Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jaki dyfuzor do lampy błyskowej?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Krystian

Krystian

Dyskutant

• Użytkownik
  • 856 postów
  • LokalizacjaJaworzno
  • SprzętZadowalający

Napisano 27 grudzień 2010 - 21:18

Cześć wam. Chciałem zapytać czy do Fotografii Portretowej jest niezbędny dyfuzor przy lampie błyskowej i jeśli tak, to jakiego typu.?
http://allegro.pl/dyfuzor-softbox-do-canon-nikon-sony-pentax-metz-m-i1357442829.html Np. coś takiego.?

Liczę na pomoc.
"Opowiedz swoje życie zdjęciami.."

#2 maciom96

maciom96

Stały bywalec

• Użytkownik
  • 718 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Sprzęt450D

Napisano 27 grudzień 2010 - 21:27

nie jest niezbędny. Jeśli nie wiesz czy jest niezbędny to pewnie nie wiesz do czego on służy czyż nie? - Dyfuzor ma rozpraszać światło jakie daje lampa błyskowa na takie bez ostrych cieni, równomiernie rozprowadzone po całej skórze. Lampa błyskowa sama w sobie daje dość ostre światło, dające ostre cienie i bardzo podkreślające wszystkie niedoskonałości twarzy - wybór między światłem miękkim a ostrym należy do Ciebie i wiele ciekawych zdjęć powstaje właśnie z mądrego operowania właśnie ostrym światłem

no i jeszcze coś, im większa powierzchnia rozpraszająca i im dalej położona jest lampa od tej powierzchni tym światło będzie bardziej rozproszone, w podanym softboxie światło (przynajmniej z tej reguły) nie będzie zbyt miękkie, proponuje jakąś parasolkę rozpraszającą białą - a jeśli ma się więcej środków na koncie to softbox

Użytkownik maciom96 edytował ten post 27 grudzień 2010 - 21:29

C 450d

Push me baby Dołączona grafika

#3 Krystian

Krystian

Dyskutant

• Użytkownik
  • 856 postów
  • LokalizacjaJaworzno
  • SprzętZadowalający

Napisano 27 grudzień 2010 - 21:44

Wiem do czego służy.. Chciałem się po prostu upewnić i zapytać czy warto zakupić.

#4 Marcolini

Marcolini

Aż Admin Go Lubi

• Moderatorzy
  • 7016 postów
  • LokalizacjaKraków
  • SprzętCanon / Nikon / Yashica

Napisano 27 grudzień 2010 - 21:51

warto zdecydowanie - a nawet mocowanie uniwersalne i parasolke . Cokolwiek, byle swiatlo bylo miekkie
"Przestań robić zdjęcia, zacznij tworzyć fotografię"

Jeżeli zdjęcie jest nieudane, to pewnie nie podeszło się wystarczająco blisko - Robert Capy

#5 maciom96

maciom96

Stały bywalec

• Użytkownik
  • 718 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Sprzęt450D

Napisano 27 grudzień 2010 - 21:53

Wiem do czego służy.. Chciałem się po prostu upewnić i zapytać czy warto zakupić.

no i na to nie ma jednej odpowiedzi gdyż jak napisałem wyżej są różne oswietlenia w zależności od zachcianego efektu

C 450d

Push me baby Dołączona grafika

#6 Krystian

Krystian

Dyskutant

• Użytkownik
  • 856 postów
  • LokalizacjaJaworzno
  • SprzętZadowalający

Napisano 28 grudzień 2010 - 01:19

Dzięki za pomoc ;)

#7 Grimes

Grimes

Wujek Google

• Administratorzy
  • 6949 postów
  • LokalizacjaChełmża
  • SprzętSONY i analog

Napisano 28 grudzień 2010 - 08:37

Ten dyfuzor nawet nieźle daje radę. Wiadomo, że to półśrodek, ale zawsze jest lepiej jak ostry błysk prosto z lampiona.
Może to jej urok. Może to Photoshop :P
Tu lajkować!
Zobacz fotoblog
Ja też chcę pare plusików do lansu, więc jak pomogłem, wciśnij :)

#8 rev

rev

Aż Admin Go Lubi

• Moderatorzy
  • 5332 postów
  • SprzętCanon

Napisano 28 grudzień 2010 - 11:38

no nad rzeczami za 10 zł sie nie warto zastanawiać, ale brać
takie coś sie bardzo przydaje, nie tylko przy portretach, ale i przy rzeczach, nawet na głupich "imieninach u cioci" dyfuzor sie przydaje (bo po oczach ich nie wali)
mały kawałeczek białego plastiku, a ile daje szczęścia

#9 Marcolini

Marcolini

Aż Admin Go Lubi

• Moderatorzy
  • 7016 postów
  • LokalizacjaKraków
  • SprzętCanon / Nikon / Yashica

Napisano 28 grudzień 2010 - 11:53

:thumbsup3: święte słowa
"Przestań robić zdjęcia, zacznij tworzyć fotografię"

Jeżeli zdjęcie jest nieudane, to pewnie nie podeszło się wystarczająco blisko - Robert Capy

#10 Krystian

Krystian

Dyskutant

• Użytkownik
  • 856 postów
  • LokalizacjaJaworzno
  • SprzętZadowalający

Napisano 28 grudzień 2010 - 15:22

W tym momencie jestem już w 100% pewien. Dzięki wszystkim za pomoc. :thumbsup3:

#11 filozof97

filozof97

Praktika czyni mistrza :-D

• Użytkownik
  • 3316 postów
  • LokalizacjaSiemiatycze
  • Sprzętni gniot sia, ni łamiot sia

Napisano 29 grudzień 2010 - 14:29

możesz też zrobić- jeśli na wbudowaną- to z pudełka po błonie małoobrazkowej fujifilm możesz zrobić prosty i dobry dyfuzorek- po prostu wycinając otwór na lampę- jako, że z tego co widzę, masz FEDa, to pudełek po kliszach powinieneś mieć że hoho.
Powinny nadać się też po Solutionie 200, ale są bardziej przeźroczyste.
Ostatnio skonstruowałem taki kartonowy na zewnętrzną- ekran rozpraszający zrobiłem z kawałka przeźroczystego plastyku, takiego z np. opakowania po zabawce- zmatowanego przez pocieranie żyletką, i wytrawianie zmywaczem do paznokci(acetonowym, bezacetonowe się nie nadają)- ale lepsze efekty powinny być z papieru ściernego, np. o gradacji 1000.

#12 Krystian

Krystian

Dyskutant

• Użytkownik
  • 856 postów
  • LokalizacjaJaworzno
  • SprzętZadowalający

Napisano 30 grudzień 2010 - 15:13

Filozof ale raczej pudełko po kliszy będzie za małe na HVL-42 :thumbsup3: Ale dzięki za pomoc zrobię sobie takie na wbudowaną :)

Chciałem jeszcze zapytać, który dyfuzor jest lepszy.

Bo znalazłem ten, który dałem w pierwszym poście oraz jeszcze znalazłem coś w stylu, plastikowej nakładki.? Który będzie bardziej przydatny.?

#13 Wasiol

Wasiol

Aż Admin Go Lubi

• Zwycięzcy
  • 2540 postów

Napisano 30 grudzień 2010 - 15:16

wedlug mnie ten mini softbox z pierwszego postu, aczkolwiek mozesz sobie kupic i jedno i drugie, bo cena plastikowego to tez ok 20zl wiec napewno wiele nie ryzykujesz

#14 Krystian

Krystian

Dyskutant

• Użytkownik
  • 856 postów
  • LokalizacjaJaworzno
  • SprzętZadowalający

Napisano 30 grudzień 2010 - 15:31

A, że tak zapytam. Czym różnią się te obydwa typy dyfuzorów.?

Nie wiesz jaki kupić aparat, lustrzankę, sprzęt fotograficzny, aparat na komunię czy na gwiazdkę? Dyskutujemy i pomagamy w wyborze, opisujemy aparaty cyfrowe, lustrzanki i kompakty, nowoczesne i kolekcjonerskie. I to nie tylko tak popularnych firm, jak Canon, Nikon, Pentax, Sony czy Panasonic W dziale giełda fotograficzna znajdziesz oferty kupna i sprzedaży sprzętu fotograficznego, wystartowania w konkursie fotograficznym. Fotograficzne forum dyskusyjne to miejsce dla wszystkich wielbicieli fotografii