Skocz do zawartości

Zdjęcie

Tulipan do obiektywu.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 speshy

speshy

Nijaki

• Użytkownik
  • 53 postów
  • SprzętCanon EOS 500D

Napisano 24 styczeń 2012 - 19:32

A wiec chciala bym kupic 'tulipan' do obiektywow:
canon 50mm
canon 18-55mm
Pytania sa takie:
Jaki tulipan byl by dobry dla kazdego z powyzszych obiektywow, chodzi mi o to czy lepszy jest tulipan czy moze taki pelny tulipan bez wyciec? (dla kazdego po jednym)
Jaka dlugosc czy tez glebokos powinnien byc taki tulipan?
Czym sie roznia od siebie, pelny i normalny tulipan?
Jestem w tym zielona.
Z gory dzieki, jak sie zle wyrazilam to przepraszam ^^.

#2 Dadziuk

Dadziuk

Stały bywalec

• Użytkownik
  • 639 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • SprzętSony

Napisano 24 styczeń 2012 - 19:36

1s w google

Dołączona grafika

Kup tulipany z takimi oznaczeniami jak na zdjęciu

#3 js70

js70

Debiutant

• Użytkownik
  • 92 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • SprzętNikon

Napisano 24 styczeń 2012 - 20:17

Faktycznie lepiej kupić dedykowane, niekoniecznie oryginalne(ale zgodne z oznaczeniami podanymi powyżej). Uważaj na uniwersalne tulipany wkręcane w miejsce mocowania filtrów. U mnie w obiektywie nikkora nie dało się używać, były zaciemnione rogi na ogniskowej 18-20. Jak już ma być uniwersalna osłona przeciwsłoneczna do obu obiektywów (rozumiem, że średnica jest taka sama) to dobrze się sprawdzają takie gumowe składane osłony np tego typu
http://aukcja.interia.pl/gumowa-oslona-przeciwsloneczna-3-pozycyjna-55mm-i2027355126.html
(oczywiście średnica zależy od twoich obiektywów.
D80+grip/ Nikkor 18-135/Nikkor 28-85/Helios 44-2+pierścienie/Revueon 135 2.8/ Sigma 70-300/Metz 44AF1/ SB 600

#4 Marcolini

Marcolini

Aż Admin Go Lubi

• Moderatorzy
  • 7401 postów
  • LokalizacjaKraków
  • SprzętCanon / Nikon / Yashica

Napisano 24 styczeń 2012 - 20:18

Oslony sa dedykowane do kazdego obiektywu.
Tulipan (ten z wycieciami) stosuje sie do obiektywow, w ktorym przednia czesc sie nie obraca (nie kreci mordka)
W przecienym razie uzywa sie oslon bez wyciec tzw doniczek .

I tak jak kolega wczesniej pkazl na zdjeciach - do kazdego jest przyporzadkowane oznaczenie i moze byc stosowany do wskazanych typow (czasem ta sama oslona do kilku, ale to podaje producent)
"Przestań robić zdjęcia, zacznij tworzyć fotografię"

Krytykować – to znaczy dowieść autorowi, że nie robi tego tak, jakbym ja to zrobił, gdybym potrafił. - K. Čapek

#5 speshy

speshy

Nijaki

• Użytkownik
  • 53 postów
  • SprzętCanon EOS 500D

Napisano 24 styczeń 2012 - 20:55

Dziekuje wam wszystkim za pomoc ;)

Nie wiesz jaki kupić aparat, lustrzankę, sprzęt fotograficzny, aparat na komunię czy na gwiazdkę? Dyskutujemy i pomagamy w wyborze, opisujemy aparaty cyfrowe, lustrzanki i kompakty, nowoczesne i kolekcjonerskie. I to nie tylko tak popularnych firm, jak Canon, Nikon, Pentax, Sony czy Panasonic W dziale giełda fotograficzna znajdziesz oferty kupna i sprzedaży sprzętu fotograficznego, wystartowania w konkursie fotograficznym. Fotograficzne forum dyskusyjne to miejsce dla wszystkich wielbicieli fotografii