Skocz do zawartości

Zdjęcie

Recenzja kilku ap. foto ZSSR

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
53 odpowiedzi w tym temacie

#1 Preskaler

Preskaler

Stary wyga

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 7959 postów
  • LokalizacjaKrosno
  • SprzętRóżny

Napisano 27 styczeń 2009 - 10:48

„Smiena 8 M" - aparat przystosowany do błony małoobrazkowej 35 mm, format zdjęć 24 x 36 mm, obiektyw niewymienny o otworze 1:2,8 i ogniskowej 40 mm nastawiany na odległo?ć fotografowanego przedmiotu według odpowiedniej skali. Skala ta wyposażona jest również w symbole: „portret", „grupa", „krajobraz", które ułatwiaj? szybkie nastawienie na ostro?ć. Celownik lunetkowy. Migawka centralna od 1/15 do 1/250 s oraz B, gniazdko synchronizacyjne do lamp błyskowych. Skala migawki ma oznaczenia symboliczne odnosz?ce się do panuj?cej w czasie zdjęć pogody. Skala przysłony obiektywu wyposażona jest równocze?nie w oznaczenia dotycz?ce czuło?ci użytej do zdjęć błony. Po nastawieniu tej czuło?ci (co jest równoznaczne z nastawieniem okre?lonego otworu przysłony) wystarczy nastawić na skali migawki odpowiedni symbol pogody, aby uzyskać czas na?wietlania, gwarantuj?cy prawidłow? ekspozycję. W aparat wbudowana jest więc półautomatyczna tabelka na?wietlań. Aparat nadaje się do wykonywania zdjęć typu pami?tkowego.

„Czajka II" - aparat przystosowany do błony małoobrazkowej 35 mm, format zdjęć „połówkowy", czyli 18 x 24 mm. Obiektyw wymienny 1:2,8/28mm, wkręcany na gwint. Migawka centralna, umieszczona z tyłu zaraz za obiektywem, czasy od 1/30 do 1/250 s oraz B. Gniazdko synchronizacyjne do, lamp
błyskowych. Celownik lunetkowy. Szybki przesuw błony dĽwigni?. Aparat przeznaczony głównie do wykonywania zdjęć pami?tkowych, dzięki niewielkim wymiarom bardzo wygodny w podróży. A oto aparaty należ?ce do klasy ?redniej, które z powodzeniem zastosować można nie tylko przy wykonywaniu zdjęć pami?tkowych, lecz również w fotografii reportażowej, turystycznej, krajoznawczej, sportowej, rodzinnej itp.

„Zorka 4" - aparat przystosowany do błony małoobrazkowej 35 mm, format zdjęć 24 x 36 mm, odejmowana tylna ?cianka aparatu, obiektyw standardowy 1:2/50 mm, obiektywy wymienne wkręcane na gwint o ogniskowych od 28 mm do 135 mm. Dalmierz sprzężony z obiektywem, przy czym dalmierz znajduje się w polu widzenia celownika lunetkowe-go aparatu. Migawka szczelinowa o czasach otwarcia od 1 s do 1/1000 s oraz B, gniazdko synchronizacyjne dla lamp błyskowych. Przesuw błony gałk?. Wbudowany w aparat samowyzwalacz.

„Zorka 4 K" - różni się od poprzedniego modelu jedynie zastosowaniem zamiast gałki, dĽwigni umożliwiaj?cej szybki przesuw błony.

„Fed 3" - aparat małoobrazkowy na błonę 35 mm, format zdjęć 24 x 36 mm. Migawka szczelinowa o czasach od 1 s do 1/500 s oraz B. Możliwo?ć synchronizacji lampy błyskowej, samowyzwalacz. Celownik lunetkowy wraz z dalmierzem, szybki przesuw błony. Obiektyw standardowy 1:2,8/52,4 mm. Możliwo?ć stosowania obiektywów wymiennych.

„Fed 4" - różni się od modelu poprzedniego tym, że ma wbudowany ?wiatłomierz fotoelektryczny, którego fotoelement umieszczony jest nieco powyżej obiektywu. Wskazania ?wiatłomierza obserwować można w specjalnym okienku na górnej ?ciance aparatu. Zgodnie ze wskazaniami tego ?wiatłomierza należy nastawić migawkę i przysłonę obiektywu w aparacie.

„Kijew 4" - aparat na błonę małoobrazkow? 35 mm, format zdjęć 24 x 36 mm, konstrukcja aparatu bardzo podobna do starego modelu przedwojennego aparatu Conta. Migawka szczelinowa wykonana w postaci metalowej żaluzji o przebiegu pionowym, czasy otwarcia od 1/2 do 1/1250 s oraz B. Celownik lunetkowy, dalmierz sprzężony z obiektywem. Obiektyw standardowy 1 : 2/50 mm może być wymieniony na obiektywy o innych ogniskowych. Obiektywy dodatkpwe do tego aparatu
nie s? jednak łatwe do nabycia, importowane s? bowiem sporadycznie. Nad obiektywem wbudowany jest ?wiatłomierz fotoelektryczny, którego wskazania odczytywać można od góry i według nich nastawiać warunki ekspozycji. Aparat wyposażony jest w samowyzwalacz. Tylna ?cianka aparatu otwierana. Gniazdko synchronizacyjne dla lampy błyskowej.

„Kijew 4 A" - w swoich parametrach podstawowych jest identyczny z modelem poprzednim. Nie ma jedynie ?wiatłomierza.

„Zenit B" - lustrzanka jednoobiektywowa przystosowana do błon małoobrazkowych 35 mm, format zdjęć 24 x 36 mm. Obiektyw standardowy 1 : 2/50 mm, wymienny, z możliwo?ci? użycia wielu obiektywów o różnych ogniskowych. Ponieważ przed kilku laty znormalizowano w tych aparatach gwint w gnieĽdzie, w które wkręca się obiektywy, istnieje więc możliwo?ć używania w „Zenitach" obiektywów od aparatów „Praktica", jak też innych elementów wyposażenia dodatkowego. „Zenit" ma na stałe wbudowany pryzmat pentagonalny. Migawka szczelinowa o czasach 1/30 do 1/500 s oraz B, gniazdko synchronizacyjne do lamp błyskowych.

„Zenit E" - różni się od poprzedniego jedynie tym, że ma wbudowany nad obiektywem ?wiatłomierz fotoelektryczny, który nie jest sprzężony z mechanizmem aparatu.

„Zenit 80" - lustrzanka jednoobiektywowa przystosowana do błon zwojowych typu 120 (błony 6 x 9), format zdjęć 6x6 cm. Aparat systemowy najwyższej klasy, obiektyw standardowy 1 . 2,8/80 mm może być wymieniony na obiektyw o ogniskowej 65 mm lub ogniskowej 300 mm. Aparat ma wymienne kasety, tak że bez za?wietlania błony można w czasie zdjęć zmieniać gatunki błony. Aparat wyposażony jest w migawkę szczelinow? o żaluzjach wykonanych 2 cienkiej folii stalowej, czasy otwarcia migawki 1/2 do 1/500s oraz B. Gniazdko synchronizacyjne do lamp błyskowych.
Opisane wyżej aparaty produkcji radzieckiej to te, jakie były już w sprzedaży na naszym rynku. Wiemy jednak o tym, że w ZSRR opracowuje się coraz to nowe modele aparatów, być może więc, że zanim artykuł ten dotrze do r?k Czytelników, niektóre z tych nowych aparatów pokaż? się i w naszych sklepach.

#2 sledzik

sledzik

Stary wyga

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 2299 postów
  • LokalizacjaSzczecinek, Szczecin
  • Sprzęta700

Napisano 27 styczeń 2009 - 13:06

Mam takie pytanie do 'Fed 5w', może kto? co? o nim wie, bo posiadam takie có? w domu i chciałabym co? o nim poczytać, a szukałam już w necie i nic nie znalazłam.

edit.
dzięki ;)
Licence to Interpret Starring: The Viola Player - agent 000, or even less... "My name is Player, Viola Player"

#3 wienczyslaw5

wienczyslaw5

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 4877 postów
  • LokalizacjaZabłudów
  • SprzętKonica-Minolta Dimage Z 3

Napisano 27 styczeń 2009 - 14:42

Po pierwsze to słabo szukała? --- opisów Feda 5 B jest zatrzęsienie . Po drugie to stara radziecka dalmierzówka --- jak nie masz odrobiny zacięcia w fotografii to lepiej sobie odpu?ć .

[ Dodano: 2009-01-27, 14:49 ]
tu masz tak na szybko ... http://foto.recenzja.pl/Subjects-index- ... id-35.html
zatwardziały analogowiec --- oby Ci klisza pękła !

#4 Preskaler

Preskaler

Stary wyga

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 7959 postów
  • LokalizacjaKrosno
  • SprzętRóżny

Napisano 27 styczeń 2009 - 15:55

A tutaj jeszcze jeden opis.
http://www.foto.okay...araty/fed_5.htm
Uwaga! Rosyjska literka "B" powinna być czytana jako "We" i po polsku trzeba pisać "W".

#5 sledzik

sledzik

Stary wyga

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 2299 postów
  • Sprzęta700

Napisano 27 styczeń 2009 - 16:05

Wiem, znam na tyle rosyjski ^^. Dzięki jeszcze raz, miałam go przetestować teraz, w ferie, ale ponoć co? nie działa i miałam go zanie?ć do naprawy ale nie wyszło. Z tego co rodzice mówi?, to bardzo dobry aparat.
Licence to Interpret Starring: The Viola Player - agent 000, or even less... "My name is Player, Viola Player"

#6 wienczyslaw5

wienczyslaw5

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 4877 postów
  • LokalizacjaZabłudów

Napisano 27 styczeń 2009 - 16:36

Z tego co rodzice mówi?, to bardzo dobry aparat.

Dobry to on był ...... jak Twoi rodzice byli nastolatkami a tylko dlatego , że innych nie było . Ustawianie ostro?ci na plamke w celowniku i brak ?wiatłomierza ---- oj czarno ja to widzę .

#7 sledzik

sledzik

Stary wyga

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 2299 postów
  • Sprzęta700

Napisano 27 styczeń 2009 - 16:40

Wiem, ciężko jest ustawić ostro?ć, próbowałam 'na sucho', ale widziałam zdjęcia, które robili tym aparatem, i służył nam dosyć długo, bo jak byłam w podstawówce, to co? padło.

#8 wienczyslaw5

wienczyslaw5

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 4877 postów
  • LokalizacjaZabłudów

Napisano 27 styczeń 2009 - 16:49

Jak już chcesz robić zdięcia analogiem to zamiast naprawiac tego Feda kup lustrzanke np. Zenita TTL --- koszt zakupu bedzie pewnie niższy od kosztu naprawy .

#9 sledzik

sledzik

Stary wyga

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 2299 postów
  • Sprzęta700

Napisano 27 styczeń 2009 - 19:42

Nie zamierzam go naprawiać, tylko kupię krótk? kliszę, zrobię parę zdjęć i zobaczę co i jak. Kupować też nie mam zamiaru, przynajmniej nie analoga, bo ja raczej nie umiem robić dobrych zdjęć i szkoda mi kasy na wywoływanie i klisze, no ale nie ważne.

#10 wienczyslaw5

wienczyslaw5

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 4877 postów
  • LokalizacjaZabłudów

Napisano 27 styczeń 2009 - 19:57

bo ja raczej nie umiem robić dobrych zdjęć

To jak zamierzasz się nauczyć ? cyfr? ???????????

#11 sledzik

sledzik

Stary wyga

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 2299 postów
  • Sprzęta700

Napisano 27 styczeń 2009 - 20:00

Cyfr?, mam układ z rodzicami, i jest szansa, że na koniec roku dostanę lustrzankę (cyfrow?). A narazie zostaje bawić się tym co mam, albo kupić kliszę.
Ale to chyba OT ^^

#12 Preskaler

Preskaler

Stary wyga

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 7959 postów
  • LokalizacjaKrosno
  • SprzętRóżny

Napisano 27 styczeń 2009 - 21:54

Spróbuj kupić B&W negatywy! Sam będziesz mógł wywoływać. Wtedy będzie taniej.

#13 FlatEric

FlatEric

Stary wyga

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 2817 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Sprzęt135 & 120 & SL & 1/2.5" & 1/2.3"

Napisano 01 kwiecień 2009 - 10:46

Dzień dobry,

Pozwolę sobie tradycyjnie pomalkontencić.

„Smiena 8 M" - aparat przystosowany do błony małoobrazkowej 35 mm, format zdjęć 24 x 36 mm, obiektyw niewymienny o otworze 1:2,8

Trochę go rozja?niłe?. ;-) Smienowski tryplet T-43 ma jasno?ć ledwo 1:4.
Coby o smienie nie mówić, to jest to bardzo niedoceniany aparat. Obiektyw, zwłaszcza po przymknięciu, rysuje bez zarzutu, zero dystorsji. A migawka centralna bije wszystkie fedy i zenity elastyczno?ci? stosowania lampy błyskowej.
Smieny maj? tradycyjnie jedn? wadę - beznadziejnie niedokładny celownik, najlepszy chyba w najstarszej, pierwszej serii (Smiena...Smiena-4)

Pzdr

Grzesiu

EDIT:
Ups, przecież to s? opisy z Kreysera czy innego Pękosławskiego. :-?

#14 Preskaler

Preskaler

Stary wyga

• Uzytkownik pełnoprawny
  • 7959 postów
  • LokalizacjaKrosno
  • SprzętRóżny

Napisano 01 kwiecień 2009 - 11:48

Trochę go rozja?niłe?. :D

Pewnie masz rację. Ja to napisałem na podstawie tekstu z "Młodego Technika" z lat 70-tych. I nie zastanawiałem się nad tym.
Dzięki za sprostowanie i uzupełnienie!