Skocz do zawartości

Zdjęcie

Monitor do obróbki zdjęć

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#1 botak25

botak25

Nijaki

• Użytkownik
  • 10 postów
  • SprzętNikon D700; NIKKOR 24-70mm f/2,8G ED; NIKKOR AF-S 50 mm 50 f/1.4G

Napisano 26 czerwiec 2012 - 10:34

Witam,

Mam mały problem nad wyborem monitora do obróbki zdjęć. Jak narazie pracuję na Benq (jest dość stary i przekłamuje z kolorami)
Myślałem nad zakupem LED
Monitor 22" LG E2251S-BN Full HD LED MATOWY

, ale nie wiem jak to będzie się miało do kolorów podczs pracy. (żeby biała suknia nie wyszła jednolita, bez cieni, a ciemne kolory za bardzo intensywne)

Może ktoś z was pracował już na monitorach LED? Bardzo proszę o opinie :wink:

Pozdrawiam Marcin

#2 SoA II

SoA II

Stały bywalec

• Użytkownik
  • 756 postów

Napisano 26 czerwiec 2012 - 10:46

Nie oczekuj od monitora za 400 zł że bedzie się nadawał do obrabiania zdjęć w celach komercyjnych.
Do tego potrzeba sprzętu ciut droższego i przede wszystkim kalibrowanego regularnie.
A do amatorskiej obróbki może być.

#3 nitroactive

nitroactive

Aż Admin Go Lubi

• Użytkownik
  • 2808 postów
  • SprzętCanon 40D, Tokina 28-70 f2.8, Tokina 200 f3.5

Napisano 26 czerwiec 2012 - 11:41

Moim zdaniem, kup jakąś dobrą używkę z matrycą PVA lub IPS, skalibruj i będzie lepiej niż LEDy niekalibrowane ;)
Krajobraz Różności
Toivo jää, tie rakkauteen. Tie syvään vaupauteen.

#4 botak25

botak25

Nijaki

• Użytkownik
  • 10 postów

Napisano 26 czerwiec 2012 - 12:12

Tu nie chodzi o kase. Mogę wydać ok 1500 zł. Nie wiem tylko czy będę potrafił sam go kalibrować. SoA II napisałeś "kalibrowanego regularnie" mam rozumieć że często trzeba go kalibrować???

#5 SoA II

SoA II

Stały bywalec

• Użytkownik
  • 756 postów

Napisano 26 czerwiec 2012 - 12:50

Tak często jak trzeba, mój znajomy który robi głównie grafikę do druku kalibruje o ile się nie mylę raz w tygodniu.
Oczywiście mówiac "kalibracja" mam na myśli kalibrację sprzętową, programową można bowiem o kant dupy potłuc :)

#6 nitroactive

nitroactive

Aż Admin Go Lubi

• Użytkownik
  • 2808 postów
  • SprzętCanon 40D, Tokina 28-70 f2.8, Tokina 200 f3.5

Napisano 26 czerwiec 2012 - 14:35

Czyli lepiej kupić tańszy monitor z dobrą matrycą, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na sprzęt do kalibracji i masz wszystko czego ci potrzeba od tej strony :)
Krajobraz Różności
Toivo jää, tie rakkauteen. Tie syvään vaupauteen.

#7 botak25

botak25

Nijaki

• Użytkownik
  • 10 postów

Napisano 26 czerwiec 2012 - 15:41

A co myślicie o tym?

WIELODOTYKOWY MONITOR DELL ST2220T IPS! FULL HD FV

LG M2382D TV matryca IPS MPEG4 USB Divx MKV pilot

http://allegro.pl/wi...2418941975.html
http://allegro.pl/lg...2433181952.html

powyżej link odnośnie monitorów które mnie interesują. Są warte swej ceny i nadają się do pracy?

#8 SoA II

SoA II

Stały bywalec

• Użytkownik
  • 756 postów

Napisano 27 czerwiec 2012 - 07:30

To są zabawki, nie patrz na takie bajery, no chyba że musisz w trakcie obrabiania fot Klan oglądać.

#9 botak25

botak25

Nijaki

• Użytkownik
  • 10 postów

Napisano 27 czerwiec 2012 - 09:51

Tak myślałem, że to zabawki, ale sam siebie chciałem oszukać :wink:

Wynalazłem jeszcze EIZO SX2262W-BK panel typu S-PVA, a panel klasy IPS kosztuje prawie 6000 zł więc chyba zdecyduję się na EIZO SX2262W-BK.

Co myślicie, o tym monitorze?
http://winmar.pl/p6124,EIZO_Monitor_LCD_22_SX2262W-BK.html

#10 SoA II

SoA II

Stały bywalec

• Użytkownik
  • 756 postów

Napisano 27 czerwiec 2012 - 10:31

Daj se siana z EIZO.
Jak masz małe biurko:
http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/442020
Jak masz duże biurko:
http://www.ceneo.pl/3263491

#11 wercio

wercio

Pisacz nałogowy :)

• Użytkownik
  • 1165 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • SprzętSprzęt próbowały obgryźć wiewiórki

Napisano 27 czerwiec 2012 - 12:09

Eizo to najlepsze monitory. Wszystkie można kalibrować sprzętowo. Kalibrację monitora należy przeprowadzać co 50 godzin pracy. W tej chwili jedynie sensownie daje się kalibrować monitory z jarzeniówkami, z ledami są problemy.

#12 SoA II

SoA II

Stały bywalec

• Użytkownik
  • 756 postów

Napisano 27 czerwiec 2012 - 12:22

Eizo to najlepsze monitory.

A Enzo Ferrari robił najlepsze samochody, taka sama "prawda" :)

Wszystkie można kalibrować sprzętowo

Wszystkie "ejzole" czy monitory w ogóle? Bo i w pierwszym i drugim przypadku bedzie to prawda, ale niektórych monitorów kalibrować zwyczajnie nie ma po co bo nic nie zyskamy.

Kalibrację monitora należy przeprowadzać co 50 godzin pracy

Dyskusyjne, napisałem wyżej "raz w tygodniu" ale dotyczyło to profesjonalisty robiacego projekty za ciężkie pieniądze. Dla amatora wystarczy jedna kalibracja na rok albo i na zawsze.

#13 wercio

wercio

Pisacz nałogowy :)

• Użytkownik
  • 1165 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • SprzętSprzęt próbowały obgryźć wiewiórki

Napisano 27 czerwiec 2012 - 12:43

Właśnie nie starczy raz na rok. Świetlówki się wypalają i niestety dla różnych barw różnie świecą. Byłem niedawno na szkoleniu w Eizo i mówili o tym. Może amator nie raz na 50 godzin, ale nie raz na rok. Po roku możesz mieć 2000 godzin świecenia. To już bardzo dużo.
Eizo umożliwia kalibrację sprzętową. Większość monitorów można kalibrować tylko przez ustawienia karty graficznej. W przypadku kalibracji sprzętowej jest to kalibracja samego monitora. W przypadku kalibracji sterownika karty tracimy część zakresu barw. Należy pamiętać też, że wiele monitorów nie obsługuje nawet zakresu sRGB. Więc kalibracja niewiele da. Eizo mają większą przestrzeń barwną, wychodzącą za sRGB.
W przypadku monitora do obróbki zdjęć ważne są też kąty widzenia. Niestety sporo monitorów jest takich, że inne kolory widzimy na górze inne na dole, a przesunięcie głowy w dół o 15 cm zmienia kolorystykę. Przed zakupem monitora warto się temu przyjrzeć. Czy nie ma dużych zmian jasności, zmian barwy. Pracowałem przy monitorze biurowym, gdzie biały kolor był na środku, na gorze było niebieskawo, na dole czerwono.

#14 Olson

Olson

Debiutant

• Użytkownik
  • 115 postów
  • Sprzętnikon d5100 + nikkor 18-105 VR + tamron 70-300 VC

Napisano 24 luty 2013 - 00:44

Podepnę się :)

Jestem bardzo nie-zaawansowanym amatorem, ale lubie się pobawić w Photoshopie. Polecono mi taki monitorek: http://www.morele.ne...dpixele-429971/ ?

Myślicie, że spokojnie da radę? 

Nie wiesz jaki kupić aparat, lustrzankę, sprzęt fotograficzny, aparat na komunię czy na gwiazdkę? Dyskutujemy i pomagamy w wyborze, opisujemy aparaty cyfrowe, lustrzanki i kompakty, nowoczesne i kolekcjonerskie. I to nie tylko tak popularnych firm, jak Canon, Nikon, Pentax, Sony czy Panasonic W dziale giełda fotograficzna znajdziesz oferty kupna i sprzedaży sprzętu fotograficznego, wystartowania w konkursie fotograficznym. Fotograficzne forum dyskusyjne to miejsce dla wszystkich wielbicieli fotografii