Skocz do zawartości

Zdjęcie

Krórtkie stałki do sportu?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 sokolo3012

sokolo3012

Debiutant

• Użytkownik
  • 112 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • SprzętSony Alpha 450 + kit 18-55mm

Napisano 19 lipiec 2012 - 14:41

Witam.

Czy do fotografii sportowej mozna uzywac stalek 50mm oraz 85? wszyscy pisza ze to "portretowki", a przeciez typowo sportowy obiektyw 70-200 zawiera w sobie te 85mm. Czy krotkie stalki sie do tego nadaja? nie mialem nigdy takiego obiektywu w rece, wiec pytam. Dziekuje :)

#2 nitroactive

nitroactive

Aż Admin Go Lubi

• Użytkownik
  • 2793 postów
  • SprzętCanon 40D, Tokina 28-70 f2.8, Tokina 200 f3.5

Napisano 19 lipiec 2012 - 15:01

50 mm na bank za krótki, chyba że zamierzasz fotografować szachistów :P 85 do np. piłki nożnej też pewnie będzie za krótki. Ale tak jak mówię jeśli zamierzasz fotografować szachy czy ping-pong no może dałoby radę ;)
Krajobraz Różności
Toivo jää, tie rakkauteen. Tie syvään vaupauteen.

#3 wercio

wercio

Pisacz nałogowy :)

• Użytkownik
  • 1165 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • SprzętSprzęt próbowały obgryźć wiewiórki

Napisano 19 lipiec 2012 - 15:07

Zależy do jakiego sportu. Przy sporcie często trzeba korzystać z ogniskowy 200mm, 300mm czy nawet 600mm. Wygodniejsze są zoomy, bo akcja się przenosi i wtedy łatwiej kadrować, jak możesz zmienić powiększenie. 70-200/2.8 to obiektyw reporterski, nie jest typowo sportowy. Widziałem filmik z kolekcją obiektywów zabieranych przez foterów z agencji jakiejś, jechali na olimpiadę, szkieł mieli jakieś 300 kg. W tym takie zabawki jak 300/2, 600/4 i podobne.
Do sportu szkła się używa zależnie od dyscypliny, warunków. Musisz wiedzieć jak daleko będziesz stać od zawodników, na boisko Cię nie wpuuszczą. Do tego dobierasz odpowiednie obiektywy. Czasami bierzesz z 5 obiektywów, 2 aparaty, statywy i pomocnika (ale to podejście profi) W większości przypadków 50mm to się przyda do zdjęcia grupowego drużyny, która wygrała. 85mm to do fotografowania zwycięzców zawodów indywidualnych lub parowych - jakiś debel, dwójki wioślarskie, siatkówka plażowa.
Niestety sport, szczególnie halowy wymaga drogiego sprzętu. Robiłem trochę zdjęć z rekonstrukcji historycznych, specyfika podobna do sportu. Zwykle do takich zabaw biorę na jednym aparacie Sigmę 17-70/2.8-4, a na drugim Sigma 150-500/5.6-6.3. Wtedy mam komfort, że złapię wszystko co mnie interesuje. 50 czy 85mm w torbie, ale to na czas przed i po rekonstrukcji, gdy można się kręcić między uczestnikami i zabawy portretowe. W czasie takich zabaw te stałki są szkłami rezerwowymi, z których nie zawsze korzystam.

#4 sokolo3012

sokolo3012

Debiutant

• Użytkownik
  • 112 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 19 lipiec 2012 - 15:12

Rozumiem. w takim razie odrzucam 50-tke. Ten sport to tennis stolowy oraz jazda konna (moge podejsc blizej). Myslalem jeszcze o Sigmie 105 f/2.8 EX DG. co powiecie? czy taki zestaw choc troche wynagrodzi drogiego 70-200?

#5 wercio

wercio

Pisacz nałogowy :)

• Użytkownik
  • 1165 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • SprzętSprzęt próbowały obgryźć wiewiórki

Napisano 19 lipiec 2012 - 15:30

Zoom jest uniwersalniejszy. Stałka ogranicza i to mocno w takim przypadku. Nie bez powodu reporterzy używają zoomy. Możesz pomyśleć o Sigmie 70-200/2.8, która jest tańsza. W przypadku hippiki jasność nie jest tak ważna, możesz kupić flintę 70-200/4, obiektyw tani, a na 100% będzie lepszy niż te stałki, które wymieniasz. W jeżdzie koonej sytuacja szybko się zmienia, za koniem nogami nie nadążysz. W przypadku stałki koń zbliży się i masz ucięte nogi, głowę jeżdzca. Przy tenisie stołowym czasami łapiesz cały stół, czasami tylko do pasa jednego zawodnika, czasami portret. Więc flinta sprawdzi się najlepiej.

#6 TrybeX

TrybeX

Dyskutant

• Użytkownik
  • 882 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Sprzętcrop 10-200mm

Napisano 19 lipiec 2012 - 16:13

Używałem w sporcie 50mm i 85mm

50 sprawdzała mi się na koszu. Dzięki swej jasności bardzo dobrze się z nią czułem. Lepiej mi z nią było niż walczyć 70-200 przymiętym do f3.2. Na halę stalka daje radę o ile oczywiście masz możliwość w miarę swobodnego dobierania miejsca.
przykład http://fototrybus.wo...rnobrzeg-9080/#

85mm użyłem kilka razy podczas meczu w piłkę nożną. Nie ma co się oszukiwać - pomimo tych 120 kilku mm na cropie to ciągle jest krótko i na prawdę trzeba dużo wycinać

przykład
http://fototrybus.wo...-puchar-polski/

Tak jak wercio pisze- najlepszym rozwiązaniem jest mieć coś krótkiego i na drugiej puszcze tele.
Pamiętaj też, że 50 czy 85 nie da Ci takiego fajnego rozmycia jak tele na 200mm
Nie jestem Ateistą - Wierzę w HEAVY METAL \m/^^\m/
Blog i Portfolio

#7 sokolo3012

sokolo3012

Debiutant

• Użytkownik
  • 112 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 19 lipiec 2012 - 16:20

Wlasnie Sigma sie skonczyla. Teraz jest tylko taka ze stabilizacja (ktora do Sony nie ma sensu) i kosztuje 5 tys. to ZA DUZO. Gdzie dostac flinte? w sumie to co jeszcze mam to 55-250 na innym aparacie. A zalezy mi na jakosci, tam gdzie robie zdjecia, moge podchodzic i odchodzic od i do konia jak chce ;)

#8 gaszynski

gaszynski

Papla

• Banned
  • 308 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 28 lipiec 2012 - 20:00

50mm przyda się na jakiejś gali sportów walki, kiedy fotografujesz pod ringiem/klatką. Ewentualnie tak jak pisał TrybeX - na koszykówce pod koszem.
85mm albo 100mm jest bardzo praktyczny na koszykówce, piłce ręcznej czy przy fotografowaniu siatkówki z boku boiska. Jakieś sporty walki, ale to tylko do bardzo ciasnych kadrów.
Wszystko rzecz jasna na cropie.
Mała GO na tych obiektywach jest ich wadą i zaletą. Zaletą - bo jest ładny efekt. Wadą - bo wystarczy delikatnie przestrzelić AF, żeby zdjęcie nie nadawało się do niczego.

Nie piszę już na tym forum - jeżeli masz jakieś pytanie napisz...

#9 barman_pl

barman_pl

Straż Nocna

• Przyjaciele forum
  • 7518 postów
  • LokalizacjaBrzeziny, Łódź
  • SprzętCanonowo

Napisano 29 lipiec 2012 - 04:56

Każdej krótkiej stałki możesz użyć do każdego sportu. Wszystko zależy od tego jakich zdjęć oczekujesz ;).

#10 filozof97

filozof97

Praktika czyni mistrza :-D

• Użytkownik
  • 3316 postów
  • LokalizacjaSiemiatycze
  • Sprzętni gniot sia, ni łamiot sia

Napisano 02 sierpień 2012 - 01:22

jeśli chodzi o fotografię sportową, to podam podejście fotoreporterów sportowych sprzed jakichś 50 lat. Używali oni aparatów małoobrazkowych, filmów średnioczułych wywoływanych drobnoziarniście i dla wysokiej ostrości i obiektywów 35-50mm-nastawionych na czerwone punkty, czyli przysłona 8-11, odległość 10 m- fotografowali w ten sposób cały obszar akcji i kadrowali pod powiększalnikiem to, co ich interesuje. Widać można i tak.

#11 Lenna

Lenna

Nijaki

• Użytkownik
  • 18 postów
  • SprzętCanon EOS 50d

Napisano 03 sierpień 2012 - 21:50

Jeśli chodzi o zdjęcia sportowe wydajniejszym sprzętem będzie jakiś zoom z dobrym światłem. Dużo Pix i można kadrować jak się tylko chce. Stałe obiektywy w zdjęciach sportowych raczej niemają prawa bytu. Wszystko zalezy od tego jaką dokładnie dyscypline sportu będziesz fotografować. Pozdrawiam

#12 nitroactive

nitroactive

Aż Admin Go Lubi

• Użytkownik
  • 2793 postów
  • SprzętCanon 40D, Tokina 28-70 f2.8, Tokina 200 f3.5

Napisano 04 sierpień 2012 - 00:06

Dużo Pix i można kadrować jak się tylko chce.

No nie do końca chyba się z tym zgodzę ;)
Krajobraz Różności
Toivo jää, tie rakkauteen. Tie syvään vaupauteen.

#13 PawelR

PawelR

Aż Admin Go Lubi

• Zwycięzcy
  • 5003 postów
  • LokalizacjaNorwich
  • SprzętLuszczanka z rozmyciem

Napisano 04 sierpień 2012 - 11:38

Dużo Pix i można kadrować jak się tylko chce.

Niestety nitroactive ma rację. To jest nieprawda. Obiektywy też mają pewną rozdzielczość. Matryca może mieć 100 megapixeli ale powiększysz tylko syf, jeśli obiektyw tego nie przeniesie. A nie przeniesie większość.
Paweł Rożenek
http://www.rozenek.com
http://panorama360.photo - moje nowe dziecko www - ZAPRASZAM :)

Nie wiesz jaki kupić aparat, lustrzankę, sprzęt fotograficzny, aparat na komunię czy na gwiazdkę? Dyskutujemy i pomagamy w wyborze, opisujemy aparaty cyfrowe, lustrzanki i kompakty, nowoczesne i kolekcjonerskie. I to nie tylko tak popularnych firm, jak Canon, Nikon, Pentax, Sony czy Panasonic W dziale giełda fotograficzna znajdziesz oferty kupna i sprzedaży sprzętu fotograficznego, wystartowania w konkursie fotograficznym. Fotograficzne forum dyskusyjne to miejsce dla wszystkich wielbicieli fotografii