Skocz do zawartości


Zawartość z najwyższą reputacją


#179302 Fotografia krajobrazowa i pejzażowa

Napisane przez Powerjet w 14 kwiecień 2011 - 20:35

Aby stworzyć niezapomniane zdjęcie krajobrazu potrzeba nam kilka rzeczy. Podstawowe z nich to: dobry pomysł, statyw, filtry: polaryzacyjny i ewentualnie szary/szary połówkowy oraz oczywiście aparat (z samowyzwalaczem)  :)

Dobrego krajobrazu nie możemy stworzyć kiedy tylko nam się to podoba i mamy chwilę wolnego czasu. Zdjęcie musimy zarejestrować w odpowiednim momencie. Dlatego krajobraz i pejzaż to dział trudny. Oczywiste jest: dla chcącego nic trudnego. Więc zawsze można spróbować.

Z obrazu który widzimy w celowniku aparatu musimy wydobyć całe piękno. Pytanie: jak to zrobić ? Odpowiedzi znajdziecie w tym temacie  ;)
________________________________________________________________

<> Podstawa to zachowanie odpowiednio dużej głębi ostrości. Chcemy, aby nie tylko pierwszy plan był ostry, ale także niebo lub łąka na dalszym planie. W tym celu ustawiamy liczbę przysłony najbezpieczniej na f16. Jest to wartość według mnie najlepsza, ponieważ zapewnia dobrą głębię ostrości, oraz w aparatach z matrycą "pełnoklatkową" nie powoduje zjawiska dyfrakcji, czyli "zmydlenia" obrazu (myślę, że zjawisko to nie będzie zbytnio widoczne także w aparatach z mniejszą matrycą przy tej przysłonie).

<> Stosujemy zasadę trójpodziału kadru. Jest to zasada polegająca na umieszczeniu głównego motywu zdjęcia w jednym z czterech tzw. mocnych punktów. Dlaczego akurat powinniśmy ważne elementy zdjęcia tam umieszczać ? Proste: ponieważ ludzkie oko zwraca w pierwszej kolejności uwagę na jeden z mocnych punktów. Więc umieszczając motywy w tych miejscach zdjęcia będą o wiele bardziej przyciągały uwagę. Mocne punkty można zobaczyć na tym schemacie:

Dołączona grafika

<> Rzecz najważniejsza: światło na zdjęciu. To właśnie dzięki światłu mamy połowę "roboty" za sobą. Światło jest bardzo istotne - nie róbmy zdjęć krajobrazowych gdy niebo jest bezchmurne, a słońca nie zasłaniają chociaż częściowo chmury. Na pewno nie róbmy też takich zdjęć w godzinach południowych. Zdjęcie będzie płaskie i bez wyrazu. A chcemy uzyskać odwrotny efekt. Można wyróżnić tzw. złote godziny. Czyli godzina po świcie i godzina przed zachodem słońca. Oczywiście nie musi być to dokładnie w tym czasie, na pewno ładny efekt uzyskamy także w innych godzinach, nie musimy być precyzyjni - warto eksperymentować - jednak najważniejsze jest to, aby światło padało łagodnie, miękko i pod dużym kątem - tak jak rano i wieczorem, gdy jest ładnej, pastelowej, łagodnej barwy.  ;) Uzyskamy dzięki temu przestrzeń na zdjęciu.- nie będzie ono zdawało się płaskie jak przy zdjęciach z fleszem.

Jeśli fotografujemy już przy mocnym słońcu starajmy się wykorzystać "naturalny filtr zmiękczający" jakim są chmury. Zaczekajmy na moment, aż zasłonią one słońce - da to w rezultacie miękkie światło, które doda zdjęciu życia i głębi.

Zauważmy też zmiany światła na przestrzeni czasu. Możemy zrobić eksperyment. Będziemy robili zdjęcie tego samego obiektu, np. jeziora co tydzień, ale o tej samej porze. Nasze zdjęcia będę bardzo się różniły. Dzieje się tak, przez to, że słońce przez kolejne miesiące zmienia swoje położenie. Warto to wykorzystać i wybrać najlepszy czas na zrobienie zdjęcia, które nas naprawdę zachwyci.

<> Balans bieli na zdjęciu - zależnie jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli myślimy o wieczornym, ciepłym w odbiorze krajobrazie to ustawiamy oczywiście tonację ciepłą. Nie warto ufać automatyce aparatu. Czasami trzeba poeksperymentować z balansem bieli samemu  ;)

wybieranie właściwego balansu bieli:
Dołączona grafika


<> Kontury na zdjęciu krajobrazowym - warto wykorzystać taki pomysł. Wykonanie go jest proste. Zdjęcie musi być wykonane najlepiej po zachodzie słońca, ale nie jest to konieczne. Ustawiamy aparat na statywie w kierunku np. jakiegoś samotnego drzewa. Tłem musi być niebo (najlepiej bezchmurne). Różnicę zobaczymy pomiędzy jasnością nieba, a pierwszego planu, którym jest ciemne, słabo oświetlone przez ostatnie promienie słońca drzewo. Ustawiamy ostrość na drzewo, a ekspozycję na niebo. I oczywiście robimy zdjęcie. Powstaną nam kontury drzewa na kolorowym niebie. Technikę tą możemy niekoniecznie wykorzystać do motywu drzewa - można znaleźć wiele pomysłów.

<> Zdjęcia czarno-białe. Czasami zmieniając zdjęcie kolorowe na czarno-białe uzyskujemy zaskakujący efekt. Pamiętajmy jednak, aby nie "ratować" w ten sposób popsutego zdjęcia. Fotografia od samego początku powinna być dobra. Nie korzystajmy z funkcji konwersji zdjęcia do czerni i bieli od razu w aparacie przed wykonaniem zdjęcia. Zdjęcie konwertujmy podczas obróbki na komputerze. Da nam to o wiele więcej możliwości. Będziemy mogli ocenić czy rzeczywiście zastosować skalę szarości na zdjęciu, czy jednak to nie najlepszy pomysł, oraz dobrać kontrast i odpowiednią jasność poszczególnych elementów zdjęcia.

<> Zastosowanie filtrów. Filtr polaryzacyjny: jeden z najczęściej stosowanych filtrów, zwłaszcza do fotografii krajobrazowej. Stosujemy go, głównie po to, aby dodać kolorze nieba wyrazu, oraz poprawić ogólny kontrast. Za pomocą tego filtru można także dodać lub usunąć odbicia na wodzie. Siłę działania zmieniamy kręcąc jedną z jego dwóch części na obiektywie. Przez to trudno go używać z obiektywami z ruchomą przednią częścią. Oczywiście też można sobie poradzić. Ważne jest aby zakupić filtr typu kołowego - nie zakłóca on pomiaru światła TTL. Wadą jest to, że filtr ten zabiera światło o około 2 stopnie. Nie jest to ogromna wada, czasami nawet zaleta. W końcu i tak do krajobrazu stosujemy statyw   ;)  Zakup tego filtru bardzo polecam !

działanie filtra polaryzacyjnego:
Dołączona grafika

Następny ważny filtr: szary, lub szary połówkowy. Szary zakładamy gdy chcemy np. przedłużyć ekspozycję, co pozwoli na rozmycie niektórych elementów zdjęcia np. wody, traw, zboża na polu - świetny efekt. Natomiast filtr szary połówkowy pozwoli nam zrównoważyć różnicę w naświetleniu pomiędzy np. niebem a pierwszym planem zdjęcia. Zwykle niebo jest o wiele jaśniejsze od głównego planu zdjęcia. Zwykła matryca aparatu cyfrowego sobie z tym nie poradzi. Dlatego warto zastosować filtr połówkowy przyciemniający wybraną część zdjęcia i likwidujący różnicę w jasności. Najlepiej wybrać filtr o przejściu miękkim - granica miedzy stroną zabierającą światło, a zwykłą stroną filtra będzie mało zauważalna.

filtr szary połówkowy:
Dołączona grafika


<> Stosowanie statywu. Do zdjęć krajobrazowych często konieczny okaże się być statyw. Nie ważne jaki - ważne aby był. Chociaż tańsze statywy nie będą stabilne np. w wietrzną pogodę. Pozwoli on nam robić nieporuszone i ostre zdjęcia przy zastosowaniu długich czasów naświetlania, które wynikną z dużej liczby przysłony oraz nałożonych na obiektyw filtrów. Dodam, że trzeba korzystać z samowyzwalacza w aparacie, lub wyzwalacza dodatkowego (np. radiowego bądź "z kabelkiem"). Pozwoli to uniknąć drgań aparatu pozostawianych od naciskania ręką przycisku migawki.

nawet zwykły, tani statyw pozwoli nam wykonywać nieporuszone zdjęcia:
Dołączona grafika


<> Obiektyw - do fotografii krajobrazowej duże znaczenie ma obiektyw. Jeśli decydujemy się na szerokokątny musi być on dobrej jakości, aby nie "mydlił" rogów zdjęcia i nie powodował winietowania. Obiektyw szerokokątny pozwoli nam pokazać lekkość i trójwymiarowość zdjęcia oraz pozwoli pokazać ważny element - niebo. Możemy zastosować także obiektyw standardowy lub teleobiektyw - jednak będziemy musieli liczyć się z tym, że perspektywa na zdjęciu ulegnie spłaszczeniu. Oczywiście niekoniecznie musi być to wadą. Niejednokrotnie można to bardzo twórczo wykorzystać.

Spłaszczona perspektywa:
Dołączona grafika

________________________________________________________________

<><><> Polecam obejrzeć krajobrazy i pejzaże kolorowe oraz czarno-białe na tej stronie (Ross Hoddinott):
Ross Hodinnott Photography

<><><> A oto mój krajobraz - można go zaliczyć do dobrych. Wykonany starym analogowym aparatem z obiektywem Helios 58mm. Czyli jak widać, nie trzeba mieć jakiegoś profesjonalnego sprzętu, aby robić dobre zdjęcia  ;)

Dołączona grafika

(Praktica MTL3, Helios 58mm, f16, 1/2s, klisza Kodak ColorPlus ISO200, wężyk spustowy, filtr polaryzacyjny, statyw - i oczywiście pomysł)  ;)

Wykonanie tego zdjęcia było proste. Liczył się głównie pomysł oraz wieczorne, ciepłe światło.  Ustawiłem aparat na statywie, założyłem i wyregulowałem filtr, przysłona f16 dała odpowiednią głębię ostrości. Nie korzystałem ze światłomierza TTL (był popsuty) - wyliczyłem na podstawie tabelki naświetlań odpowiednią ekspozycję. Czas naświetlania wyszedł w sam raz, aby rozmyć rozbujane przez wiatr trawy. Słupki i droga na zdjęciu są umieszczone mniej więcej w mocnych punktach "wprowadzają" nas wgłąb zdjęcia. Chmury na niebie zmiękczyły w naturalny sposób światło. To tyle. Skorzystałem z wężyka spustowego i zrobiłem zdjęcie  ;)

Zapraszam do robienia zdjęć krajobrazowych !

________________________________
Poradnik będę uzupełniał o nowe informacje.

W odpowiedziach można pisać swoje własne porady, uwagi i pytania.


#377452 Plany w fotografii by_Daniel (Początek cyklu poradników)

Napisane przez Zenitarow w 11 czerwiec 2014 - 23:19

Witam.
Dziś pierwszy z serii poradników traktujących o podstawach fotografii. Słów kilka na temat planów w fotografii, ich budowy, czym w ogóle są, do czego są nam potrzebne itp.

 

Plan w fotografii: - określa nam rozmiar(obszar) kadru obejmującego fragment przestrzeni, określony sposób kadrowania wynikający z odległości od aparatu, użytego obiektywu oraz kompozycji jaką sobie założymy.

Na początek poszczególne plany wraz z przykładami (przykłady z życia wzięte) 

 

Plan totalny (daleki) – Przedstawia ogólny plan miejsca w którym fotografujemy. Głównym motywem zdjęcia nie jest postać ludzka lecz otaczanie wokół niej. W fotografii portretowej ten plan stosowany jest raczej rzadko z uwagi właśnie na to iż postać ludzka odgrywa w nim drugorzędną rolę co nie wpływa korzystnie na pokazanie samej postaci.  

 

ZZArtv.jpg

 

Plan Ogólny - Podobnie jak przy planie totalnym głównym elementem zdjęcia jest plener otaczający postać ludzką, jednakże sama postać ludzka powinna być w nim lepiej widoczna, tzn powinna stanowić ona ważny (ale nie przesłaniający otoczenia) element na zdjęciu. W fotografii (jak również w filmie) plan ten ma za zadanie pokazać związek postaci ludzkiej z otoczeniem.  

 

UmRhlG.jpg

 

Plan Pełny – Jest to wycinek plany ogólnego w którym mieści się cała Postać ludzka, i jest ona dominująca. Na zdjęciu dobrze widoczny powinien być plener otaczający postać. Plan ten jest bardzo podobny to planu ogólnego, główną różnicą jest fakt iż w planie pełnym postać ludzka w całości gra „główną role” a w planie ogólnym jest „w równowadze” z otoczeniem.

 fPyTKf.jpg

 

 

Plan Amerykański - Bardzo popularny plan w fotografii portretowej. Stanowi on wycinek planu pełnego, postać ludzka pokazana jest od kolan w górę i jest dominująca w całym zdjęciu. I tutaj jedna taka rzecz która wzbudzać może wątpliwości. „Od kolan w górę” - cięcie w kolanach jest różnie postrzegana ja osobiście preferuję cięcie znad kola. Ale to już kwestia dyskusyjna.  

 

51kfg3.jpg

 

Plan średni – I tutaj wchodzimy już w takie plany kładące większy nacisk na mimikę. Plan średni to plan od pasa w górę. Troszkę bliższy niż amerykański, jednak różnica jest niewielka.

 

QGSVYt.jpg

 

Plan bliski (półzbliżenie) – Plan który obejmuje popiersie. W tym planie postać jest dominująca wobec tła na jakim się znajduje. I tutaj z kolei ważną rolę zaczyna odgrywać ogniskowa z jaką fotografujemy dla uniknięcia zniekształceń. W tym planie twarz odgrywa już główną rolę, jest najważniejszą częścią zdjęcia dlatego uważać należy na zniekształcenia właśnie.

 

fwhd4p.jpg

 

Plan wielki (zbliżenie) – Plan w którym twarz zajmować ma większą, lub całą część kadr. Plan wymagający zarówno dla modelki/modela z uwagi na mimikę twarzy, dla wizażystki/wizażysty z uwagi na to iż wszelkie niedoskonałości są widoczne oraz dla fotografa z uwagi na, raz przerysowania, dwa głębie ostrości, trzy zasadność takiego kadrowania.  

 

IamtyP.jpg

 

Plan "Detal" (wielkie zbliżenie) – Plan służący pokazaniu szczegółu (np. ciała) który to szczegół wypełnia cały kadr. W fotografii portretowej (nazwijmy to portretowej) plan raczej nie używany lub używany bardzo mało. Spotkać go możemy np. w fotografii makijażu.  

 

ZX7OUm.jpg

 

Makrodetal – Plan ukazujący wycinek niedostrzegalny gołym okiem. I tutaj to ja chyba nawet przykładu nie będę miał ponieważ to dziedzina fotografii uprawiana przez makrofotografów itp.  

 

 

Reasumując – plany w fotografii są ważne jeśli chcemy sklasyfikować swoje zdjęcia. Czy są ważne do samego tworzenia – powiedział bym że nie, ponieważ decyzja o tym w jakim planie fotografujemy należy do nas. Oczywiście - "zasady są po to aby je łamać" ale aby je łamać, warto je poznać. Temat który poruszyłem dotyczy podstaw i jest on skierowany do początkujących fotografów, ale nie tylko - w razie pytań bardzo proszę, w miarę możliwości i wiedzy odpowiem. 

 

PS. Jeśli spodoba wam się forma i to abym robił tego typu poradniki to oczywiście będę je w miarę możliwości, wiedzy i czasu tworzył.  

PS 2. Proszę nie oceniać zdjęć ponieważ są to tylko przykładowe fotografie. 

 

Pozdrawiam.

Daniel F.
#378824 Seria mini poradników dla początkujących by_Daniel – Cz. 1 Kompozycja (...

Napisane przez Zenitarow w 23 czerwiec 2014 - 21:32

Witam.
Dziś temat także traktujący o podstawach fotografii. Artykuły o kompozycji postanowiłem podzielić na kilka części z uwagi na ograniczenia dotyczące ilości zdjęć w temacie, oraz na złożoność tematu jakim jest kompozycja. W dzisiejszym artykule reguła trójpodziału którą postaram się odnieść do kilku tematów fotograficznych. Ponieważ uważam że jest ona na tyle uniwersalna, że można często z niej korzystać. Trochę informacji czym owa reguła jest, skąd się wzięła i kto ją wymyślił. A więc wszystko zapoczątkowali starożytni grecy którzy to wymyślili zasadę złotego podziału. Jako ciekawostkę mogę wspomnieć iż polega to na tym aby określona proporcja podziału boku (np. kadru) na dwie części miała stosunek całości do dłuższej części taki sam, jak dłuższej części do krótszej. Proste nie? Ale nie na tym się skupimy.

 

Siatka zasady złotego podziału wygląda w ten sposób. 

 

12043216156228477895.jpg

 

Ponieważ jest on skomplikowany w fotografii stosuje się „uproszczoną wersję” - Zasadę trójpodziału.

 

Aby uzyskać siatkę trójpodziału należy podzielić kadr na 9 równych części za pomocą linii i wyznaczeniu na przecięciach tych linii mocnych punktów obrazu. W bardzo wielu aparatach cyfrowych siatka trójpodziału wyświetlana jest w wizjerze co bardzo pomaga w kadrowaniu zgodnie z tą regułą.

 

Siatka trójpodziału wygląda tak: To pewnie większość zna.

 

52415959439513618574.jpg

 

Tyle suchej teorii – wiadomo można by pisać więcej ale ja postaram się skupić na przykładach. Pierwszym będzie „typowe” zastosowanie tej zasady. Na przykładzie pejzażu z jednym wiodącym elementem postaram się pokazać o co chodzi.

 

06924801042514915184.jpg

 

 

Zgodnie z tą regułą umieszczenie głównego motywu zdjęcia w mocnym punkcie obrazu spowoduje uatrakcyjnienie całości. Bierze się to z faktu iż ludzkie oko podświadomie szuka w obrazie mocnego punktu (takiego punktu zaczepienia). Jeśli umieścimy mocny punkt obrazu gdzieś po kontach zdjęcia odbiorcy będzie ciężej go znaleźć, tzn nie będzie rzucał się w oczy.

 

Zasadę trójpodziału zastosować można także w portrecie. Zarówno w planach dalekich, średnich ja i bliskich. Postaram się pokrótce pokazać i omówić jak może to wyglądać.

 

A więc w przypadku planów ogólnych, a więc ukazujących cała sylwetkę, wedle reguły trójpodziału twarz modelki/modela powinna znajdować się w jednym z czterech mocnych punktów obrazu. 

71404781410319474757.jpg

 

 

Sytuacja ma się identycznie w przypadku planów średnich, ale o tym za chwilkę. Teraz chciałbym skupić się na planach bliskich, gdzie przeważającym elementem zdjęcia jest twarz. W przypadku takich kadrów zasada trójpodziału również obowiązuje, jednakże w tym wypadku w mocnych punktach obrazu znaleźć powinny się oczy modelki. Zarówno w kadrach które obejmuję popiersie jak i samą twarz. Dlaczego oczy – Ponieważ są one uważane za najważniejsze w portrecie, dlatego powinny być najlepiej wyeksponowane, a służyć temu może właśnie umieszczenie ich w mocnych punktach. 

23974733190659088888.jpg

 

 

Wróćmy do planów średnich, np. planu amerykańskiego. Przy okazji tego planu wspomnę także o częstym kadrowaniu centralnym – dlaczego wedle zasady trójpodziału jest on błędny? Można by powiedzieć że po raz kolej

ny dużą rolę odgrywa tutaj nasza podświadomość. Centralne kadrowanie sprawiać może wrażenie niezdecydowania – nie mogliśmy się zdecydować gdzie umieścić główny motyw, więc „wstawiamy” go na środek, a niech sobie będzie. Oczywiście ta teorie jest prosta do obalenia ale jednocześnie jest racjonalna. Spójrzmy na przykład tej samej sceny, skadrowanej w dwojaki sposób (ocenę które lepsze zostawiam wam).

PS. Oczywiście tutaj wedle reguły winniśmy modelkę/modela komponować w taki sposób aby twarz znajdowała się w mocnym punkcie. 

84802289149029434511.jpg

 

Ok odejdźmy od portretu (do zasad z nim zwianych wrócę niedługą w innym „artykule”) i zajmijmy się inną bardzo popularną dziedziną fotografii jaką jest pejzaż. Można by powiedzieć „no dobrze ale często ani, nie ma tam elementu wiodącego, ani nic co można by w mocnym punkcie umieścić” No i to prawda ponieważ często tak jest. Ale – no właśnie. Istnieje taka zasada, oparta poniekąd na zasadzie trójpodziału która mówi nam o tym aby nie umieszczać linii horyzontu w w połowie kadru. Często mówi się że zdjęcie przedstawiajże krajobraz powinno być skomponowane w stosunku 3/4 lub 4/3. O co chodzi? W zależności czy głównym tematem zdjęcia jest niebo czy "ziemia", linię horyzontu umieszczamy przy dolnej lub górnej linii podziału kadru. Czyli mówiąc prosto – mamy ładne niebo, chcemy aby było go więcej kadrujemy więcej nieba, jeśli mamy „ciekawy dół” kadrujemy więcej dołu. Poniżej dwa przykłady, dla pokazania zależności zwyczajne wakacyjne zdjęcia, bez szału.

73849966318580030461.jpg

 

 

 

Reasumując – Podobnie jak przy planach, nie jest to wiedza skończona ani doskonała. Jest to niewielki wycinek tego co można by o trójpodziale napisać, ale moim zdaniem jeśli chodzi o podstawy, jest to wystarczające. Wiele „teorii” można tutaj obalić, ponieważ zasady w fotografii są po to aby je łamać. Ale warto je znać. Tą zasadę kompozycji można odnieść do praktycznie każdej dziedziny fotografii ale uznałem że opisanie zasady na tych dwóch jest wystarczające. W kolejnym „artykule” zajmę się czymś związanym ściśle z portretem, a także pokrótce historią. O ile znajdę czas ponieważ mam troszkę pracy więc nie wiem kiedy coś następnego będzie. Komentujcie, pytajcie, jeśli się przyda będzie mi jak zwykle bardzo miło. 

 

Pozdrawiam.

Daniel F.
#148686 Tutorial "Magiczny Klimat" od Wasiola

Napisane przez Wasiol w 10 grudzień 2010 - 12:48

Dołączona grafika - tutorial w pelnym rozmiarze - http://ubplanet.pl/f...80986-U8594.jpg

Jest to tylko pogladowy tutorial na poznanie pewnych technik obrobki zdjecia, mam nadzieje ze zainspiruje on niektorych do ciezkiej pracy z Photoshopem :) komentarze mile widziane, jesli widzicie jakies bledy lub czegos nie rozumiecie również pisac ;) Tutoriali nigdy nie trzymiemy sie sztywno, trzeba w wielu miejscach samemu poeksperymentowac, pozdrawiam.


#225743 Balans bieli (WB) - jak zrobić ?

Napisane przez Marcolini w 22 listopad 2011 - 14:29

Jak sobie poradzic z balansem bieli - jeden z przykladow.
Oczywiscie najlepiej ustawic na poczatku, ale pamietajmy, ze warunki swietlne sie zminiaja i wraz z nimi nasz balans bieli.
Jak to zrobic najprosciej?
Fotografujemy cos - szara karte, wzornik, plecaki LOWEPRO w srodku wykonane sa z szarego materialu ok 12% szarosci (taki prawie wzornik). Mozna kupic szara karte lub w ostatecznosci uzyc zwyklej bialej kartki - niestety biala kartka jest malo wiarygodna (po pierwsze jest biala a nie szara , po drugie kazda ma inny odcien od cieplej po zimna - i sa znaczne roznice - ale czasem lepsze to niz nic)

Zatem po koleji.
1. Robimy zdjecie wzorcowe - modelka moze trzymac kartke pod broda np lub gdziekolwiek fotografujemy (w swietle , nie w cieniu) ten nasz wzornik. U mnie bedzie to colorchecker passport. I robimy kolejne zdjecia. Nawet jpeg importujemy do Lightroom'a .
Bez nazwy 1.jpg

2 Otwieramy nasze pierwsze zdjecie ze wzornikiem, wybieramy pipete do ustalania temperatury swiatla i klikamy na wzorniku
Bez nazwy 2.jpg

3. Nasze zdjecie teraz wyglada tak
Bez nazwy 3.jpg

4. Nastepnie wybieramy kolejne zdjecie / zdjecia i stwierdzamy, ze ich balans bieli ma wiele do zyczenia.
Bez nazwy 4.jpg

5. Otwieramy zatem nasze zdjecie wzorcowe i wybieramy zdjecia z paska na dole do zmiany barwy - wszystkie (ctrl +A) pojedynczo CTRL + klikniecie w wybrane zdjecie
Bez nazwy 5.jpg

6. Nastepnie po prawej stronie na dole klikamy w SYNCHRONIZUJ. Pojawia nam sie tabelka w ktorej zaznaczamy TYLKO balans bieli (WB - White Balance) i klikamy SYNCHRONIZUJ
Bez nazwy 6.jpg

7. Otwieramy zmienione zdjecie, ktore juz ma ten sam balans bieli co nasz wzornik
Bez nazwy 7.jpg

Proste, prawda ? Szybko w ten sposob mozemy zmienic cale serie zdjec. Ewentualnie zawsze mozemy dokonac drobnej korekty recznie suwaczkiem od temperatury - wg naszych upodoban.
Powodzenia


#235287 Światło w portrecie

Napisane przez Marcolini w 31 grudzień 2011 - 14:02

Taki maly poradnik , jak zmienic twarz przy pomocy swiatla.
Zdjecia z netu - niestety - nie znam autora. Moze ktos z forumowiczow zna, to dopisze. Po Nowym Roku zrobie swoje, to najwyzej wymienie.
1. Oswietlenie boczne :
oswietlenie boczne.jpg

2. Oswietlenie krotkie :
oswietlenie krotkie.jpg

3. Oswietlenie przednie :
oswietlenie przednie.jpg

4. Oswietlenie Rembrandt :
oswietlenie rembrandt.jpg

5. Oswietlenie szerokie :
oswietlenie szerokie.jpg

6. Oswietlenie tylne :
oswietlenie tylne.jpg


#393863 Światło w fotografii... (Podział światła) by_Daniel

Napisane przez Zenitarow w 29 listopad 2014 - 15:01

Cześć witajcie :)

Dziś postanowiłem napisać, a raczej postarać się napisać artykuł, felieton, jak zwał tak zwał o świetle w fotografii. A konkretnie o podziale światła. Temat tak samo stary jak i trudny, bo o ile teorii ekspozycji, kadrowania, planów w fotgorafii można się nauczyć „na blachę” w dosyć łatwy sposób z podręczników o tyle MOIM ZDANIEM nauczenie się światła jest zdecydowanie trudniejsze. Powstało setki książek, poradników, artykułów które zagadnienie światła w fotografii tłumacza lepiej, obszerniej itp., natomiast ja chciałem skupić się na podziale światła według kilku prostych czynników. Cały mój wywód skierowany będzie głównie do początkujących adeptów fotografii ale nie tylko.. Zapraszam do lektury.  

  1. Troszkę o historii...

„Fotografia” - słowo pochodzące z greki: phōtós – światło; gráphō – piszę, graphein – rysować.

Reasumując fotografia to utrwalanie otaczającego nas świata za pomocą światła właśnie... Brzmi górnolotnie aaale... tak to właśnie wygląda. Tyle o historii, mówiłem że troszkę.

 

 

  1. Podział światła...

Teraz o podziale światła. Możemy go podzielić ze względu na kilka czynników.

  • Ze względu na źródło

  • Ze względu na charakter

  • Ze względu na kolor

  • Ze względu na padanie światła

Zaczynamy :) (W miarę możliwości będę starał się wrzucić przykłady)

 

Podział światła ze względu na źródło

Światło zastane – To światło które zastajemy na miejscu w którym będziemy fotografować. Może to być światło naturalne, lub sztuczne. Z reguły na światło zastane nie mamy wpływu. Główną zaletą wykorzystania światła zastanego jest pokazanie klimatu miejsca w którym fotografujemy. Co może nam sprawiać kłopot to fakt iż niejednokrotnie światło zastane jest słabe przez co używać musimy np. wysokiego ISO, niskiej przysłony czy długiego czasu naświetlania dla pokazania klimatu miejsca.

 

Światło oddane – Dlaczego nie napisałem „światło błyskowe”? Ponieważ światłem oddanym możemy nazwać także światło odbite od blendy. Użycie blendy to już ingerencja w światło zastane, ponieważ powoduje sztuczną jego modyfikacje. Klasycznym przykładem użycia światła oddanego jest fotografia studyjna. Oczywiście od każdej reguły są wyjątki.

 

Światło mieszane – Powstaje wówczas gdy używamy zarówno światła zastanego jak i oddanego np. światło słoneczne + błyskowe. Klasycznym tego przykładem jest strobing gdzie światła błyskowego używamy np. w plenerze dla wypełnienia cieni...

 

Kilka przykładów:Qtaexr.jpg

                                                        ŚWIATŁO ZASTANE                                                                             ŚWIATŁO ODDANE                                     ŚWIATŁO MIESZANE

 

Podział światła ze względu na charakter

Światło twarde/ostre – Jest to zazwyczaj kontrastowe światło powodujące duże cienie z ostrymi przejściami pomiędzy światłami a cieniami. Jedni to światło lubią, inni nienawidzą. Teoretycznie jest światło niepożądane w fotografii portretowej. Ale tylko teoretycznie ponieważ umiejętne jego wykorzystanie daje bardzo dobre efekty. O ostrym świetle w przypadku światła zastanego możemy mówić w dzień podczas bezchmurnego nieba w godzinach około południowych. Natomiast w przypadku światła oddanego, wówczas gdy pada ono bezpośrednio od źródła światła do obiektu fotografowanego.

 

Światło miękkie/rozproszone – Jest to światło niepowodujące ostrych cieni ani dużych kontrastów, a przejścia tonalne pomiędzy jasnymi a ciemnymi partiami obrazu są zdecydowanie łagodne. O takim świetle przy świetle zastanym możemy mówić podczas np pochmurnego dnia, natomiast przy świetle oddanym wówczas gdy użyjemy np. modyfikatorów takich jak np. softboxy czy dyfuzory. O świetle miękkim możemy także mówić fotografując bez modyfikatorów ale odbijając światło (np. błyskowe) od sufitu, czy ścian, co da nam rozproszone światło które powinno być zdecydowanie bardziej miękkie.

 

Kilka przykładów: (u mnie problem ze światłem ostrym ponieważ z reguły go unikam)zJhaYf.jpg

Kolejno:
ŚWIATŁO TWARDE NATURALNE

ŚWIATŁO TWARDE SZTUCZNE

ŚWIATŁO MIĘKKIE NATURALNE

ŚWIATŁO MIĘKKIE SZTUCZNE

 

Podział światła ze względu na kolor

Światło naturalne (białe) – To światło o temperaturze barwowej 5200-5500 stopni kelwina. Jest to barwa tzw. czystego światła dziennego oraz lampy błyskowej. Tego typu światło nie daje zafarbu na zdjęciach. A przynajmniej nie powinno.

 

Światło zimne (niebieskie) – To światła poniżej temperatury 5200 stopni kelwina. Światło o tej temperaturze stosowane jest w świetlówkach, niektórych żarówkach diodowych itp. Daje ono zafarb idący w kolor niebieski.

 

Światło ciepłe (żółte) – Światło o temp. barwowej powyżej 5500 stopni. Jest to barwa światła o wschodzie, lub zachodzie słońca w przypadku światła naturalnego. Natomiast w przypadku światła sztucznego, tę temperaturę dają np. popularne żarówki. Tego typu światło daje żółtawy zafarb, ogólnie rzecz ujmując w przypadku fotografii ludzi, jest on przyjemniejszy dla oka aniżeli zafarb niebieski. Co nie oznacza oczywiście że mamy nadużywać tej temp. barwowej.

 

Kilka przykładów:VFo2WY.jpg

                 ŚWIATŁO NATURALNE (białe)                                                              ŚWIATŁO CIEPŁE (żółte)                                                           ŚWIATŁO ZIMNE (niebieskie)

 

Podział ze względu na padanie światła

I taj tak troszkę bardziej opisowo. Ponieważ podział światła ze względu na jego padanie trudny jest do omówienia, czy opisania na przykładzie światła naturalnego. Dlaczego? A no dlatego że dla nas ludzi światło naturalne nigdy nie będzie ani tylko tylne, ani tylko boczne, ani tylko dolne... zawsze będzie górne, to pewne. Podział światła ze względu na jego padanie fajnie jest omówić na przykładzie studia fotograficznego i światła sztucznego. A że ja nie znam dokładnie tego zagadnienia jakim jest światło studyjne pozwolę sobie odesłać was do poradnika który przygotował Marcolini - http://www.forumphot...lo-w-portrecie/.

 

Tyle z mojej strony o podziale światła. Jest to temat bardzo szeroki i ciężko napisać wszystko. A mi jako typowemu reporterowi o tyle trudniej że z reguły nie bardzo mam czas na zastanawianie się nad światłem... Kooooniec :) Jeśli się podobało, i jeśli się przyda to będzie mi bardzo miło :)

 

POZDRAWIAM

Daniel F.
#388273 Pokaż przygotowania i końcowy wynik

Napisane przez mkkaczy w 02 październik 2014 - 13:40

Zainspirowany tematem z innego forum "Show us you setup and the final result"

http://photography-o...w us your setup

, jak również słowami mojego nauczyciela że jeden rysunek mówi więcej niż 1000 słów postanowiłem stwożyć temat w którym każdy mniej lub bardziej doświadczony, mógł by pokazać swoje ustawienia, przygotowania do zdjęć, warunki w jakich zostały wykonane zdjęcia jak również końcowy wynik. Wydaje mi się że było by to pomocne zwłaszcza dla mniej doświadczonych użytkowników i dało by fajne i często proste w realizacji pomysły na zdjęcia.

 

Jako że robie głównie fotografię przyrodniczą

Czatownia w rzece po lewej, kij dla zimorodka po środku zdjęcia

uRShUC.jpg

 

Widok z wewnątrz

e3HoxT.jpg

 

Widok z góry. Na dole zdjęcia czatownia, następnie dla pierwszego planu (atlasy) kij, dalej (środowiskowe) zarośnięte kamienie dla pliszek, pluszczy, siewkowatych i na końcu plan dla czapli. Wielkie drzewo na końcu służy jako tło.

5GR907.jpg

 

Plan pierwszy

SWdwzg.jpg

 

Plan drugi

rqkmm6.jpg

 

Plan trzeci

KPWv2v.jpg
#393070 O stackingu słów kilka

Napisane przez vito157 w 20 listopad 2014 - 17:51

Fotografując małe przedmioty (owady, rośliny, itp.) jak byśmy się nie starali - to zawsze większa część obrazu będzie nieostra. Nie pomaga dokładanie oświetlenia i zmniejszanie 'dziury' w obiektywie. Nieostrość jak była - tak jest. Jak rozwiązać ten problem?

Zacząć musimy od kupienia sanek nastawczych. Są różne: droższe i tańsze, są także wyposażone w silniki krokowe (w cenie ponad 500$). 'Toto' wygląda tak:

 

sanki nastawcze.jpg

 

Mocujemy na tym aparat i ustawiamy ostrość na najbliższy nam punkt, który powinien być ostry:

 

lilia1.jpg

 

Teraz lekko (czasem o milimetr, czasem o pół, czasem o 2 mm) przesuwamy sanki. I tak aż do ostatniego punktu, który ma być ostry:

 

lilia2.jpg

 

W moim przypadku było 29 zdjęć. Otwieramy Lightroom, zaznaczamy pierwsze zdjęcie z naszej serii, a następnie trzymając wciśnięty Shift - klikamy na zdjęcie ostatnie. W ten sposób zaznaczyliśmy całą grupę zdjęć do stackingu:

 

lightroom.jpg

 

Kolejny krok: z menu Photo wybieramy Edit In/Open as Layers in Photoshop. Wyświetla się okienko, w którym klikamy 'Open Anyway':

 

2014-11-20_162507.jpg

 

Wstawiamy wodę na kawę i gdy wrócimy - mamy już otwarty dokument w Photoshopie, a w nim - każde nasze zdjęcie stanowi odrębną warstwę:

 

2014-11-20_162900.jpg

 

Zaznaczamy pierwszą warstwę, a następnie - trzymając Shift - warstwę ostatnią. Z menu wybieramy Edit/Auto-Align Layers:

 

2014-11-20_163404.jpg

 

Klikamy OK i idziemy zalać kawę. Gdy wrócimy - Photoshop już powinien poukładać zdjęcia na kupkę. 

Znów wchodzimy w menu Edit/Auto-Blend Layer. Klikamy OK i idziemy wypić tę kawę. Bez pośpiechu! Acha... Czy muszę przypominać, że wszystkie warstwy muszą być zaznaczone?

 

2014-11-20_164142.jpg

 

Wracamy po kubku coffee late i prawym przyciskiem myszy klikamy na dowolnej warstwie, a następnie z menu kontekstowego wybieramy opcję Flatten Image. Teraz możemy już - jak pan Bóg przykazał - obrobić zdjątko w PhotoShopie. A efekt? 

 

lily2a1a_001.jpg

 

That's All Folks!

 

 

 

 
#179250 Praca z lampą błyskową

Napisane przez Grimes w 14 kwiecień 2011 - 17:26

No dobra. To cos z mojej strony.
Podczas fotografowania osób w plenerze spotykamy się z problemem albo za ciemnych postaci, albo wypalonego nieba. Zdarza się to zwłaszcza gdy ujmujemy w kadrze dużo nieba lub fotografujemy pod słońce. Problemy z pomiarem światła są dwa.
Jeśli wybierzemy tryb matrycowy, to aparat uśrednia dużo jaśniejsze niebo, przez co osoba jest ciemna, druga opcja to pomiar punktowy lub centralny ważony, jednak tu aparat znów przyjmuje dobre naświetlenie postaci, za to przepala niebo.
Trzeba w takich warunkach sobie pomóc.
Pierwszym rozwiązaniem jest zastosowanie blendy do oświetlenia postaci, jednak blenda często daje za słaby efekt, no i potrzebujemy pomocnika.
Drugim rozwiązaniem jest użycie lampy błyskowej.
Moja metoda jest prosta i nie powinna sprawiać nikomu większego problemu.
Ustawiam pomiar matrycowy i kieruję aparat w niebo. Ustawiam ekspozycję na zero, czyli poprawne wykonanie zdjęcia nieba.
Włączam lampę (najlepiej zewnętrzną lub w ogóle bajka jeśli ma się lampę w trybie bezprzewodowym. Można wtedy bliżej ja postawić i nie trzeba świecić pełną mocą.
Robię zdjęcie. jeśli osoby nie są doświetlone, to podnoszę korektę siły błysku na + aż osoby będą dobrze doświetlone.
W ten sposób równoważę ciemny dół z jasnym niebem, nie tracę szczegółów i wygląda to lepiej.
Problemy z jakimi możecie się spotkać:
1. Brak synchronizacji lampy z krótkimi czasami.
Są tu ważne 2 rzeczy:
a) synchronizacja z krótkimi czasami otwarcia migawki (stała dla aparatu). Nie można tej wartości przekraczać jeśli nie ma w lampie trybu HSS (lampy studyjne i niektóre lampy błyskowe). Tu uwaga. W trybie manualnym da się wyzwalać takie lampy bez winietowania jeśli wyzwolimy je za pomocą fotoceli.
B) wspomiany już brak trybu HSS w lampie lub nieobsługiwanie tego trybu przez aparat. Tu wiele nie poradzicie. Po włączeniu lampy aparat nie pozwoli ustawić krótkiego czasu (w Nikonie D5000 jest to 1/200s)
2. Za słaba lampa- mimo podbicia mocy (czasu świecenia) lampy na max zdjęcie nie jest doświetlone. Wiele się nie da zrobić. Można spróbować wydłużyć czas naświetlania o 1 EV kosztem troszkę bardziej spalonego nieba. Da to 1EV doświetlenia dołu zdjęcia. Resztę da się załatwić na etapie obróbki. Inne rozwiązanie to umieszczenie lampy bliżej, czyli wspomniany tryb bezprzewodowy lub za pomocą kabla synchro albo fotoceli.
3. Za mocny błysk powodujący częściowy przepał dołu zdjęcia. Można użyć softboxa reporterskiego lub parasolki jeśli lampa pracuje zdalnie.
Przykłady zastosowania:
1. Zdjęcie znane większości. Zasada podobna jak z niebem. W tym wypadku ekspozycja ustawiona na płomień, zastosowano filtr polaryzacyjny aby jeszcze zaciemnić obraz. Reszta planu oświetlona lampą.
Dołączona grafika

2. Jak widać niebo jest bez wypaleń, młodzi są doświetleni. Tu mała uwaga- uważajcie na takie błyszczące suknie. To przekleństwo. Radziłbym lekko rozproszyć światło lampy.
Dołączona grafika

3. Zamrożone zdjęcie, niebo bez wypaleń. Tu mi zabrakło obsługi HSS przez aparat. Niestety ale czas 1/200 był ciut za długi.
Dołączona grafika

Na razie tyle. Mam nadzieję, że się przyda :)
hehe. REV mnie ubiegł z pytaniem :)


#261762 Używanie trybu manualnego w aparatach

Napisane przez Grimes w 25 kwiecień 2012 - 11:32

Ponieważ wiele osób ma z tym problem, postanowiłem napisać coś od siebie.
Często ludziska mają problem z tym, że włączają M, a zdjęcia nie wychodzą. Tryb M nie oznacza, że jest dla mistrzów, tylko że wszystkie ustawienia można zrobić indywidualnie.
Na początek zajmiemy się ekspozycją, czyli poprawnym naświetleniem kadru.
Do poprawnego naświetlenia kadru używamy 3 elementów:
1. ISO, czyli w skrócie czułość matrycy. Rzeczywiście jest to trochę bardziej złożone, ale nie o tym ten temat. Im ISO niższe, tym lepsza jakość zdjęcia, ale często światła jest za mało i należy je podnieść. Podnoszenie ISO pogarsza jakość poprzez spadek dynamiki tonalnej, wystąpienie szumów, blaknięcie kolorów, spadek ostrości itp. Często jednak lepiej mieć trochę szumów jak poruszone zdjęcie, dlatego nie bójcie się podbijać tej wartości, zwłaszcza, że nowe aparaty oferują wysokie używalne wartości
2. Przysłona. Im bardziej otwarta, tym więcej światła wpada do aparatu i bardziej rozmywa się tło, zaś im większa, tym więcej planów jest ostrych, ale wpada do aparatu mniej światła
3. Czas naświetlania- im dłuższy, tym więcej światła rejestrujemy, ale w pewnym momencie obraz staje się poruszony, dlatego należy szacować jaki czas będzie odpowiedni do naświetlenia kadru, aby nie było poruszeń.

Ustawianie tych parametrów "na oko" bywa kłopotliwe i pewnie dlatego wiele osób ma z tym problemy. Dlatego producenci oferują nam coś takiego jak światłomierz. Na wyświetlaczu wygląda to następująco
Dołączona grafika
Również w wizjerze widzimy go jako poziomą kreskę u dołu wizjera.

Jak więc to wszystko poustawiać?
Najprościej jest wychodzić z poziomu oświetlenia. Jeśli jest ładna pogoda, ustawiamy niskie ISO, np 100 czy 200.
Ustawiamy przysłonę w zależności od tego ile planów chcemy mieć ostrych
Obserwując światłomierz ustawiamy taki czas, aby światłomierz wskazywał 0
Jeśli czas wychodzi za długi, to albo otwieramy przysłonę, albo podnosimy ISO. W druga stronę jest podobnie. Jeśli czas jest za krótki, to obniżamy ISO, albo domykamy przysłonę.

Oczywiście wskazania światłomierza są uzależnione od trybu pomiaru światła, ale to może później napiszę.


#148501 Akumulatorki

Napisane przez oujea w 09 grudzień 2010 - 20:35

Jak przechowywać akumulatorki?

Akumulatorki litowo-jonowe (Li-Ion) i litowo-polimerowe (Li-Poly) najlepiej jest przechowywać w lodówce, naładowane do około 40%.
Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że rozładowanego do “zera absolutnego” ogniwa Li-Ion nie będzie już można ponownie naładować.

Akumulatorki niklowo-wodorkowe (NiMh) niklowo-kadmowe (NiCd) - literatura zaleca składowanie akumulatorków po ich całkowitym naładowaniu, a po dłuższym składowaniu należy przeprowadzić ponowny pełny cykl ładowania a czasami nawet formowanie (te akumulatorki mają tendencję do samo rozładowywania się).


Kidy doładowywać akumulator?
Akumulatorki niklowo-kadmowe (NiCd) powinny pracować zawsze w pełnych cyklach rozładowanie i naładowanie.
Akumulatorki niklowo-wodorkowe (NiMh) mogę pracować zawsze w pełnych cyklach rozładowanie i naładowanie.
Akumulatorki litowo-jonowe (Li-Ion) nie powinny pracować w pełnych cyklach rozładowanie i naładowanie. Li-Ion najlepiej jest doładowywać gdy tylko jest taka możliwość


Jaka ładowarka do akumulatorów jest najlepsza?
Szybka ładowarka jest lepsza tylko w tym, że szybciej naładuje. Niestety, szybkie ładowanie, czyli dużym prądem, nagrzewa ogniwa co prowadzi do ich szybszego zużycia. Kilka bardzo szybkich ładowań i pojemność akumulatora spada. W dodatku, szybkie ładowanie nie doładowuje ogniw do końca. Lepsze efekty można osiągnąć ładując dłużej: akumulator będzie dłużej żył i zgromadzi większy ładunek

Co to jest formatowanie lub formowanie akumulatorka?
Formatowanie akumulatora: proces pełnego rozładowania i naładowania ogniw w celu osiągnięcia pełnej pojemności. Formowanie ma sens wyłącznie w przypadku akumulatorów NiCd i NiMh. Dlaczego? Li-Ion nie lubią być rozładowywane do zera. Taki proces może im zaszkodzić i zmniejszyć ich pojemność zamiast zwiększyć. Natomiast NiMh (a wszczególności NiCd) pełną pojemność osiągają faktycznie po kilku cyklach ładowania. Dodatkowo, jeśli akumulator utracił część pojemności na skutek efektu pamięciowego, ponowne formowanie może odzyskać część utraconej pojemności


#422713 Światło w portrecie z żywymi przykładami.

Napisane przez marcin wuu w 21 sierpień 2015 - 11:15

Natknąłem się na wątek na forum opisujący schematy oświetleniowe na przykładach manekinów, pomyślałem że dam Wam przykłady na żywych ludziach. Opisy podaję według terminologii Dederki, oraz odpowiedniki w terminologii amerykańskiej. Problemem jest tutaj niekompatybilność opisów. Dederko charakteryzuje kierunki światła względem aparatu, amerykańska terminologia względem fotografowanej osoby. Ale będę się starał. Wszystkie zdjęcia oczywiście mojego autorstwa.

 

Zaczynamy.

 

1. Światło przednio-górno-boczne/Rembrandt

 

Zazwyczaj miękkie źródło światła, softboks, okta.

 

cua2ec.jpg

 

(Pełna klatka, 105mm, f4)

 

2. Światło przednio-górne/Butterfly

 

Światło zazwyczaj twarde. Amerykańska nazwa bierze się z cienia pod nosem, który (przy pewnej dozie dobrej woli) przypomina motyla z rozłożonymi skrzydłami widzianego od przodu.

 

U61tMB.jpg

 

(średni format 6x7, 180mm, f4.5)

 

Warto zwrócić uwagę, że światło przednio-górne, które jest zrobione na miękko, nie nazywa się Butterfly po amerykańsku. To jest po prostu Top lighting. Zawiodła poezja gdzieś naszych braci zza wielkiej wody. Przykład takiego nieButterfly:

 

mtA4AN.jpg

 

(Średni format 6x8, 180mm, f3.2)

 

3. Światło boczne/Split

 

Zazwyczaj twarde. Tutaj z kontrą. Tego światła używam zazwyczaj do fotografowania mężczyzn.

 

qC7oLi.jpg

 

(APSC, 50mm, f8)

 

4. Światło tylne, tylno-boczne/Rim

 

Takiego schematu rzadko używa się jako oświetlenia głównego, bo nie widać twarzy, a zazwyczaj jednak w portrecie twarz jest dość istotna... Światła tylnego, albo tylno-bocznego, inaczej kontry, używa się zazwyczaj jako pomocniczego, do podkreślania konturów, odcinania od tła.

 

z9rfoT.jpg

 

(APSC, 50mm, f11)

 

5. Światło przednio-górno-boczne/Loop

 

To jest zasadniczo ten sam schemat co nr 1, ale z twardym światłem, które tworzy cień naokoło skrzydełka nosa.

 

nuq5h6.jpg

 

(Pełna klatka, 105mm, f4)

 

Są jeszcze dwa schematy, które amerykanie nazywają Broad i Short, a które wg Dederki są po prostu światłem przednim lub bocznym, zazwyczaj górnym.

 

Przykład oświetlenia Broad.

 

lnnm.jpg

 

(Średni format 6x8, 180mm, f3.2)

 

No i teraz miałby być przykład oświetlenia Short, ale jest zonk. Nie świecę w taki sposób, nie lubię tego typu oświetlenia. Teoretycznie powinno ono być użyte do odchudzania twarzy, ale są na to inne sposoby, a poza tym rzadko fotografuję ludzi, którzy wymagają odchudzania... Zostawiam więc miejsce, uzupełnię zdjęciem przy najbliższej okazji gdy będę fotografował kogoś kogo znam i lubię (czytaj, nie obrazi się jak spapram foty).

 

Mam nadzieję, że komuś się przyda. Wiem, że w internecie jest masa takich porównań, ale zazwyczaj są robione na odwał na jednym modelu, względnie na manekinie. Tu macie na żywych przykładach, na gotowych zdjęciach które powstały w trakcie normalnych sesji, nie jako pomoce naukowe.

 

Jeśli chcecie, żebym coś dopisał, bądź macie jakieś uwagi, walcie śmiało.
#352065 GIMP-retusz twarzy

Napisane przez KamilC w 30 październik 2013 - 12:45

Nie wychodząc z narzędzia, wybieramy tym razem opcję "skurczenie" i jednym kliknięciem pomniejszamy czubek nosa.

 

8grs_zpsdb66477d.jpg

 

Nasz narząd węchu jest już mały, ale nadal wydaje się być krzywy. Prostowanie nosa też można zrobić za pomocą narzędzia deformacja. Wybieramy opcję "przesunięcie" i zgodnie z poniższym schematem przeciągamy kursor tak aby nos optycznie się wyprostował.

 

9grs_zps1de446fc.jpg

 

Jak się dobrze domyślacie, w identyczny sposób można komuś zwiększyć usta, naprostować twarz, powiększyć biust, zrobić większe wcięcie w talii.

 

Nasza twarz już jest prawie gotowa, jeszcze tylko poprawimy oczy. Metod na to jest kilka, ja korzystam z następującej:
korzystając z "warstw" duplikujemy warstwę (możemy całą, albo wybrany fragment). Następnie kolor>krzywe i zmieniając przebieg linii histogramu tworzymy odpowiednie dla nas oczy. Oczywiście zmieni nam się cały element zaznaczony, ale zaraz za pomocą gumki pozbędziemy się niechcianych faktur.

 

11grs_zps7a7bde8c.jpg

 

Teraz wybieramy naszą zduplikowaną warstwę, otwieramy okno z gumką i pozbywamy się wszystkiego oprócz oczu

 

20131030-12grs_zps3126fdf0.jpg

 

Oczy które zrobiłem były trochę zbyt "agresywne" dlatego w oknie "warstwy" zmniejszyłem krycie warstwy z oczami na 50%~

 

20131030-13grs_zps299a6572.jpg

 

Mój efekt końcowy:

 

Kinga_Porucznik_male1of1konkurswot1_zpsa

Do tego konkretnego zdjęcia nie potrzebowałem usuwać wszystkich plam na twarzy, ponieważ efekt typu "glamour" zupełnie by mi tu nie pasował. Polecam spróbować obrobić kilka twarzy, zmieniając opcje danych narzędzi. Trening czyni mistrza.

 

UWAGA!

Teraz reklama. Jak ktoś nie chce, nie musi czytać ;)

Na stronie http://www.przestrze...tudio/poradniki będę umieszczał wszystkie moje poradniki. Te dotyczące obróbki, oraz pokazujące jak krok po kroku wykonać dane zdjęcie.

Zapraszam do komentowania poradnika.
#110446 Jak samodzielnie wykonać blendę ?

Napisane przez Grimes w 04 lipiec 2010 - 17:16

Zrobiłem sobie blendę. Muszę przyznać, że nawet nieźle się sprawuje do celów amatorskich. Jeżeli ktoś chce zaoszczędzić parę złociszy, to proponuję wykonać takową samodzielnie. Blenda ma jeden minus- nie można jej złożyć, ale co tam- da się z tym żyć ;-)
Potrzebne będą:
- koc termiczny- używany w ratownictwie (często jest w apteczce lub do kupienia w aptece za złotówkę)- z jednej strony jest srebrny, z drugiej złoty, czyli mamy 2 podstawowe kolory dla naszej blendy
- karton- jakiś duży karton z tektury falistej, aby można było z jego ścianki wyciąć wymiar blendy
- zszywacz ze zszywkami
- taśma izolacyjna (najlepiej czarna)
- kawałek sznurka lub czegoś podobnego

Wykonanie:
Ze ściany kartonu wycinamy prostokąt, elipsę, koło lub dowolny inny kształt, w jakim chcemy mieć blendę. Ja proponuję prostokąt, ponieważ łatwiej go postawić i łatwiej wykonać (wymiary- około 90x60cm jest ok). Po wycięciu kartonu odmierzamy od niego 2 kawałki koca termicznego (dajemy lekki naddatek, który potem mozna obciąć). Po wycięciu dwóch kawałków koca zszywamy je z kartonem tak, aby jedna strona była srebrna a druga złota. Teraz obcinamy naddatki koca. Wszystkie brzegi oklejamy taśmą izolacyjną (najpierw robimy ramkę dookoła, a potem do ramki doklejamy grzbiet. W ten sposób koc nie będzie się darł na zszyciach, oraz estetyczniej to wygląda. Na koniec robimy mały otworek (w taśmie izolacyjnej) na wylot i przedziewamy sznurek- będzie to uchwyt do zawieszania blendy.
I to koniec. Całość roboty to góra 10 minut, koszt- poniżej 5 złotych
Mniej więcej wygląda to tak:
Dołączona grafika

Uploaded with ImageShack.us

Dołączona grafika

Uploaded with ImageShack.us

Pozdrawiam :mrgreen:


#405662 [PHOTOSHOP] selektywna obróbka poziomami

Napisane przez Emkacf w 22 luty 2015 - 18:56

Hej,

 

@flea prosiła o krótki instruktaż nt. tego jak obrabiam oczy, więc postanowiłam napisać krótki tutorial na temat selektywnej obróbki poziomami. Wskazana podstawowa znajomość photoshopa.

 

1. Nasze przykładowe zdjęcie uprzednio wywołane z rawa

 3L2qtUq.jpg

 

2. W photoshopie przechodzimy do sekcji adjustments i wybieramy poziomy. Pojawia nam się histogram ogólny zdjęcia. Jak widać na poniższym screenie, moje przykładowe zdjęcie ma całkiem niezły histogram wyjściowy, więc niczego tu nie zmieniałam. W mniej idealnym świecie zalecane jest, żeby przesunąć nasze suwaczki na prawie krańce naszego histogramu.

 

cjZhr87.jpg

 

3. Tu zaczyna się zabawa. Nasz histogram w całości jest ładny, ale przecież poszczególne części zdjęcia różnie wyglądają. Tu do gry wchodzi nam obróbka selektywna.

Maskujemy sobie kawałek naszego zdjęcia (np. tło). Żeby wejść w tryb szybkiego maskowania należy wcisnąć literę q na klawiaturze lub wcisnąć przycisk zaznaczony na screenie. U mnie na screenie moja maska zaznaczona jest na zielono, ale u was zapewne będzie ona koloru czerwonego (kolor można zdefiniować sobie w ustawieniach).

 

Ważna uwaga - maskujemy zawsze miękkim pędzlem. Może być lekko niechlujnie, bo jeżeli nie będzie to bardzo drastyczna zmiana to zapewniam was, że przy krawędziach nie będzie tego widać.

 

Do mocnych i precyzyjnych zmian będzie nam potrzebny tablet graficzny.

 

oA4s3Dv.jpg

 

4. Po skończonym maskowaniu wciskamy literę q ponownie i nasza maska zmienia się w zaznaczenie. Klikamy w adjustments ikonkę poziomów i tworzy się nam warstwa poziomów z maską o naszym zaznaczeniu, jednak jest ono odwrócone w stosunku do tego, co zaznaczaliśmy (szybka maska w photoshopie zaznacza nam obszar niezamalowany). Aby odwrócić maskę wciskamy kombinację alt+i.

 

Ważna uwaga - po odwróceniu maski histogram będzie nam przedstawiał histogram naszego wybranego obszaru.

 

jD32WH6.jpg

 

5. Przesuwamy sobie suwaki na krańce naszego histogramu (jasny odpowiada za jasne kolory, ciemny za ciemne).

 

Ważna uwaga - przesuwając możemy przytrzymać lewy alt, żeby podejrzeć, czy nie ucinamy żadnego z kolorów (przydatne przy manipulowaniu na krańcach histogramu)

 

Screen przedstawia wygląd naszego zamaskowanego obszaru podczas zmiany suwaka poziomów z wciśniętym altem. Podświetlone obszary oznaczają, że ucinamy dany kolor z wybranego obszaru (zazwyczaj staramy się tego uniknąć).

 

crroe1q.jpg

 

6. Gdy obrobimy większe obszary (zawsze zaczynamy od większych i w miarę obróbki przechodzimy do detali tzn. najpierw patrzymy na całość, później na tło, całą postać itp.) pora na szczegóły. Chciałam zaprezentować oczy, ponieważ @flea poprosiła o wskazówki.

 

Maskujemy nasze oczy, wciskamy q, żeby uzyskać zaznaczenie, klikamy na poziomy, odwracamy zaznaczenie alt+i...

 

VzIreFQ.jpg

 

7. ... i naszym oczom pojawi się wykres słupkowy  :thumbsup3:

 

Przy oczach można troszkę uciąć ciemne partie, ponieważ chcemy, żeby źrenica była czarna. Analogicznie można zrobić z jasnymi partiami, jeżeli chcemy, żeby odbicia były białe.

 

UuaoJD8.jpg

 

9. Porównanie przed i po

 

3L2qtUq.jpg

 

lPBOqaM.jpg

 

 

Tutorial robiony 'na kolanie'. Chodziło mi bardziej o przedstawienie po krótce samej funkcjonalności selektywnej obróbki poziomami niż pokazywać jakieś efekty 'wow', bo do tego musiałabym usiąść na kilka godzin i opisać wszystko głębiej, ale mam nadzieję, że temat kogoś zainteresuje.

 

Dla mnie najlepszym udogodnieniem jest histogram pokazujący histogram tylko dla danego zaznaczenia. Niektórzy ludzie tworzą cuda samymi poziomami, a mnie niestety do nich jeszcze bardzo daleko :)
Nie wiesz jaki kupić aparat, lustrzankę, sprzęt fotograficzny, aparat na komunię czy na gwiazdkę? Dyskutujemy i pomagamy w wyborze, opisujemy aparaty cyfrowe, lustrzanki i kompakty, nowoczesne i kolekcjonerskie. I to nie tylko tak popularnych firm, jak Canon, Nikon, Pentax, Sony czy Panasonic W dziale giełda fotograficzna znajdziesz oferty kupna i sprzedaży sprzętu fotograficznego, wystartowania w konkursie fotograficznym. Fotograficzne forum dyskusyjne to miejsce dla wszystkich wielbicieli fotografii. Pozdrawiamy cały Otwock