Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czym wyczyscic szklo od obiektywu?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 th@les

th@les

Debiutant

• Użytkownik
  • 130 postów
  • LokalizacjaBastia
  • SprzętNikon

Napisano 11 luty 2012 - 18:32

Poprosze o porade.Jak i czym wyczyscic szklo obiektywu z naciekow?Podejrzewam,ze ktos w trakcie robienia portretu duzo rozmawial i po prostu "oplul" obiektyw,ktory niestety nie ma filtra.Maga to byc tez pozostalosci po deszczu . Kupilem ten obiektyw i oczywiscie bylem poinformowany w jakim jest stanie.To jest Nikor 50 mm f/1,8 za cene 55 euro.Zadnej ryski,tylko te plamki...Mam kawalek orchy ale obawiam sie,ze moze byc tam jakies ziarenko,ktore porysuje szklo.Oczywiscie dziekuje za wszystkie posty.

#2 mati113

mati113

Aż Admin Go Lubi

• Użytkownik
  • 8385 postów
  • LokalizacjaBytom
  • SprzętCanon

Napisano 11 luty 2012 - 18:41

Szmatka z mikrofibry
Fotografując staraj się pokazać to czego bez ciebie nikt by nie zobaczył

#3 Head_DNB

Head_DNB

Aż Admin Go Lubi

• Przyjaciele forum
  • 2325 postów
  • LokalizacjaKutno

Napisano 11 luty 2012 - 19:20

Specjalny płyn do czyszczenia optyki dostępny w każdym sklepie foto ( rozcieńczony izopropanol).
Na chwile tu jestem tylko na chwile ......

#4 fis

fis

Papla

• Użytkownik
  • 370 postów
  • LokalizacjaLeszno
  • SprzętK-r kit

Napisano 11 luty 2012 - 23:12

Moga to być nieskuteczne zabiegi, bo tak samo może wygladać uszkodzenie powłok...

#5 th@les

th@les

Debiutant

• Użytkownik
  • 130 postów
  • LokalizacjaBastia
  • SprzętNikon

Napisano 12 luty 2012 - 02:30

Powloki nie sa uszkodzone bo te zacieki sie rozmazuja (probowalem zetrzec delikatnie ircha ale sie balem mocniej docisnac).

#6 Marcolini

Marcolini

Aż Admin Go Lubi

• Moderatorzy
  • 7068 postów
  • LokalizacjaKraków
  • SprzętCanon / Nikon / Yashica

Napisano 12 luty 2012 - 08:00

To zwykly plyn do czyszczenia Opticlean Ultra - polac, palcem rozmyc po szkle dokladnie , i ircha albo mikrofibra. Najierw raz, ewentualnie do czystego drugi raz (suchym kawalkiem) - ewentualnie tzw "mokrymi" chusteczkami do okularow trzec delikatnie.
"Przestań robić zdjęcia, zacznij tworzyć fotografię"

Jeżeli zdjęcie jest nieudane, to pewnie nie podeszło się wystarczająco blisko - Robert Capy

#7 adamsawi

adamsawi

Stały bywalec

• Użytkownik
  • 644 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Stargard
  • Sprzętnie za ciekawy ;)

Napisano 12 luty 2012 - 11:19

Dając obiektywy do naprawy i czyszczenia w szczecinie, gość pierwsze co robił to na patyczek nawijał watkę i benzyną ekstrakcyjną. Operacja ta dawała mu informację czy jest sens rozbierać obiektyw do dalszego czyszczenia i naprawy, miałem plamy na soczewkach i też nie mogłem żadnym płynem wyczyścić (jeden obiektyw rozbierał bo miał plamy wewnątrz). Gość mówił ze najgorsze są paluchy (bo tłuste) i jak się nie dba o szkła to potem ten tłuszcz jest bardzo trudny do wyczyszczenia. Ja sam czyszczę w ten sposób delikatnie i powoli, trwa około 5 do 7 min, ale są naprawdę czyste.

wszystko, co jest napisane powyżej to moja osobista opinia i w żadnym wypadku nie jest "ostateczna prawda"

Nie wiesz jaki kupić aparat, lustrzankę, sprzęt fotograficzny, aparat na komunię czy na gwiazdkę? Dyskutujemy i pomagamy w wyborze, opisujemy aparaty cyfrowe, lustrzanki i kompakty, nowoczesne i kolekcjonerskie. I to nie tylko tak popularnych firm, jak Canon, Nikon, Pentax, Sony czy Panasonic W dziale giełda fotograficzna znajdziesz oferty kupna i sprzedaży sprzętu fotograficznego, wystartowania w konkursie fotograficznym. Fotograficzne forum dyskusyjne to miejsce dla wszystkich wielbicieli fotografii