Skocz do zawartości

Zdjęcie

instrukcja do kiev 4 (po polsku)

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

#1 elizabeth1

elizabeth1

Nijaki

• Użytkownik
  • 4 postów
  • LokalizacjaKraków
  • SprzętLumix DMC-T20

Napisano 18 lipiec 2012 - 14:05

Witam,
jakiś czas temu dostałam aparat kiev4 od dziadka,znam zarys jego historii ale niestety nie wiem jak go obsługiwać...przydałaby się instrukcja obsługi :) najlepiej po polsku. Z góry dzięki :)
Patrycja

#2 wercio

wercio

Pisacz nałogowy :)

• Użytkownik
  • 1165 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • SprzętSprzęt próbowały obgryźć wiewiórki

Napisano 18 lipiec 2012 - 14:08

A google sprawdzałaś? Jedno zernięcie i widać jakieś linki na chomikuj. Po angielsku dostępna bez problemu.

#3 wienczyslaw5

wienczyslaw5

• Moderatorzy
  • 4061 postów
  • LokalizacjaZabłudów
  • SprzętKonica-Minolta Dimage Z 3

Napisano 18 lipiec 2012 - 14:46

A jakie masz problemy ? Aparat prosty jak budowa cepa --- zwykła dalmierzówka --- jakiejś tekstowej instrukcji to nie mam ale w razie czego służę pomocą .
zatwardziały analogowiec --- oby Ci klisza pękła !

#4 elizabeth1

elizabeth1

Nijaki

• Użytkownik
  • 4 postów
  • LokalizacjaKraków
  • SprzętLumix DMC-T20

Napisano 19 lipiec 2012 - 21:20

A google sprawdzałaś? Jedno zernięcie i widać jakieś linki na chomikuj. Po angielsku dostępna bez problemu.

wiem że po angielsku jest -.-' potrzebuje po polsku,niestety mój angielski nie jest jakiś świetny

#5 elizabeth1

elizabeth1

Nijaki

• Użytkownik
  • 4 postów
  • LokalizacjaKraków
  • SprzętLumix DMC-T20

Napisano 19 lipiec 2012 - 21:22

A jakie masz problemy ? Aparat prosty jak budowa cepa --- zwykła dalmierzówka --- jakiejś tekstowej instrukcji to nie mam ale w razie czego służę pomocą .

nie wiem za bardzo co do czego...

#6 wienczyslaw5

wienczyslaw5

• Moderatorzy
  • 4061 postów
  • LokalizacjaZabłudów

Napisano 20 lipiec 2012 - 07:31

Widzę , że trzeba zaczynać od zera ...

Mam nadzieję iż otworzyć aparat i założyć film umiesz więc nie będę tego opisywał .
Pierwsza i najważniejsza rzecz to ustawienie ostrości --- pewnie jesteś przyzwyczajona do tego , że AF sam ustawia ostrość --- tu niestety nie ma czegoś takiego i należy ustawić ręcznie . Jak spojrzysz w celownik to na środku masz taką jaśniejszą plamkę --- teraz jak ostrość jest źle ustawiona to widzisz podwójne kontury obrazu { jak gdyby dwa obrazy --- jeden w celowniku a drugi w tej plamce } --- kręcąc obiektywem należy doprowadzić do pokrycia się tych konturów . Jak dwa obrazy zejdą się w jeden to będzie ostro . Możesz też zamiast kręcenia obiektywem użyć takiej małej zębatki po prawej na górze aparatu --- jak chwycisz aparat to znajduje się ona pod palcem wskazującym prawej ręki . Oba urządzenia są sprzężone i czy użyjesz jednego czy drugiego nieważne --- ważne aby dwa obrazy zeszły się w jeden .
Najlepiej weź aparat i poćwicz to ustawianie " na sucho " bez filmu --- kręcisz obiektywem i widzisz jak kontury schodzą się i rozchodzą --- jak się pokryją to jest dobrze .
Jak to opanujesz daj znać --- przejdziemy do następnego zagadnienia czyli ekspozycji --- tylko napisz mi czy światłomierz w ogóle działa bo od tego zależy dalszy sposób postępowania .

#7 filozof97

filozof97

Praktika czyni mistrza :-D

• Użytkownik
  • 3316 postów
  • LokalizacjaSiemiatycze
  • Sprzętni gniot sia, ni łamiot sia

Napisano 20 lipiec 2012 - 19:47

czy ten aparat ma światłomierz (niektóre kievy 4 nie miały). Co do ostrości- czasem, zanim zaczniesz kręcić(gdy masz nastawione na nieskończoność) musisz przycisnąć ten przycisk na górze przy zębatce do nastawiania ostrości i dopiero wtedy kręcić.

#8 elizabeth1

elizabeth1

Nijaki

• Użytkownik
  • 4 postów
  • LokalizacjaKraków
  • SprzętLumix DMC-T20

Napisano 21 lipiec 2012 - 22:18

Widzę , że trzeba zaczynać od zera ...

Mam nadzieję iż otworzyć aparat i założyć film umiesz więc nie będę tego opisywał .
Pierwsza i najważniejsza rzecz to ustawienie ostrości --- pewnie jesteś przyzwyczajona do tego , że AF sam ustawia ostrość --- tu niestety nie ma czegoś takiego i należy ustawić ręcznie . Jak spojrzysz w celownik to na środku masz taką jaśniejszą plamkę --- teraz jak ostrość jest źle ustawiona to widzisz podwójne kontury obrazu { jak gdyby dwa obrazy --- jeden w celowniku a drugi w tej plamce } --- kręcąc obiektywem należy doprowadzić do pokrycia się tych konturów . Jak dwa obrazy zejdą się w jeden to będzie ostro . Możesz też zamiast kręcenia obiektywem użyć takiej małej zębatki po prawej na górze aparatu --- jak chwycisz aparat to znajduje się ona pod palcem wskazującym prawej ręki . Oba urządzenia są sprzężone i czy użyjesz jednego czy drugiego nieważne --- ważne aby dwa obrazy zeszły się w jeden .
Najlepiej weź aparat i poćwicz to ustawianie " na sucho " bez filmu --- kręcisz obiektywem i widzisz jak kontury schodzą się i rozchodzą --- jak się pokryją to jest dobrze .
Jak to opanujesz daj znać --- przejdziemy do następnego zagadnienia czyli ekspozycji --- tylko napisz mi czy światłomierz w ogóle działa bo od tego zależy dalszy sposób postępowania .

dzięki :) akurat wyjeżdżam na wakacje więc opanuje ustawianie ostrości i dam znać :) z góry dzięki za pomoc :)

#9 Marjory Stewart-Baxter

Marjory Stewart-Baxter

Nijaki

• Użytkownik
  • 15 postów
  • SprzętKiev 4

Napisano 15 czerwiec 2013 - 12:18

Witam serdecznie :)

Znalazłam ten temat dzięki wujkowi Google. Mam problem z ustawieniem czasów w moim  Kievie 4. Mam go dopiero od rana i generalnie jego obsługa nie sprawia mi większych problemów, wcześniej miałam w ręce Kieva 88 i Kieva 60 ale dawno temu. Wiem, że czasy ustawia się w miejscu, gdzie znajduje się pokrętło naciągu kliszy. Słyszałam też, że jest to stosunkowo łatwe do zepsucia a nie chcę żeby mu się coś stało (jestem niesamowitą psują :P).

W związku z tym, moje pytanie jest takie: jak się w nim ustawia czasy? Pytanie być może banalne, ale jak już pisałam nie chcę go zepsuć. Jak na razie bawię się nim "na sucho".

Będę bardzo wdzięczna za pomoc :)

Aga

#10 wienczyslaw5

wienczyslaw5

• Moderatorzy
  • 4061 postów
  • LokalizacjaZabłudów

Napisano 15 czerwiec 2013 - 13:38

Baaaaaaaaaaaaardzo prosto ----- unosisz dysk czasów do góry i przestawiasz na taki czas jaki ci pasuje ---- puszczasz dysk i sam zaskoczy na wybranej wartości . UWAGA !!! Czasy przestawia się tylko i wyłącznie przy napiętej migawce !!! 

#11 Marjory Stewart-Baxter

Marjory Stewart-Baxter

Nijaki

• Użytkownik
  • 15 postów
  • SprzętKiev 4

Napisano 15 czerwiec 2013 - 15:04

ok, dziękuję bardzo :) 

Nie chciałam go zepsuć, a jak tak robię to strasznie "rzęzi", ale chyba działa, sądząc po odgłosach przy pstrykaniu ;)

Na jednej z wielu instrukcji jakie przeczytałam było napisane, że w tym aparacie można ustawić czas również przed naciągnięciem migawki, ale chyba jednak lepiej nie kusić losu.

To w takim razie jeszcze jedno pytanie, mniej ważne. Jak się w nim ściąga obiektyw? 

#12 wienczyslaw5

wienczyslaw5

• Moderatorzy
  • 4061 postów
  • LokalizacjaZabłudów

Napisano 15 czerwiec 2013 - 15:45

Jak się w nim ściąga obiektyw? 

Nie wiem po co chcesz ściągać obiektyw ---- o obiektywach wymiennych do tego aparatu to raczej zapomnij ---- ale jak już chcesz wiedzieć to obiektyw jest zamocowany na bagnecie . Chcąc wyjąc obiektyw z korpusu należy ustawić czerwone kropki na przeciw siebie i pociągnąć za obiektyw . 

ale chyba działa, sądząc po odgłosach przy pstrykaniu

Najlepiej sama sprawdź --- otwórz tylną ściankę i pod światło zobacz czy migawka się otwiera i czy reaguje na zmiany czasów --- jeśli tak to na 99% działa .

#13 Marjory Stewart-Baxter

Marjory Stewart-Baxter

Nijaki

• Użytkownik
  • 15 postów
  • SprzętKiev 4

Napisano 16 czerwiec 2013 - 11:03

Mam niestety kolejne pytanie, myślałam że już większość ogarnęłam, ale jednak nie. Zaczęłam się bawić samowyzwalaczem przy otwartej tylnej klapie. Niestety nie zadziałał prawidłowo, migawka nie pstryknęła tylko została otwarta. Na szczęście po naciągnięciu migawki i normalnym pstryknięciu wszystko wróciło do normy. Czas miałam ustawiony na 1/125 albo 1/250, nie pamiętam, jakoś w tych granicach. Próba oczywiście na sucho.

Co mogło być przyczyną takiego zachowania się migawki? Skoro wszystko już jest w normie to nie muszę go zanosić do specjalisty, czy jednak warto? Jakie jest ryzyko że taka sytuacja się powtórzy?

#14 wienczyslaw5

wienczyslaw5

• Moderatorzy
  • 4061 postów
  • LokalizacjaZabłudów

Napisano 16 czerwiec 2013 - 11:32

Myślę , że w tak starym aparacie samowyzwalacz ma prawo szwankować ---- lepiej go po prostu nie używać .

I nie bierz tak strasznie do głowy ---- to prosty mechaniczny aparat w którym nie ma co popsuć ---- no chyba , że młotkiem  :razz: .

A powiedz mi jeszcze --- to wersja ze światłomierzem czy bez ? 

Nie wiesz jaki kupić aparat, lustrzankę, sprzęt fotograficzny, aparat na komunię czy na gwiazdkę? Dyskutujemy i pomagamy w wyborze, opisujemy aparaty cyfrowe, lustrzanki i kompakty, nowoczesne i kolekcjonerskie. I to nie tylko tak popularnych firm, jak Canon, Nikon, Pentax, Sony czy Panasonic W dziale giełda fotograficzna znajdziesz oferty kupna i sprzedaży sprzętu fotograficznego, wystartowania w konkursie fotograficznym. Fotograficzne forum dyskusyjne to miejsce dla wszystkich wielbicieli fotografii