4.5-5.6 || Canon 50/1.8

Napisano 18 kwiecień 2013 - 22:54

gregon temat raczej taki sobie do zadawania pytań, ale niech o tym zadecyduje gospodarz ;) Po pierwsze chciałem Ci pogratulować możliwości i szczerze przyznam, że zazdroszczę. Cietrzew od dawna jest absolutnym NUMEREM JEDEN na mojej liście fotograficznych marzeń.

Ale do rzeczy. Przysłonę ustaw na minimalną wartość w trybie preselekcji przysłony, a czas dobierze Ci automatycznie. Niepokoi mnie trochę odległość do ptaków. Cietrzewie są nieduże, a 50m to za daleko na ogniskową 300mm.

#286 Fotostylepl

Fotostylepl

Dyskutant

• Użytkownik
  • 850 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • SprzętNikon D500

Napisano 19 kwiecień 2013 - 08:01

1,2,3 piękne zdjęcia zazdroszczę takich widoków 

#287 mkkaczy

mkkaczy

• Użytkownik
  • 1025 postów
  • LokalizacjaIRL
  • Sprzęt5DIII

Napisano 19 kwiecień 2013 - 10:31

Mkkaczy, gratuluję fantastycznych fotek! Ciężko oderwać wzrok :)

Sorry za offtop, ale mam palący problem i nie mogę znaleźć odpowiedniego wątku. Potrzebuję Twojej, lub innych doświadczonych forumowiczów, rady. Bardzo możliwe, że w sobotę rano będę na tokowisku cietrzewi. Największa aktywność ptaków przypada na godzinę przed i godzinę po wschodzie słońca (ma wyjść według prognoz). Powinienem mieć ptaki na 30-50m i będę focił Nikkorem 70-300. Mam niewielkie doświadczenie w manualnym ustawianiu migawki, jeśli chodzi o przysłonę w ogóle nie wiem co z czym sie je :blush: Dlatego bardzo proszę o radę, jaki czas naświetlania będzie optymalny przed, a jaki tuż po wschodzie słońca oraz czy powinienem majstrować coś z przysłoną? Możliwe, że będzie to ostatnia szansa w tym sezonie i nie chciałbym jej zmarnować...

Prawdę powiedziawszy to nie wiem jakich ustawień powinieneś używać. Nie wiem, jakie będzie światło (pod, z, czy boczne), jego siła, kąt, nie wiem co może ten sprzęt bo mam canona. Nie wiem ,jakie tło, ciemne czy jasne. Znając toki cietrzewi, prawdopodobnie będzie to na polanie, ale możesz mieć cień z drzew, który zabierze światło. Prawdopodobnie bedziesz to robił z czatowni, bo cietrzewie są bardzo płochliwymi ptakami, więc polecam statyw i bycie bardzo cicho. A ustawienia takie co by nie poruszyć zdjęcia. Jeśli będzie więcej samców może być fajna akcja, ale to tego to już dłuższa i jasna stałka. Wiadomo że z tego obiektywu będziesz kropował, więc bardzej przymknięty, ale wtedy większe ISO, więc i gorszej jakości piksel.

Ja na swojej stałce jeśli ptak wykazuje niewielki ruch staram się nie schodzić poniżej 1/250s ze statywu, ale i tak mam wtedy dużo poruszonych zdjęć. takim ruchem może być nawet nieruchomy ptak na gałązce kołysanej przez wiatr.

Jeśli ptak jest w ruchu na ziemi (brodzący, skaczący w poszukiwaniu jedzenia) to min 1/500s.

ISO staram się dobrać do warunków oświetleniowych i do kropowania. Jeśli nie będzie kropowania to nawet poprawnie naświetlone ISO 3200 w "szumiącej" 7D jest ok.

Przysłona również zależnie od GO, odległości i warunków oświetleniowych.

Generalnie to będziesz widział na ekranie co i jak wychodzi i z którym ustawieniem możesz coś zmienić (czas/przysłona/ISO).

W 7D mam aparat zawsze w trybie manualnym, czas i przysłona na sztywno, a ISO na auto, nie przekraczającym 3200. Pomiar światła punktowy lub centralnie wyważony (czy jakoś tak).

#288 PawelR

PawelR

Aż Admin Go Lubi

• Zwycięzcy
  • 5059 postów
  • LokalizacjaNorwich
  • SprzętLuszczanka z rozmyciem

Napisano 19 kwiecień 2013 - 13:11

Tak jak rzekl mkkaczy, w ostatecznosci rob na preselekcji przyslony, a najlepiej na manual, unikniesz wtedy zafalszowania ekspozycji przez przypadkowy rekleks od slonca itp.

Ptaki, niestety, to bardzo drogi temat do focenia :( Ludzie inwestuja majatki na obiektywy.
Paweł Rożenek
http://www.rozenek.com
http://panorama360.photo - moje nowe dziecko www - ZAPRASZAM :)

#289 gregon

gregon

Nijaki

• Użytkownik
  • 18 postów
  • SprzętNikon D90

Napisano 19 kwiecień 2013 - 15:18

Dzięki wielkie za odzew!

Tokowisko znajduje się na szczycie góry. Najpierw czeka mnie dwugodzinna wspinaczka po ciemku oblodzonym szlakiem. Według uaktualnionej prognozy słońce nie jest już takie pewne, ale jeśli wyjdzie, będę miał je dokładnie za plecami. Teren jest zróżnicowany, w tle będą głównie skały, wrzosy i trawy, śnieg, karłowate drzewka i jałowce. Miejsce wybrałem tak, że na 30-50 m będę miał główną arenę dominującego koguta i potencjalnie największe szanse na dobrą akcję w płaszczyźnie poziomej. Ślady ptaków widziałem nawet 10m od czatowni Za plecami będzie mnie kryć wystająca skała i parę gałęzi. Nie wiem, czy już kury sie pojawiły, a od tego zalezy aktywność samców. Pogoda też może wpłynąć na toki. Od tygodnia leje i mocno dmucha. Ma sie wyciszyć w nocy.

Statyw zabiorę, ale ptaki są dość ruchliwe i nie wiem czy nie ograniczy mi on możliwości kadru. Będę sie starał w kazdym razie. Teraz nadrobię trochę teorii nt. przysłony, a wieczorem przy słabym świetle zrobię kika testów na szybko...

Pozdrawiam serdecznie

#290 PawelR

PawelR

Aż Admin Go Lubi

• Zwycięzcy
  • 5059 postów
  • LokalizacjaNorwich
  • SprzętLuszczanka z rozmyciem

Napisano 19 kwiecień 2013 - 16:46

Przede wszystkim zrób te zdjęcia, wrzuć na forum, a my powiemy co jest dobrze, a co źle. Jeśli jesteś początkującym fotografującym to może daj sobie spokój z tym manualem, bo latwo coś zchrzanić. Rów w RAWach jeśli nie robisz i obrabiaj np. w LR.
Paweł Rożenek
http://www.rozenek.com
http://panorama360.photo - moje nowe dziecko www - ZAPRASZAM :)

#291 gregon

gregon

Nijaki

• Użytkownik
  • 18 postów
  • SprzętNikon D90

Napisano 20 kwiecień 2013 - 21:48

Kolejne tokowisko zaliczone :)

W zasięgu 10m miałem walkę i 3 koguty, w tym jednego metr nad głową, na "mojej" skale! Było to jeszcze na szarówce.

Zdjęć trochę zrobiłem, ale nic co nadawałoby się do publikacji. Zamiast słońca były grube chmury, poza tym kur jeszcze nie ma i towarzystwo szybko się porozfruwało. Próbowałem pełnego manualu i dzięki Waszym radom nie było tragedii. Większośc zdjęć zepsułem przez to, że nie wziąłem dobrych ciuchów i trzęsłem się jak galareta. Ustawiłem opcję ROW+JPEG. Pochłania mnóstwo miejsca na karcie, ale jak mus to mus :wink:

Właściwe tokowisko jeszcze się nie zaczęło, a to oznacza jeszcze przynajmniej miesiąc. Jeżeli pogoda pozwoli, może w końcu zrobię jakieś sensowne foty i wrzucę na forum. Póki co dziękuję autorowi i moderom za wyrozumiałość oraz pozdrawiam.

#292 mkkaczy

mkkaczy

• Użytkownik
  • 1025 postów
  • LokalizacjaIRL
  • Sprzęt5DIII

Napisano 22 kwiecień 2013 - 22:24

Kolejne tokowisko zaliczone :)

W zasięgu 10m miałem walkę i 3 koguty, w tym jednego metr nad głową, na "mojej" skale! Było to jeszcze na szarówce.

Zdjęć trochę zrobiłem, ale nic co nadawałoby się do publikacji. Zamiast słońca były grube chmury, poza tym kur jeszcze nie ma i towarzystwo szybko się porozfruwało. Próbowałem pełnego manualu i dzięki Waszym radom nie było tragedii. Większośc zdjęć zepsułem przez to, że nie wziąłem dobrych ciuchów i trzęsłem się jak galareta. Ustawiłem opcję ROW+JPEG. Pochłania mnóstwo miejsca na karcie, ale jak mus to mus :wink:

Właściwe tokowisko jeszcze się nie zaczęło, a to oznacza jeszcze przynajmniej miesiąc. Jeżeli pogoda pozwoli, może w końcu zrobię jakieś sensowne foty i wrzucę na forum. Póki co dziękuję autorowi i moderom za wyrozumiałość oraz pozdrawiam.

Dawaj cokolwiek masz

W sobotę miałem krwawodzioby, ale tak blisko że do czterysetki musiałem założyć pierścień makro, a i tak to nie pomagało bo były za blisko.

98. w oku widać moją czatownię

mg2720.jpg

99. Jedzą jakieś długie robale, ale tak szybko że czasami 1/1250s nie mroziła

mg3067k.jpg

13 sekunda

100 drapanie się co jakiś czas

mg2983.jpg

101

mg2966.jpg

102

mg2872m.jpg

#293 Adler

Adler

Stały bywalec

• Użytkownik
  • 627 postów
  • LokalizacjaPL
  • SprzętCanon 40D || Sigma 120-400/4.5-5.6 || Canon 50/1.8

Napisano 22 kwiecień 2013 - 22:41

98 mistrz ;) wątku już oglądał nie będę, bo kompleksów się nabawię.

#294 dogson1

dogson1

Aż Admin Go Lubi

• Zwycięzcy
  • 4184 postów
  • LokalizacjaIE
  • Sprzętzabawkowy

Napisano 22 kwiecień 2013 - 23:02

dla mnie mistrz 100! Pawel kompleksow sie nabawi - Irlandia górą  :thumbsup3:

Nie wiesz jaki kupić aparat, lustrzankę, sprzęt fotograficzny, aparat na komunię czy na gwiazdkę? Dyskutujemy i pomagamy w wyborze, opisujemy aparaty cyfrowe, lustrzanki i kompakty, nowoczesne i kolekcjonerskie. I to nie tylko tak popularnych firm, jak Canon, Nikon, Pentax, Sony czy Panasonic W dziale giełda fotograficzna znajdziesz oferty kupna i sprzedaży sprzętu fotograficznego, wystartowania w konkursie fotograficznym. Fotograficzne forum dyskusyjne to miejsce dla wszystkich wielbicieli fotografii